W dniach 9-13 grudnia 2024 r. uczniowie Technikum w Zespole Szkół Ponadpodstawowych
w Świeciu w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji Narodowej pod nazwą: „Podróże
z klasą” uczestniczyli w wycieczce szkolnej. Wycieczka szkolna odbyła w związku
z otrzymanym dofinansowaniem z Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Celem przedsięwzięcia jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także urozmaicić zajęcia edukacyjne, dzięki czemu nauka nabiera praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu kultury, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki, stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.
Uczniowie odwiedzili punkty edukacyjne zgodnie ze złożonym wnioskiem do Ministra Edukacji:
- Willa Oksza – filia Muzeum Tatrzańskiego jest trzecim dziełem Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego. Budynek wznosili góralscy cieśle pod kierunkiem Wojciecha Roja i Jana Obrochty w latach 1895–1896. Podstawą rozpoczęcia prac były plany przygotowane na podstawie szkiców Witkiewicza. Wraz z przewodnikiem historia Zakopanego była mega przyjemna, a każda informacja wzbogaceniem naszej wiedzy nie tylko historycznej ale i lekcją kultury poznawane historycznej stolicy Małopolski.
- Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteo – Kraków. Jest to miejsce pozwalające uczniom na eksperymentowanie, zmianę perspektywy, spróbowanie czegoś nowego lub doskonalenie umiejętności. Każdy mógł uczestniczy w 5 strefach tematycznych od neuronów po konstelacje.
- Opara Krakowska – Kraków uczniowie uczestniczyli również w spektakle teatralno-muzycznym inspirowanym powieścią Charlesa Dickensa A Christmas Carol ” Nowa Opowieść Wigilijna”. Opowieść została przedstawiona w XXI wieku w środowisku pracowników korporacji, stawia nam na nowo odwieczne pytanie: „mieć czy być? Przypominano też kilka uniwersalnych życiowych prawd: sensem ludzkiego bytu nie jest zdobywanie pieniędzy ani władzy, by życie miało sens, człowiek musi je przeżyć wśród ludzi, odczuwać ich bliskość i wsparcie, rozumieć ich problemy i pomagać im w potrzebie, bo taka postawa przynosi szczęście, a dobro zwycięża.
- Willa Czerwony Dwór czyli jeden z oddziałów Muzeum Tatrzańskie, która jest usytuowana w samym sercu Zakopanego, przy ul. Kasprusie, wiodącej w stronę Doliny Strążyskiej. Willa Czerwona to jedna z najpiękniejszych, a także najważniejszych willi Zakopanego. Budynek projektował Stanisław Witkiewicz pt. „Koliby”. Dom nosił początkowo nazwę „Władysławka” od imienia męża O. Lewandowskiej. Od 2016 budynek został przeznaczony na centrum kultury promujące sztukę rodzimą. w tej chwili realizowane są wystawy twórczości podhalańskich twórców, warsztaty twórczości ludowej, wykłady i prelekcje.
- Muzeum Tatrzańskie – Zakopane, które opowiada o historii, kulturze i przyrodzie Zakopanego, Tatr i Podhala .Ważną częścią wystawy jest prezentacja wybranych wytworów miejscowej kultury ludowej pochodzących z II połowy XIX wieku, a więc z okresu pierwszych spotkań górali z przyjezdnymi.
Uczniowie w czasie wycieczki odwiedzili również słynne Krupówki w Zakopanem, Gubałówkę, Bramę Krakowską, Stary Rynek w Krakowie, Sukiennice. Bawili się również przy ognisku i góralskiej muzyce. Poznali tradycyjne smaki Podhala.
Całkowity koszt przedsięwzięcia: 49 475,72 zł
Wysokość dotacji: 49 475,72 zł