Dom Rodzinny Wincentego Witosa, Zagroda, Młyn, Dom Ludowy, Kaplica Grobowa oraz Uniwersytet Ludowy (obecnie Centrum Kultury Wsi Polskiej). Te miejsca znalazły się na szlaku historycznym, który ma upamiętnić jednego z ojców niepodległej Polski.
Wszystkie obiekty związane z Wincentym Witosem zostały oznakowane jednolitymi tablicami, na których są archiwalne fotografie oraz opis historii danego miejsca w języku polskim i angielskim.
Wójt Andrzej Mróz w programie Słowo za Słowo, wyraził nadzieję, iż miejsce, które może stanowić żywą lekcję historii będzie częściej odwiedzane m.in. przez wycieczki szkolne.
– Wszyscy wiedzą, iż Witos jest z Wierzchosławic, ale jak się pyta o szczegóły to gdzieś tam to ucieka. Opracowaliśmy specjalne oznakowanie tego szlaku, to wszystkie miejsca związane z Witosem: Dom Ludowy, dom rodzinny, Centrum Kultury Wsi Polskiej, pomnik. Ale już wiemy, iż zapomnieliśmy o kilku miejscach, np. potoku Ulga, który był wybudowany za Witosa, więc pozostało na pewno do dopracowania. Chcę podkreślić, iż w Centrum Kultury Wsi Polskiej realizowane są spotkania Erasmusa, studentów z innych państw europejskich, i również zaprezentowaliśmy im ten szlak. Dla tych młodych ludzi największym zaskoczeniem było to, iż człowiek z takiej biedy, z takiej malutkiej wioski, nagle zaszedł tak daleko, do najwyższych stanowisk państwowych i stał się tak ważnym politykiem, premierem.
Wincenty Witos był rolnikiem, działaczem społecznym, samorządowcem, od samego początku związanym z ruchem ludowym.
Urodził się w Wierzchosławicach 27 stycznia 1874. W przyszłym roku przypadnie 150. rocznica jego urodzin.
Dom, w którym urodził się Wincenty Witos do dziś stoi w przysiółku Dwudniaki, na obrzeżach wsi Wierzchosławice. Jest kryty strzechą, składa się z sieni, dużej izby i komory oraz małej izby, w której pierwotnie mieściła się stajnia. Jego rodzina była jedną z najuboższych we wsi.
Natomiast dom – muzeum, który stoi przy głównej drodze w centrum Wierzchosławic Witos wybudował po tym jak się ożenił.
Wincenty Witos zmarł 31 października 1945 roku w Krakowie. Został pochowany na cmentarzu w rodzinnych Wierzchosławicach.
Od 3 lat Witos jest honorowym obywatelem gminy Wierzchosławice.