7 rzeczy, które dzieją się, gdy mówisz swojemu dziecku: "przepraszam"

ohme.pl 2 lat temu

Jako dorosła osoba i jako rodzic pracowałam pilnie, aby upewnić się, iż jestem empatyczna i iż traktuję moje dzieci z szacunkiem. Częścią tego jest przepraszanie, tak uważam. Szczerze mówiąc, często się mylę. Mówię albo robię rzeczy, o których do dziecka nieustanie ględzę, iż są złe, iż nie wolno itp. itd. Ale przepraszam, zawsze jestem w stanie zdobyć się na tę szczerość.

Wychowywanie dzieci jest złożoną pracą i szczerze mówiąc sporo czasu poświęcamy nie tyle na wychowanie nowego człowieka, co na oduczanie się tego, czego nas nauczono lub jak zostaliśmy wychowani, bo już dziś wiemy, iż nie tędy droga. Warto podejść do tego z otwartą głową.

1. Uczysz je brać odpowiedzialność za swoje działania

Kiedy mówisz, iż jest ci przykro i przyznajesz się do błędu, uczysz swoje dziecko, iż ważne jest, aby wziąć odpowiedzialność za swoje działania. Z drugiej strony, jeżeli podtrzymujesz swoje złe działania/decyzje, twoje dziecko zawsze będzie się usprawiedliwiać i nigdy nie będzie w stanie przyznać się do błędu. Dzieci zwracają uwagę na to, jak się zachowujemy i reagujemy. W ten sposób będą rozmawiać z innymi, a choćby z samym sobą. Uczą się przez obserwację, a nie przez słuchanie naszych wykładów.

2. Uczysz swoje dziecko, iż może ci zaufać

Może nie być łatwo przyznać, iż się mylisz, ale robiąc to, uczysz swoje dzieci, iż mogą ci zaufać. Będzie im łatwiej zwrócić się do ciebie z problemami, czy w sytuacji, kiedy to one podejmą jakąś złą decyzję i będą potrzebowały pomocy.

  • Zobacz też: Małgorzata Ohme: „Chcesz wychować dziecko na szczęśliwego dorosłego? Kształtuj w nim dobre nawyki”

3. Uczysz je, jak przepraszać

Nasze dzieci zwracają uwagę na to, jak do nich mówimy. Kiedy odmawiasz przeprosin, nigdy nie nauczą się przepraszać i przyznawać się do błędu. Ale kiedy podejmiesz dodatkowy wysiłek o wiele bardziej prawdopodobnie nauczą się przepraszać innych.

4. Torujesz mu drogę do zdrowszych relacji w życiu

Kiedy ludzie nigdy nie odpuszczają i nie biorą odpowiedzialności za swoje działania, odbija się to na ich wszystkich relacjach z ludźmi. Z jednej strony mogą pozwolić ludziom źle się traktować, ponieważ taka była dynamika ich relacji rodzic – dziecko. I odwrotnie, mogą skończyć jako ci dręczący innych.

5. Uczysz je wybaczać

Przebaczenie jest istotną lekcją. I naprawdę istnieje tu adekwatna i zła droga. Kiedy uczymy się tego już jako dzieci, będzie to dla nas bardziej oczywistą ścieżką niż trwanie za wszelką cenę przy swoim.

  • 13 rzeczy, których potrzebujesz, żeby dobrze wychować dziecko. Rutyna, to nie żaden mit

6. Pokazujesz mu, iż zasługuje na szacunek

Szacunku dziecko uczy się poprzez interakcje. jeżeli nie chcesz, aby ludzie nim pomiatali, naucz je, iż jest godne szacunku i iż może go od innych oczekiwać.

7. Pokazujesz, iż popełnianie błędów jest w porządku

Kiedy upierasz się, iż masz rację, choćby jeżeli się mylisz, wiadomość, którą wysyłasz, jest dość jasna: nie popełniam błędów. Jaka to lekcja dla dziecka? Przecież każdy popełnia błędy. Błędy to narzędzia do nauki, które pomagają nam się rozwijać. Więc proszę, daj dziecku znać, iż każdy popełnia błędy i błędy są w porządku.

Idź do oryginalnego materiału