Szanowni Państwo
Dyrektorzy Przedszkoli i Szkół
w Małopolsce
Promowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży jest jednym z ważniejszych zadań edukacyjnych państwa. Jego realizacja odbywa się w ramach treści ujętych w podstawie programowej różnych przedmiotów, ale także poprzez podejmowanie dodatkowych działań tj. udział w różnych programach i akcjach, w realizacje których włączają się, na zasadzie dobrowolności przedszkola i szkoły. W Małopolsce od wielu lat realizowany był program „Szkoła Promująca Zdrowie”. Uczestniczyły w nim przedszkola i szkoły, tworząc tzw. sieć wojewódzką. Przez okres kilkudziesięciu lat przystąpiło do niego ok. 330 przedszkoli/szkół. Niestety, w tym roku tylko 10% z nich (32) przesłało sprawozdanie za ubiegły rok działalności, jedynie kilka posiada aktualny certyfikat wojewódzki a tylko jedna szkoła otrzymała certyfikat krajowy. Biorąc pod uwagę liczbę przedszkoli i szkół w Małopolsce nasze statystyki wypadają niekorzystnie, również na tle innych województw.
Naszym wspólnym zadaniem jest ożywienie działań w tym zakresie, poprzez włączenie się większej liczby przedszkoli i szkół do programu oraz odnowienie działań w tych jednostkach, które przystąpiły do niego wcześniej. w tej chwili ten ogólnopolski program nosi nazwę „Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie”.
Pragniemy zapewnić, iż nie chodzi o mnożenie dodatkowych, obciążających uczniów i nauczycieli działań, a raczej bardziej celową, świadomą, zespołową i systematyczną pracę, której efekty przedszkole/szkoła może kontrolować, chwalić się nimi (certyfikaty) i które mogą być rozwijane oraz kontynuowane przez uczniów w kolejnych latach na dalszych etapach edukacji. Takie wysiłki podejmujecie Państwo codziennie, gdyż większość z nich wpisana jest z realizacją treści zawartych w programach wychowawczo – profilaktycznych. Ponieważ kształtowaniu trwałych prozdrowotnych postaw uczniów sprzyja inspirujące środowisko szkolne, panująca tam atmosfera zaufania i współpracy, poczucie bezpieczeństwa i sprawstwa uczniów, otwartość i zaangażowanie nauczycieli, promowanie wartości i odpowiedzialności, motywowanie, docenianie i wspieranie, udział w programie jest tym bardziej uzasadniony, bo takie działania on właśnie zakłada.
Czym zatem jest Przedszkole/Szkoła Promująca Zdrowie i co ją wyróżnia?
Przedszkole, szkoła promująca zdrowie zakłada współpracę z rodzicami uczniów i społecznością lokalną aby:
- systematycznie i planowo tworzyć środowiska społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
- wspierać rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.
Małopolski Kurator Oświaty, aby pomóc Państwu włączyć się w Program „Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie” powołał koordynatora wojewódzkiego i koordynatorów rejonowych – 4 wizytatorów, którzy wchodzą w skład zespołu wspierającego. Dodatkowo:
- na stronie Kuratorium Oświaty w zakładce Dyrektor i Nauczyciele utworzona została pod zakładka – Edukacja prozdrowotna. Znajdują się tam wszystkie niezbędne informacje dotyczące programu oraz dane kontaktowe do koordynatorów,
- planowane są konferencje i spotkania rozwijające kompetencje przedszkolnych/szkolnych koordynatorów programu,
- na stronie ORE na początku 2025 r. (luty/marzec) uruchomiony zostanie dla Państwa e-kurs „Tworzenie i rozwój szkoły promującej zdrowie” – proszę z niego skorzystać,
- polecamy zapoznanie się z rekomendowanymi przez ORE programami, w oparciu o które przedszkola/szkoły mogą pracować po odbyciu szkoleń, dobierając je według zdiagnozowanych u siebie potrzeb.
Wymienione powyżej działania, nie są możliwe bez Państwa pomocy i zaangażowania, dlatego zwracamy się z prośbą, aby zweryfikowali Państwo następujące informacje:
- czy kierowane przez Państwa przedszkole/szkoła uczestniczyła w przeszłości w tym programie lub uczestniczy w nim aktualnie? (od którego roku?)
- kto jest lub kto chciałby zostać szkolnym koordynatorem?, kto wejdzie w skład zespołu wspierającego?
- czy przedszkole/szkoła starała się o nadanie i otrzymała (ile razy) wojewódzki lub krajowy certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie?
- czy przedszkole/szkoła wyraża chęć przystąpienia do programu lub wznowienia działań? – jeżeli tak, należy wypełnić Kryteria przynależności przedszkola/szkoły do Małopolskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie.
Prosimy również Państwa o współpracę z koordynatorami rejonowymi, którzy rozpoczęli już działania zmierzające do zaktualizowania danych przedszkoli/szkół należących do wojewódzkiej sieci, poprzez kontakt telefoniczny lub wysłanie pocztą elektroniczną zaktualizowanych danych. Arkusze do uzupełnienia danych (dla nowych przedszkoli/szkół) lub zaktualizowania danych (dla przedszkoli/szkół należących do sieci) można pobrać ze strony internetowej Kuratorium Oświaty w Krakowie z zakładki Edukacja prozdrowotna – Materiały i przesłać do końca stycznia 2025 roku, na adres mailowy odpowiedniego koordynatora. Przedszkola i szkoły podlegające Kuratorium Oświaty w Krakowie przesyłają dane do koordynatora wojewódzkiego.
Poniżej dla ułatwienia zamieszczamy kontakty do wszystkich koordynatorów:
Koordynator wojewódzki
Kuratorium Oświaty w Krakowie
ul. Szlak 73, 31-153 Kraków
wizytator Zofia Smoleń-Jajeśnica
tel. 12 448 11 53
e-mail: zofia.smolen-jajesnica@kuratorium.krakow.pl
Koordynatorzy rejonowi:
Delegatura w Nowym Sączu
ul. Jagiellońska 52, 33-300 Nowy Sącz
st. wizytator Grażyna Prusak-Burdacka
tel. 18 540 23 11
e-mail: grazyna.prusak-burdacka@kuratorium.krakow.pl
Delegatura w Nowym Targu
ul. Królowej Jadwigi 1, 34-400 Nowy Targ
wizytator Elżbieta Gryz
tel. 18 269 14 02
e-mail: elzbieta.gryz@kuratorium.krakow.pl
Delegatura w Tarnowie
al. Solidarności 5/9, 33-100 Tarnów
wizytator Marta Dychtoń
tel. 14 696 32 54
e-mail: marta.dychton@kuratorium.krakow.pl
Delegatura w Wadowicach
ul. Adama Mickiewicza 19, 34-100 Wadowice
st. wizytator Joanna Karp
tel. 33 873 13 24
e-mail: joanna.karp@kuratorium.krakow.pl