Biegunka przed porodem. Czy jest normalna? Jak długo trwa? Przyszłe mamy muszą pamiętać o jednym

rodzice.pl 2 tygodni temu

Wbrew dość powszechnemu przekonaniu to wcale nie odejście wód jest pierwszym sygnałem zwiastującym zbliżający się poród. Termin rozwiązania poprzedza bowiem szereg rozmaitych objawów, na które warto się przygotować. Część sygnałów świadczących o rychłym pojawieniu się na świecie dziecka może pochodzić z układu trawiennego. Ich występowanie i nasilenie jest jednak kwestią indywidualną. Biegunka przed porodem – ile wcześniej?

Oczyszczanie organizmu przed porodem. Czy biegunka przed porodem jest normalna?

Poród to ogromny wysiłek dla organizmu, dlatego ciało kobiety zaczyna się do niego systematycznie przygotowywać czasami choćby na kilka tygodni przed rozpoczęciem akcji. W ramach tego naturalnego procesu przed porodem oczyszczają się jelita. Dzięki wzmożonej perystaltyce zwiększa się częstotliwość wypróżnień i mogą się pojawić również luźniejsze stolce, a choćby biegunka. Na częstsze odczuwanie potrzeby oddawania stolca może mieć wpływ również nacisk macicy na jelita.

Biegunka przed porodem jest zupełnie naturalnym zjawiskiem, które wynika hormonów ciążowych. W końcowej fazie ciąży wzrasta poziom prostaglandyn, odpowiadających za pojawienie się skurczy. Jednocześnie wspomagają one również szybsze funkcjonowanie układu pokarmowego, dlatego jelita częściej się opróżniają. Zwykle symptomy te pojawiają się na kilka dni lub dobę/kilka godzin przed rozpoczęciem akcji porodowej.

Warto jednak zaznaczyć, iż nie jest to objaw, który występuje u każdej kobiety. Wszystko zależy od organizmu i jest to bardzo indywidualna kwestia.

Jak długo może trwać biegunka przed porodem?

Nie da się na to pytanie odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Zwykle biegunka nie utrzymuje się długo, maksymalnie dobę lub kilka godzin przed rozpoczęciem akcji porodowej. U niektórych kobiet może pojawić się kilka dni przed porodem. W każdym przypadku warto zadbać przede wszystkim o odpowiednie nawodnienie oraz uzupełnić poziom elektrolitów.

Nie wszystkie ciężarne o tym wiedzą, ale czasami do niekontrolowanych wypróżnień może dochodzić w trakcie parcia. Personel medyczny jest jednak na to przygotowany. Często w celu ograniczenia ryzyka wystąpienia takiej sytuacji wykonuje się wcześniej lewatywę lub podaje czopek glicerynowy.

Objawy zbliżającego się porodu

Sygnały zwiastujące zbliżający się poród to nie tylko odejście wód płodowych. Wśród pierwszych objawów wymienia się na początek obniżenie brzucha u kobiety ciężarnej, które można zaobserwować około 3 tygodnie przed rozwiązaniem. Na krótko przed porodem (najczęściej koło 38. tygodnia) pojawiają się także skurcze przepowiadające, niezbyt bolesne. Wiele kobiet może odczuwać także bóle pleców i obserwować puchnięcie nóg.

Warto także dodać, iż dziecko jest już wówczas na tyle duże, iż ma coraz mniej miejsca w macicy i dynamika jego ruchów może nieznacznie się zmniejszyć.

Najczęstsze objawy porodu:

  • obniżenie się brzucha,
  • puchnięcie nóg i stóp,
  • przypływ energii,
  • zmiana częstotliwości ruchów dziecka,
  • bóle kręgosłupa,
  • ból spojenia łonowego.

Należy pamiętać, iż o ile bezpośrednie objawy porodu pojawią się przed 37. tygodniem, trzeba je niezwłocznie zgłosić lekarzowi.

Rodzice pytają o rozwolnienie przed porodem

Ile przed porodem biegunka?

Najczęściej około dobę, kilka godzin.

Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm?

Maksymalnie kilka dni, nie dłużej niż 5.

Mogą się pojawić wymioty przed porodem?

Tak, tego typu dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą się pojawić.

Idź do oryginalnego materiału