Dziecko rozwiąże to równanie w mniej niż 30 sekund. Obliczysz bez kalkulatora?

mamadu.pl 8 miesięcy temu
Zdjęcie: Ile czasu zajmie ci podanie prawidłowego wyniku? mat. własne


Z pozoru proste działania potrafią stanowić niemałe wyzwanie. Nie ma co się jednak zniechęcać. Teraz już nikt nie wystawi ci kiepskiej oceny, jeżeli popełnisz błąd, za to możesz zyskać niemałą satysfakcję. Podejmiesz się wyzwania i obliczysz w pamięci, jaki jest prawidłowy wynik?


Jako rodzice działamy na wysokich obrotach zarówno w życiu zawodowym, jak i rodzinnym. Skoordynowanie wszystkich codziennych planów to nie lada wyzwanie. Znasz ten moment, gdy dziecko przychodzi nagle z pracą domową i pyta, czy dobrze rozwiązało działanie? A ty masz pustkę w głowie... Kilkanaście lat nauki na lekcjach matematyki, a z pozoru proste zadanie wydaje się jakieś wyjątkowo skomplikowane. Spokojnie, nie ty jeden tak masz.

Pamięć szwankuje


Większość z nas nie rozwiązuje zadań z treścią, równań czy łamigłówek matematycznych od czasu ukończenia szkoły. A to błąd. Choć może się to wydawać zbędne, to jednak matematyka nie bez przyczyny nazywana jest królową nauk. Takie wyzwania nie tylko rozwiną zdolności matematyczne (które mimo wszystko są nam w życiu potrzebne), ale także wypływają korzystnie na logiczne myślenie, spostrzegawczość czy umiejętność szybkiego kojarzenia.

Ciekawe zagadki wymagają czasami nieszablonowego myślenia, ale i "zwykłe" równania to doskonały trening. W sieci krąży wiele ciekawych przykładów, które z powodzeniem pomogą ci rozruszać szare komórki. Oto jeden z nich:

32−4:2+1−6:3=?


Prawidłowa kolejność


Równanie wygląda na banalnie proste i takie rzeczywiście jest dla... uczniów szkoły podstawowej, którzy już poznali bardziej złożone równania i znają kolejność wykonywania działań. Dla dorosłych, którzy dawno ukończyli szkołę, może być ono jednak wyzwaniem. Jesteś w stanie bez użycia kalkulatora podać prawidłową odpowiedź w mniej niż 30 sekund?

Prawidłowa odpowiedź to: 29. Też tyle ci wyszło? jeżeli nie, poniżej znajdziesz prawidłowe rozwiązanie.

W działaniu tym nie ma nawiasów, więc dobrze trzeba się zastanowić nad kolejnością wykonywanych działań. Otóż najpierw należy wykonać dzielenie, a następnie dodawanie i odejmowanie w kolejności od lewej do prawej.


32−4:2+1−6:3=?


32−2+1−2=?


30+1−2=?


31−2=29


Idź do oryginalnego materiału