Kampania edukacyjna Ciąża bez alkoholu 2018
Wskutek działania alkoholu na rozwijający się płód może dojść do nieodwracalnych zmian w funkcjonowaniu fizycznym, psychicznym, intelektualnym i społecznym dziecka, określanych jako Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD). Najcięższym zaburzeniem z tego Spektrum jest Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS). W wyniku działania alkoholu dochodzi bowiem do nieodwracalnych uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego oraz prenatalnych i postnatalnych zaburzeń wzrostu masy i długości ciała. Powstają również dysmorfie twarzy, charakteryzujące się wąskimi szparami powiekowymi oraz brakiem rynienki podnosowej i górnej czerwieni wargowej.
Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło – Życie w ramach kampanii edukacyjnej Ciąża bez alkoholu 2018 uświadamia szkodliwy i nieodwracalny wpływ alkoholu na prawidłowy rozwój dziecka w życiu płodowym. Realizowane w ramach projektu działania edukacyjne uwrażliwiają na zakres szkód związanych z piciem alkoholu przez kobietę w okresie ciąży i karmienia piersią. Kampania dostarcza również rzetelnej wiedzy na temat zachowań prozdrowotnych w okresie ciąży. Zachęcamy do włączenia się w akcję!
Kampania finansowana jest na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ze środków Narodowego Programu Zdrowia 2016 – 2020.