Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada znowelizowanie przepisów, które dotyczą sposobu oceny pracy nauczycieli. Zmiany mają wejść w życie już z początkiem nowego roku szkolnego, czyli od 1 września 2025 roku. Wszystko po to, by proces awansu zawodowego nauczycieli był sprawiedliwszy. Tu liczyłaby się także ocena dyrektora szkoły, który zna doskonale swoich pracowników, ich dokonania i wkład w pracę.
REKLAMA
Zobacz wideo Marcin Józefaciuk: Nauczyciele nie tylko chcą pieniędzy, oni chcą godnych warunków pracy
Zmiany w Karcie Nauczyciela. Nowa droga do awansu?
Spotkanie grupy roboczej ds. systemu awansu i oceny pracy nauczycieli, działającej w ramach zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli, przyniosło zapowiedź wprowadzenia kilku zmian dotyczących całego procesu awansu osób z tej grupy zawodowej. Dotyczą one w dużej mierze art. 6a ustawy - Karta nauczyciela i mają obejmować np. takie sprawy jak:
wprowadzenie minimalnego okresu 9 miesięcy, za który dokonywana jest ocena pracy;
przyspieszenie pierwszej oceny pracy z drugiego do pierwszego roku przygotowania do zawodu;
wydłużenie z 21 dni do 30 dni terminu, w którym dyrektor szkoły dokonuje oceny pracy nauczyciela (dyrektora) po przeniesieniu, rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy.
Do dyskusji włączyły się także związki zawodowe, które uważają, iż np. ocena punktowa w przypadku nauczycieli jest nie do utrzymania. "My zażądaliśmy wykreślenia z rozporządzenia w sprawie oceny pracy nauczycieli w całości par. 3, który dotyczy punktowego oceniania poziomu spełniania kryteriów oceny pracy nauczycieli, ponieważ uważamy go za kuriozalny" - powiedział Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Forum – Oświata", cytowany przez portalsamorzadowy.pl.
Jako uzasadnienie tego postulatu dodał, iż dyrektorzy najlepiej znają nauczycieli w swoich szkołach, więc to oni powinni ich oceniać. Dlaczego? "Za to bierze wynagrodzenie. A nie za to, iż nauczyciele pisze w 'samochwałce', co mu się podoba, a dyrektor na tej podstawie dokonuje oceny" - dodał Wittkowicz.
MEN tych propozycji nie odrzuciło, ale niczego w tym zakresie nie ustalono. Jak na razie brak konkretów, chociaż ze strony związków zawodowych padła decyzja, by wrócić do rozwiązania sprzed 2019 r. i lat 2019-2022, kiedy to – w wyniku strajku nauczycielskiego – minister Zalewska wycofała się z wprowadzonych kryteriów oceny i wskaźników ich spełniania, a system awansu zawodowego z powodzeniem funkcjonował.
Zmiany już od 1 września 2025 roku
MEN w obowiązującym rozporządzeniu w sprawie oceny pracy nauczycieli chce dokonać zmian w jak najszybszym terminie. Mowa tu o 1 września 2025 roku, czyli początku nowego roku szkolnego. Czasu zatem zostało już niewiele, a jak podaje portalsamorzodowy.pl, "kolejne spotkanie odbędzie się w marcu i ma być poświęcone zmianom w awansie zawodowym".