Samolot to wygodny środek lokomocji, który znacznie skraca podróż do odległych miejsc. Jednak wiele przyszłych rodziców zastanawia się, czy latanie samolotem w ciąży jest bezpieczne oraz do którego miesiąca ciężarna może wsiąść na pokład samolotu.
- Podróż samolotem w ciąży nie jest zakazana, jeżeli nie występują ku temu konkretne medyczne przesłanki. Zawsze należy omówić to z ginekologiem prowadzącym.
- Niektóre linie lotnicze wymagają zaświadczenia od lekarza o braku przeciwwskazań do podróży. Warto wiedzieć, iż ciąża mnoga może być uznana za przeciwwskazanie.
- Każda z linii lotniczych posiada swój własny regulamin odnośnie tygodnia ciąży, do którego można korzystać z jej usług – przeważnie jest to początek lub środek trzeciego trymestru.
- Przyszłe mamy nie powinny decydować się na podróż, która trwa dłużej niż 3-4 godzinny.
Czy w ciąży można latać samolotem?
W większości przypadków ciężarna w samolocie jest tak samo bezpieczna, jak w jakimkolwiek innym środku lokomocji. Co więcej, samolot może znacznie skrócić czas podróży, a tym samym zmniejszyć związane z pokonaniem długiej trasy zmęczenie. W niektórych przypadkach może się jednak okazać, iż warto ponownie rozważyć lot albo choćby w zupełności z niego zrezygnować. Bez wątpienia w podjęciu decyzji pomocna będzie opinia ginekologa prowadzącego, a także wzięcie pod uwagę samopoczucia przyszłej mamy. Na pewno latanie samolotem w ciąży nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli kobieta zawsze żywiła obawy o bezpieczeństwo lotów. Stres związany z odmiennym stanem, może nasilić wątpliwości i niepokoje. Dodatkowo, jeżeli ciąża powoduje osłabienie, chroniczne przemęczenie, nudności – warto podróż samolotem odłożyć na inny czas.
Lot samolotem w ciąży 1 trymestr
Pierwszy trymestr ciąży jest uznawany za najbardziej ryzykowny pod względem możliwości wystąpienia poronienia. Z tego powodu najczęściej przyszłym mamom, które wcześniej nie ćwiczyły odradza się aktywność fizyczną i sugeruje unikanie stresujących sytuacji. Według niektórych osób do takich sytuacji zaliczane są loty samolotem. W ciąży mogą być na początku niewskazane, jeżeli młoda mama długo nie latała, jest to dla niej sytuacja nowa lub cierpi z powodu bardzo silnych mdłości.
Jeśli jednak przyszła mama czuje się dobrze i latanie nie jest dla niej wyjątkowym sposobem podróżowania, lot samolotem w pierwszych tygodniach ciąży nie jest niebezpieczny bardziej, niż jazda innymi środkami lokomocji. Mimo to przed zakupieniem biletu lotniczego warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę – niektórzy ginekolodzy są zdania, iż zmiana ciśnienia w kabinie przy starcie i lądowaniu może wpłynąć na stan zdrowia płodu.
Czy latanie w ciąży jest bezpieczne?
Z lataniem samolotem w ciąży wiążą się pewne zagrożenia, które należy mieć na uwadze. Po pierwsze, najbardziej oczywiste to, iż samolot ma znacznie mniejszą możliwość awaryjnego postoju, niż samochód, autobus czy choćby pociąg. W przypadku wystąpienia nagłej sytuacji wymagającej interwencji lekarskiej, czas otrzymania takiej pomocy może znacząco się wydłużyć. Chociaż każda przyszła mama słyszała historie o dzieciach urodzonych na pokładzie samolotu otrzymujących dożywotnie darmowe przeloty od danej linii, prawdopodobnie żadna z nich nie życzyłaby sobie takiego porodu.
Po drugie, lot samolotem związany jest z nagłymi skokami ciśnień, co doskonale wiedzą wszyscy, którzy kiedykolwiek tak podróżowali. I jeżeli “zatkane uszy” są stosunkowo mało problematyczne, tak już w przypadku przyszłych mam lista dolegliwości związanych ze zmianą ciśnień może się wydłużyć. Zalicza się do nich puchnięcie kostek i palców u rąk, a także gorsze samopoczucie związane z ciśnieniem krwi. W ciąży zmienia się metabolizm kobiety, zwiększa się objętość krwi (nawet o 2 litry), dodatkowo dochodzi do zatrzymywania wody w organizmie. Wszystko to, jeżeli wpływa na jej samopoczucie na co dzień, może spowodować dyskomfort w trakcie lotu.
Lot samolotem – przeciwwskazania
Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do lotu są zatem problemy z krążeniem, ciąża wysokiego ryzyka, jakiekolwiek komplikacje występujące w trakcie jej trwania, wcześniejsze poronienia, ale także ciąże mnogie.
Warto pamiętać, iż każda linia lotnicza samodzielnie określa w regulaminie, kto nie powinien latać samolotem. Można się zgadzać lub nie z tymi zapisami, są one jednak integralnie związane z biletem lotniczym. Zatem zanim zdecydujemy się na lot daną linią, warto sprawdzić, czy jako kobieta ciężarna spełniamy normy regulaminowe (tydzień ciąży, posiadanie zaświadczenia od lekarza, ciąża pojedyncza/mnoga etc.). W przeciwnym wypadku ryzykujemy niewpuszczenie na pokład samolotu.
Lot samolotem w ciąży bliźniaczej
Ciąża mnoga uznawana jest za przeciwwskazanie do podróży samolotem. Niestety, ale przyszła mama nosząca bliźniaki musi wziąć to pod uwagę nawet, jeżeli jej samopoczucie jest lepsze, niż koleżanek w pojedynczej ciąży.
Latanie samolotem w ciąży w pytaniach i odpowiedziach
Nie ma jednej, jasno określonej granicy związanej z wiekiem ciąży. Przyjmuje się, iż optymalny czas to II trymestr (miedzy 14 a 27 tygodniem ciąży). jeżeli jednak lekarz prowadzący ciążę nie widzi przeciwwskazań, a regulamin linii lotniczych tego nie wyklucza – latanie samolotem w ciąży możliwe jest także przed i po tym terminie.
Za miejsca najlepsze dla ciężarnej uznawane są te przy przejściu – umożliwiają swobodne przemieszczanie się po pokładzie samolotu. Przyszłe mamy najczęściej potrzebują regularnego odwiedzania łazienki, co jest zdecydowanie mniej problematyczne, gdy nie muszą za każdym razem przepraszać współpasażerów. Dodatkowo, w celu uniknięcia powstawania opuchlizn i problemów z drętwieniem kończyn na skutek braku krążenia, kobiety w ciąży powinny często zmieniać pozycję i robić krótkie spacery, aby rozprostować nogi. Dodatkowo mówi się, iż najbardziej optymalne są siedzenia na wysokości skrzydeł, ze względu na najmniej doświadczane w tym miejscu turbulencje.
Źródła:
Is air travel in pregnancy safe? Gideon Koren, NCBI.
Air travel and pregnancy outcomes: a review of pregnancy regulations and outcomes for passengers, flight attendants, and aviators, Magann EF, NCBI.
Pregnancy and traveling, Walentiny C., NCBI.