Ciąża bez objawów. Czy jest to powód do niepokoju?

rodzice.pl 3 tygodni temu

Każdy organizm jest inny, stąd również inaczej będzie się zachowywał w trakcie ciąży. Po zobaczeniu dwóch kresek na teście naturalnie od razu spodziewamy się wystąpienia takich charakterystycznych objawów jak nudności, wymioty, zmęczenie czy tkliwość piersi. Kiedy nie występują, natychmiast pojawia się niepokój i pytania, czy na pewno ciąża rozwija się prawidłowo. Czy ciąża bez objawów jest możliwa? 8 tydzień ciąży brak objawów – z czego to wynika?

Czy ciąża bez objawów jest w ogóle możliwa?

Zupełny brak objawów ciąży nie jest możliwy, chociażby ze względu na miesiączkę. W trakcie ciąży normalna menstruacja nie występuje, A jeżeli pojawią się jakiekolwiek krwawienia czy plamienia, to jest z pewnością będą one miały inne podłoże. To zwykle właśnie brak okresu jest pierwszym sygnałem, iż w ciele kobiety zaczyna rozwijać się płód.

W przypadku innych objawów sprawa nie jest już tak oczywista. U większości kobiet na początkowym etapie ciąży pojawiają się takie objawy jak nudności, wymioty, skrajne zmęczenie czy też ból w piersiach. Mogą mieć one różne nasilenie i zwykle ustępują w kolejnych trymestrach. Warto jednak podkreślić, iż nie wszystkie przyszłe mamy odczuwają tego typu dolegliwości. Niektóre w ogóle nie mają mdłości, inne wcale nie odczuwają przesadnego osłabienia organizmu. Wszystko to jest kwestią całkowicie indywidualną i tak jak każda kobieta jest inna, tak każda ciąża będzie przebiegać w inny sposób.

Najczęstsze objawy w pierwszej fazie ciąży:

  • brak apetytu,
  • częstomocz,
  • mdłości i wymioty,
  • wrażliwość na zapachy,
  • zmęczenie,
  • tkliwość piersi,
  • wzdęcia,
  • zawroty głowy,
  • ból podbrzusza.

Brak objawów ciąży w pierwszym trymestrze

Jak już wyżej wspomniano, typowe oznaki na wczesnym etapie ciąży nie zawsze pojawiają się od razu. Każdy organizm zachowuje się nieco inaczej. Niektóre kobiety odczuwają zmiany niemal od razu po zapłodnieniu, w 2. lub 3. tygodniu, u innych – trzeba na nie czekać dłużej i jest to całkowicie naturalne. Najczęściej pierwsze objawy pojawiają się między 4. a 6. tygodniem, ale często bywają mylnie interpretowane jako symptomy przeziębienia, PMS czy zatrucia pokarmowego.

Brak widocznych zmian w organizmie nie musi oznaczać nic złego. Nie jest też pewne, iż symptomy niedługo nie dadzą o sobie znać. Za większość typowych objawów w pierwszym trymestrze odpowiada hormon hCG, którego produkcja trwa od początku ciąży, a poziom wzrasta aż do 8 tygodnia ciąży. U niektórych ciężarnych dopiero w momencie osiągnięcia najwyższego stężenia tego hormonu dają o sobie znać wszystkie wyczekiwane objawy.

Jeśli objawy występowały w pierwszych tygodniach, a później ustąpiły – przed 8. tygodniem – to warto udać się do ginekologa i sprawdzić, ponieważ może (choć nie musi!) być to zwiastun utraty ciąży.

Brak objawów ciąży w 5. i 6. tygodniu

Jeśli przyszła mama bardzo niepokoi się brakiem objawów między 5. a 8., śmiało można udać się na wizytę do ginekologa, który wykona USG i sprawdzi, czy płód rozwija się prawidłowo. Należy jednak zawsze mieć na uwadze, iż każda ciąża to inny przypadek i nie ma szans, aby wpisać się we wszystkie “podręcznikowe” reguły, co nie oznacza, iż jest coś nie w porządku.

Rodzice pytają, czy możliwa jest ciąża bez objawów

Czy można nie mieć żadnych objawów w ciąży?

Rzadko się to zdarza, ale niektóre kobiety rzeczywiście nie odczuwają “typowych” objawów, czyli mdłości, wymiotów, tkliwości piersi.

7 tydzień ciąży brak objawów – co może oznaczać?

Najczęściej jest to zupełnie naturalne i nie stanowi powodu do niepokoju. Warto jednak potwierdzić u lekarza, iż wszystko w porządku.

Druga ciąża bez objawów – dlaczego?

Każda ciąża jest inna, dlatego może się różnić występowaniem objawów i ich nasileniem.

Idź do oryginalnego materiału