Czemu dzieci się budzą po odłożeniu do łóżeczka?

dziecisawazne.pl 1 rok temu

Niemowlęca intuicja

Niestety (lub na szczęście – zależy, jak na to patrzeć) nie jest to coś, co można kontrolować lub zmienić. Profesor James McKenna, uznany ekspert w dziedzinie co-sleepingu, tłumaczy: „Niemowlęta są biologicznie zaprogramowane do wykrywania, iż nastąpiło coś niebezpiecznego – oddzielenie od opiekuna. Czują przez skórę, iż coś się zmieniło – brak miękkiego dotyku matki, ciepła jej ciała, zapachu mleka, łagodnego ruchu, oddechu i poczucia bezpieczeństwa. Niemowlęta dostają sygnał, który ich ciało odbiera jako porzucenie – czas, aby się obudzić i wezwać opiekuna z powrotem – wiedzą intuicyjnie, iż od tego zależy ich przeżycie”.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece Twojego dziecka

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Oczywiście, kilka można zmienić z punktu widzenia biologii, ale pomoże uświadomienie sobie, iż dziecko musi czuć się bezpiecznie. Życie może być znacznie łatwiejsze, jeżeli zaakceptuje się to, iż maleństwo jest zaprogramowane na przetrwanie, i nie będzie się z tym walczyć.

Jeśli odłożysz dziecko do łóżeczka, a ono obudzi się i zacznie płakać, możesz spróbować je pocieszyć i zobaczyć, czy to działa. Ale jeżeli to nie pomoże lub pozwolisz na eskalację płaczu, może to zwiększyć poziom lęku dziecka, które pomyśli, iż zostało porzucone lub jest w niebezpiecznej sytuacji. Niemowlę uczy się, co to znaczy „być” na świecie – czy jego wołanie o pomoc przyniesie pocieszenie? Czy nic się nie wydarzy, więc zrozumie, iż nie ma sensu wołać? Pocieszając dziecko, uczysz je, iż gdy ktoś płacze, to należy mu pomóc.

Warto jeszcze przeczytać:

Rodzina

Miłość nie zna wieku. Warto o tym wiedzieć, zwłaszcza będąc rodzicem.

Adaptacja szkolna, Edukacja, Naturalne procesy uczenia się

Jak uczy się mózg i jak szkoła może wspierać naturalne procesy uczenia się?

Edukacja, Naturalne procesy uczenia się, Rozwój dziecka, Rozwój intelektualny

Jak uczy się mózg? Jak uczą się dzieci?

Co komunikuje dziecko?

Może to być męczące i stresujące, może wymagać poświęcenia innych pilnych rzeczy, jednak wzięcie dziecka w ramiona to świetne rozwiązanie. Uświadomienie sobie, iż dziecko komunikuje strach, a nie manipuluje otoczeniem, jest kluczowe.

Pomocne także może być uświadomienie sobie, iż tak jak w przypadku innych zachowań, jest to etap przejściowy. Wszystko jest tymczasowe, nic nie trwa wieczne. Gdy dziecko już przestanie potrzebować twoich ramion, aby czuć się bezpiecznie (co stanie się zbyt szybko), będzie pewnym siebie małym człowiekiem. To niezbędny krok.

Uwaga! Reklama do czytania

Wierszyki paluszkowe

Wesołe rymowanki do masażyków

Wierszyki bliskościowe

Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Tłumaczenie: bellybelly.com.au

Idź do oryginalnego materiału