Druga edycja Dnia Dziecka z postrzeganiem pozazmysłowym, odbyła się 5 kwietnia w Hotelu Delicjusz w Rosnówku pod Poznaniem. Imprezę zorganizowała Polska Akademia Postrzegania Pozazmysłowego, działającą w ramach fundacji Remidium.
Podczas pierwszej edycji z października 2024 roku udało się zgromadzić niemal 160 osób i zaangażować 55 dzieci. Druga edycja powtórzyła sukces wydarzenia z udziałem ponad 20 dzieci. Mniejsza liczba małoletnich uczestników wynikała z ograniczonej liczbę miejsc.
Dzień Dziecka z postrzeganiem pozazmysłowym to impreza dla dzieci z rodzinami. Skupia uzdolnione dzieci w jednym miejscu, pokazując im możliwości korzystania ze świadomości globalnej poprzez zabawę z zasłoniętymi oczami. Pokazuje ona także sposoby wykorzystania postrzegania pozazmysłowego w edukacji.

Druga edycja różniła się nieco formułą od pierwszej. Tym razem dzieci zostały przydzielone do specjalnych stanowisk z instruktorami prowadzącymi. Przed każdym blokiem ćwiczeń doświadczone dzieci instruktorów z 6 i 8 poziomem certyfikacji Polskiej Akademii Postrzegania Pozazmysłowego (PAPP) prezentowały ćwiczenia na środku sali wszystkim uczestnikom. Następnie mali zawodnicy biegli w pośpiechu do stolików, by powtórzyć je z Instruktorem. Po udanej zabawie z rewelacyjnymi efektami uczestnicy otrzymywali diamencik i biegli do stanowiska z nagrodami, gdzie słynny niebieski skrzat pomagał im w wyborze nagrody. Każde dziecko po zakończeniu wszystkich 4 bloków wybrało sobie samodzielnie nagrodę.
Certyfikaty według poziomu umiejętności
Pod koniec całego wydarzenia dzieciom zostały wręczone certyfikaty Polskiej Akademii Postrzegania Pozazmysłowego (PAPP) potwierdzające poziom ich umiejętności. System certyfikacji składa się z 10 poziomów, po 3 grupy ćwiczeń w każdym. Możliwość zdobywania certyfikatów jest normą w Akademii, ale taka impreza pozwala na wprowadzenie dziecka na wysoki poziom w zaledwie kilka godzin pod okiem specjalistów. Dzieci uczestniczące w wydarzeniu uzyskały certyfikaty od 2 do 4 poziomu, co pokazuje jak bardzo są w stanie rozwinąć swoje zdolności w tak krótkim czasie.

Próby sił w różnych działaniach
Dzieci od 3 do 16 roku życia z zasłoniętymi oczami zbierały kostki, przelewały wodę, czytały napisy lub opisywały przedmioty. Szukanie żółtej gąbki, odwzorowywanie wężyka na kartce czy zadania matematyczne także nie sprawiały im trudności. Najzdolniejsze dzieci próbowały swoich sił choćby w strzelaniu do celu z zasłoniętymi oczami. Brzmi ekscytująco, prawda?
Nie chodziło tylko o samo rozwijanie ich „intuicji” czy zdolności postrzegania pozazmysłowego, ale także o dobrą zabawę. W związku z tym każdy blok ćwiczeń przerywany był pysznym jedzeniem (obiad, deser oraz kolacja).
Coś dla dorosłych
Dorośli także się nie nudzili! 2 stanowiska zostały przygotowane specjalnie do pracy z rodzicami lub dorosłymi obserwatorami biorącymi udział w tym wydarzeniu. choćby najstarsi chętnie uczestniczyli w zabawach, a 12 z nich udało się zajść aż do finału podczas ćwiczeń na środku sali. Bezbłędnie poradzili sobie z chodzeniem po alfabecie rozłożonym na podłodze.
Dzień Dziecka z postrzeganiem pozazmysłowym to jedyna taka impreza w Polsce, jeżeli nie w Europie. Celem Fundacji Remidium jest promowanie tego zjawiska i szkolenie instruktorów tak, by jak najwięcej dzieci miało możliwość rozwoju swoich zdolności. Instruktorów ciągle brakuje, dlatego fundacja zachęca każdego do zapisania się na kurs dla Instruktorów Postrzegania Pozazmysłowego.
4 października 2025 roku odbędzie się kolejna – trzecia – edycja Dnia Dziecka fundacji Remidium (inaczej DDR). Pierwsze 50 osób, które zapisze się na imprezę otrzyma specjalny rabat (dzieci oraz dorośli). Fundacja ma zamiar jeszcze bardziej dopracować całe wydarzenie tak, by uczestnicy wynieśli z niego jak najwięcej. Zapisy są otwarte, a ilość miejsc ograniczona. jeżeli masz dzieci lub wnuki i wiesz, iż Świat Działa Inaczej, weź udział z rodziną i zmień życie najmłodszych raz na zawsze.
Natali Reisner, Fundacja Remidium
www.swiatdzialainaczej.pl