Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Od września zmieniły się przepisy

gazeta.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl


Od 1 września 2024 r. wchodzą zmiany przepisów w Karcie Nauczyciela dotyczące wcześniejszego przejścia na emeryturę. Czy znajdą się chętni, by z tego skorzystać? Okazuje się, iż chociaż jest to pewna alternatywa, to na taki krok może zdecydować się bardzo mało osób, bo nie jest to opłacalne.
Wraz z początkiem roku szkolnego zmieniły się przepisy dotyczące wcześniejszych emerytur dla nauczycieli. Teraz więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z tego rodzaju świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. Kto zdecyduje się na taki krok?


REKLAMA


Zobacz wideo Czy emerytom starcza dziś na życie w Polsce? [SONDA]


Nowe przepisy weszły w życie. Co się zmienia?
Z prawa do przejścia na nauczycielską emeryturę, będą mogły skorzystać przede wszystkim te osoby, które:


posiadają okres składkowy wynoszący co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat faktycznego wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela w wymiarze co najmniej połowę obowiązkowego wymiaru zajęć;
rozpoczęły wykonywanie pracy na stanowisku nauczyciela przed dniem 1 stycznia 1999 r.


Jednak to nie wszystko, bo muszą oni również rozwiązać stosunek pracy z dotychczasowym swoim pracodawcą. Jednak możliwość skorzystania z nowego prawa podzielono na kilka etapów. Zatem na emeryturę, o której mowa w art. 88a ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela, na mocy art. 93c mogą przejść, począwszy od dnia:


1 września 2024 r. – nauczyciele urodzeni przed dniem 1 września 1966 r.;
1 września 2025 r. – nauczyciele urodzeni po dniu 31 sierpnia 1966 r. a przed 1 września 1969 r.;
1 września 2026 r. – nauczyciele urodzeni po dniu 31 sierpnia 1969 r.


"Nauczyciele, wychowawcy, czy inni pracownicy pedagogiczni, którzy urodzili się po 1948 roku, nie muszą czekać do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, by otrzymywać z ZUS-u świadczenie. jeżeli mają odpowiedni wiek, staż pracy i rozwiązali stosunek pracy, to mogą np. skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego" - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, cytowana przez portal infor.pl.
Jednak okazuje się, iż skorzystanie z tego uprawnienia w ogóle się nie opłaca, a główną przyczyną jest tu wysokość świadczenia.


Wysokość nowej emerytury. Czy przekona to nauczycieli?
Osoba przechodząca na wcześniejszą emeryturę musi liczyć się z niższą kwotą świadczenia. Jak podaje portal prawo.pl w przypadku emerytur stażowych:


stan konta dzielony jest przez średnią trwania życia od wieku przejścia na wcześniejszą emeryturę, przez co emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego;
przejście na wcześniejszą emeryturę pomniejsza stan konta emerytalnego, dlatego emerytura naliczona w wieku powszechnym może być niższa o kolejne 20 proc.;
skorzystanie z wcześniejszej emerytury oznacza przeniesienie środków z OFE i subkonta na konto podstawowe w ZUS co oznacza, iż rodzina nie dziedziczy po przedwcześnie zmarłym nauczycielu;
nauczycielki tracą prawo do przeliczenia emerytury w wieku 65 lat, ponieważ przeniosły środki z OFE i subkonta do ZUS.


Tymczasem świadczenie kompensacyjne jest nieco korzystniejsze:


stan konta dzielony jest przez średnią trwania życia dla osób w wieku 60 lat;
przejście na świadczenie kompensacyjne nie pomniejsza stanu konta emerytalnego;
środki z OFE i subkonta przedwcześnie zmarłego nauczyciela podlegają dziedziczeniu;
nauczycielki mogą przeliczyć emeryturę w wieku 65 lat.
Idź do oryginalnego materiału