Zadanie z polskiego z 3 klasy rozłożyło rodziców na łopatki. Kto się w tym połapie?

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Zadanie z zeszytu ćwiczeń z 3 klasy sprawia problem wielu dorosłym. Fot. 123rf.com/screen Facebook@slownikpolskopolski


Co może być trudnego w ćwiczeniu z polskiego dla 3-klasistów? Okazuje się, iż z tym z pozoru banalnym zadaniem nie radzą sobie choćby dorośli. Źle sformułowano treść polecenia? Zapis jest niezrozumiały? A może po prostu my, dorośli, mamy tendencję do przesadnego kombinowania, chociaż rozwiązanie mamy dosłownie przed oczami? Sprawdźcie sami, czy prawidłowo rozwiążecie poniższe ćwiczenie.


Pamiętacie teleturniej "Czy jesteś mądrzejszy od 5-klasisty?". W tym wypadku powinniśmy nieco obniżyć poprzeczkę, do poziomu 3 klasy szkoły podstawowej. Zadanie w zeszycie ćwiczeń z polskiego sprawia dorosłym sporo problemów. Jak w takim razie mają sobie z nim poradzić dzieci?

Zadanie z polskiego pokonało rodziców


Na faceboowym profilu programu "Słownik polsko@polski", w którym językoznawcy prof. Jan Miodek i dr Justyna Janus-Konarska rozwiązują polonistyczne zagwozdki, pojawiło się zdjęcie ćwiczenia z 3 klasy szkoły podstawowej. Zdjęcie nadesłała widzka, mama 3-klasisty, z dopiskiem: "Nie znam odpowiedzi na to ćwiczenie... Jaki będzie wniosek?". No właśnie, jaki? Jak wynika z komentarzy pod postem, choć zadanie wydaje się na pozór łatwe, wielu osobom sprawia problemy.

Treść zadania brzmi: "Połącz wyrazy w siedem par według własnego pomysłu. W każdej parze mogą wystąpić tylko wyrazy z ó. Przepisz te wyrazy. Uzupełnij wniosek". Poniżej znajduje się zbiór wyrazów, które dziecko powinno ze sobą połączyć według własnego klucza. Niektóre z wyrazów się powtarzają, np. jaskółka czy stróż, inne, jak bukszpan, róg czy mrówka, są wymienione w zbiorze tylko raz. Dla utrudnienia (a może ułatwienia?) słowa zostały zapisane różnymi kolorami i czcionkami.



Jedna z internautek zasugerowała prawidłowe rozwiązanie – by połączyć w pary powtarzające się słowa zapisane inną czcionką. Wniosek powinien brzmieć: "Wszystkie te wyrazy mają ó niewymienne". Kobieta zwróciła jednak uwagę na problem: czy dziecko poradzi sobie z tym zadaniem i domyśli się, iż ma połączyć w pary te same wyrazy? Z komentarzy pod ćwiczeniem wynika, iż nie wszyscy wpadli na to, jak prawidłowo je rozwiązać:

"A wydawało mi się, iż mam wyższe wykształcenie... Nie wiem, o co chodzi",

"Ale o co chodzi?",

"Dramat",

"Nie wiem"



– piszą internauci. Być może problem tkwi w tym, iż niektórzy za bardzo próbują kombinować, tak jak w przypadku zadania z matematyki, o którym pisałyśmy jakiś czas temu. W obu przypadkach rozwiązanie w gruncie rzeczy jest banalne.

Rozwiązaliście prawidłowo to zadanie?


Idź do oryginalnego materiału