Wsparcie emocjonalne dla dziecka to budowanie jego poczucia wartości, pewności siebie i dawanie bezpieczeństwa.
Aby dziecko czuło, iż ma oparcie w rodzicach, kiedy mierzy się z trudnymi emocjami, warto mu codziennie okazywać wsparcie na wielu płaszczyznach.
Na budowanie poczucia wsparcia ze strony rodziców składa się dawanie przykładu swoim zachowaniem i uważne słuchanie tego, co mówi nasze dziecko.
Żyjemy w czasach, w których dorastanie wiąże się z ogromną presją doskonałości. Dlatego tak ważna jest praca rodziców, by wychować dzieci pewne siebie, rozumiejące swoje emocje i świadome swojej wartości. Wspieranie emocji dziecka i zapewnianie go, iż wszystko, co czuje, jest w porządku, jest niezwykle istotne zarówno w wychowaniu dziewczynek, jak i chłopców.
Jeśli twoje dziecko samo przychodzi do ciebie porozmawiać, widzisz, iż coś je "gryzie" albo przeczuwasz, iż w szkole lub przedszkolu dzieje się coś, co wpływa negatywnie na niego, warto pokazać mu, iż może na ciebie liczyć w trudnych momentach. Oto 6 sposobów na emocjonalne wspieranie dziecka:
1. Słuchaj
Niby taka prosta rzecz, a działa cuda na emocje dziecka. Kiedy przychodzi do ciebie i chce porozmawiać, opowiedzieć coś, powinnaś skupić się tylko na tym i czerpać z tego, iż chce ci się zwierzyć. Nie zakładaj z góry, iż rozumiesz, co się dzieje. Daj mu poczucie, iż może przy tobie dać upust swoim uczuciom i iż jesteś "bezpiecznym miejscem", w którym może to zrobić. Słuchaj w skupieniu, odłóż rozpraszacze takie jak muzyka, telefon czy włączony telewizor. Pamiętaj też, iż narzucając dziecku swoje zdanie, możesz sprawić, iż ono przestanie ci mówić o czymkolwiek – czasem wystarczy tylko, iż będziesz słuchała i nie wyrażała żadnych opinii.
2. Mów o jego mocnych stronach
Nie chodzi o chwalenie (które też jest istotne), ale o codzienne zapewnienia o tym, iż jest mądre, ważne i wystarczająco dobre. Dzieci powinny słyszeć przypomnienia o swoich mocnych stronach każdego dnia, bo to one budują jego poczucie pewności siebie i wiarę w siebie.
Nastolatki w szkole mogą usłyszeć, iż są grube, brzydkie i mają pryszcze – jeżeli jednak w domu od małego słyszą, iż to ich inteligencja jest ważniejsza, same również będą w to wierzyć. Nie neguj wszystkiego, co słyszy złego o sobie, tylko racjonalizuj i pokazuj, iż takie osądy nie są prawdziwe. Skupiając się na pozytywach, a nie negując lub reagując niewłaściwie, dajesz mu wsparcie, którego potrzebuje.
3. Opowiadaj swoje historie
Dziel się swoimi doświadczeniami i emocjami, które ty przeżywałaś. Dzieląc się swoimi historiami, dajesz mu do zrozumienia, iż nie jest samo i doskonale wiesz, co może przeżywać i jak się czuje w jakiejś trudnej sytuacji.
4. Wpleć w wychowanie "mądrość starszych"
Nie chodzi o to, by uczyć dziecko, iż starsi zawsze mają rację. Chodzi o to, by pokazać, iż ktoś starszy ma więcej podobnych doświadczeń. Nie musi to być rodzic czy babcia, warto zwrócić uwagę na starsze rodzeństwo, kuzynkę czy przyjaciela, który ma o kilka lat więcej.
Rozmawiając z dzieckiem, daj mu przykład kogoś znajomego, kto miał podobne doświadczenia, może się odnieść i okazać wsparcie naszej córce lub synowi. Ktoś, kto doświadczył podobnych emocji i będzie bardziej na poziomie naszego dziecka niż rodzic, da mu jeszcze większe wsparcie emocjonalne.
5. Bądź blisko
Nie okazuj wsparcia tylko wtedy, gdy coś jest nie tak. Twoje dziecko musi mieć ciągłe poczucie, iż ma w tobie oparcie – niezależnie od tego, czy spotyka je coś pozytywnego czy negatywnego. Zamiast skupiania się tylko na wspieraniu podczas "dołków", pracuj nad tym, bo to poczucie było też obecne niezależnie od dnia i sytuacji. To pomoże zbudować wam silną relację, da dziecku poczucie bezpieczeństwa i siły i wiarę, iż mama lub tata będą dla niego oparciem.
6. Daj dobry przykład
Nie trzeba chyba nikomu mówić, iż dzieci w wielu aspektach życia – często choćby nieświadomie - naśladują rodziców. Gdy widzą w domu rodziców, którzy sami nie do końca radzą sobie z emocjami, są niepewni swoich uczuć i nie mają wsparcia w bliskich, nasze dzieci również będą zmagały się z podobnymi problemami związanymi z emocjami.
Okazuj swojemu dziecku szacunek, ale też pokazuj mu, jak ważne jest szanowanie emocji i uczuć innych – przyda się więc nauka empatii. Ważne jest, by być obok i dawać dziecku poczucie, iż będziesz, wtedy, gdy będzie tego potrzebowało. Musisz dać mu przestrzeń i jednocześnie sygnał: "Jestem tutaj, kiedy mnie potrzebujesz, kocham cię" – taka informacja działa cuda.