Zadanie z samymi 4 przerasta dorosłych. Mają problem z jednym działaniem

mamadu.pl 6 miesięcy temu
Zdjęcie: Można to szybko obliczyć w pamięci. mat. własne


To zadanie mogłoby się spokojnie znaleźć na sprawdzianie z matematyki w 5 klasie. Oznacza to, iż powinien sobie z nim poradzić każdy, kto ukończył podstawówkę. Mimo to dorośli często mają problem, gdy widzą takie działanie.


Nie każdy uczeń pała miłością do cyferek. Niektórzy wręcz bardzo czekają na koniec szkoły, by więcej się już nie męczyć z obliczeniami. Matematyka jest jednak nieodłączną częścią naszego życia, choćby jeżeli już nie musimy rozwiązywać zadań na sprawdzianach. Trzeba jednak przyjąć, iż cyfryzacja i automatyzacja mocno nas rozleniwiły.

Dobry trening


Warto wytężyć szare komórki i raz na jakiś czas przypomnieć sobie, jak rozwiązywało się takie działania. Dlaczego? Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale to świetny trening, nie tylko liczenia! Wszelkie matematyczne wyzwania korzystnie wpływają na naszą pamięć, zdolność szybkiego kojarzenia, a także wzmacniają koncentrację. Zrób to więc dla siebie, bo przecież już nikt nie będzie za to stawiał ocen!

Oto takie działanie na rozgrzewkę: (4−4)×4−4÷4=?


Czy wiesz, która odpowiedź jest prawidłowa?


Mała powtórka


Arytmetyka jest częścią matematyki, obejmującą działania na liczbach. Posiada jednak określone zasady, m.in. kolejność wykonywania działań. Uczy się tego każdy uczeń szkoły podstawowej. Dla dorosłych to może to jednak być nie lada wyzwanie. W jakiej kolejności należy wykonać poszczególne działania?

Zapamiętaj: nawiasy, potęgi, mnożenie i dzielenie (od lewej do prawej), dodawanie i odejmowanie (od lewej do prawej).

To jednak może nie rozwiązać wszelkich twoich problemów. Okazuje się, iż całkiem sporo osób ma również problem z mnożeniem przez 0. To oczywiste, iż zwielokrotnione nic nada daje nic, ale 0 w działaniu potrafi nieźle namieszać.

Skoro już przypomniałeś sobie wszystkie niezbędne zasady, bez problemu podasz prawidłową odpowiedź.

Rozwiązanie:


(4−4)×4−4÷4=?


(0×4)−(4÷4)=?


0−1=-1


Prawidłowa odpowiedź to a, czyli -1.

Idź do oryginalnego materiału