Kosmetyk emolientowy to produkt zawierający emolienty. By zatem zrozumieć jego adekwatności ujęte w tym określeniu, należy wyjaśnić definicję rzeczownika, od którego pochodzi ten przymiotnik. Emolienty możemy rozpatrywać całościowo (w odniesieniu do produkowanych kosmetyków) lub częściowo (w odniesieniu do specyficznych substancji znajdujących się w składzie tak oznaczonych kosmetyków).
W kontekście gotowych produktów dostępnych w sprzedaży emolienty to linie kosmetyków mające na celu ochronę i odbudowę naskórka. Te funkcje ochronne i regeneracyjne spełniają poprzez nawilżanie i natłuszczanie skóry. W ten sposób wzmacniają jej naturalne bariery i zabezpieczają ją przed działaniem czynników zewnętrznych o drażniącym charakterze np. roztoczy w kurzu czy środków piorących do ubrań.
Kosmetyki z emolientami nazywa się często dermokosmetykami, ponieważ traktuje się je jako bardzo istotny element pielęgnacji dla różnych chorób związanych z zaburzeniem bariery ochronnej skóry. W przypadku niemowląt takie preparaty stosuje się z myślą o dzieciach ze szczególnie wrażliwą skórą (wymagającą i skłonną do podrażnień), skórą atopową/suchą oraz innymi problemami dermatologicznymi.
W kontekście składników emolienty definiuje się jako substancje hydrofobowe (nierozpuszczalne w wodzie) i lipofilowe (rozpuszczalne w tłuszczach) o adekwatnościach natłuszczających, zmiękczających i wygładzających cerę. Mowa tu o gamie związków, które poprawiają elastyczność skóry, zapobiegają jej szorstkości i przesuszeniu, łagodzą podrażnienia oraz zmniejszają uczucie świądu i pieczenia.
Przykładowymi emolientami są naturalne oleje roślinne np. ze słodkich migdałów. Wśród nich za jeden z najbardziej odżywczych i regenerujących uchodzi masło Shea, czyli olej pozyskiwany z owoców rosnącego w Afryce drzewa masłosza, wyróżniający się dużą zawartością cennych kwasów tłuszczowych. Do emolientów należy też witamina E, która jako oleista substancja wzmacnia barierę ochronną skóry.
Podsumowując, kosmetyki emolientowe można postrzegać jako produkty specjalnego przeznaczenia. A to dlatego, iż są rekomendowane szczególnie dla "wrażliwych" przypadków, czyli wtedy, gdy skóra dziecka jest problematyczna i wymaga wzmożonej pielęgnacji z powodu stanów zapalnych czy podatności na alergie. Należy jednak pamiętać, iż skóra każdego noworodka jest z natury delikatna i może potrzebować emolientów.
A gdzie konkretnie znajdziemy kosmetyki z emolientami dla niemowląt? Poszukując odpowiedzi na to pytanie, warto zajrzeć do katalogu Bella Baby Happy (BBH), jednego z najbardziej znanych polskich producentów pieluszek i produktów higienicznych przeznaczonych do pielęgnacji małych dzieci. To marka, której zaufały tysiące mam i maluszków. I to nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach za granicą.
W "delikatnym" asortymencie Bella Baby Happy Sensitive rodzice znajdą emulsję do kąpieli, szczególnie polecaną do mycia i pielęgnacji skóry wrażliwej i skłonnej do atopii. Dzięki bogatej i bezwonnej formule, w tym obecności takich emolientów jak olej ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek, witamina E i olej Canola, chroni ona skórę przed utratą wody, pozostawiając ją natłuszczoną i zregenerowaną.
Ważne miejsce w katalogu Bella Baby Happy Sensitive zajmuje też emolientowy krem przeciw odparzeniom do pielęgnacji okolicy podpieluszkowej. W jego składzie znajdziemy m.in. oliwę z oliwek, masło Shea, olej Canola i witaminę E. Składniki te zabezpieczają przed drażniącym działaniem czynników zewnętrznych. Dobrze wchłaniający się krem "wentyluje", natłuszcza oraz łagodzi otarcia i zaczerwienienia skóry. Co istotne, można go stosować od 1 dnia życia.
W tej linii dermokosmetyków dostępne są też emolientowe mleczko do ciała (ono również jest przeznaczone do stosowania od 1 dnia życia) oraz emolientowy żel do mycia ciała i włosów. Wszystkie produkty mają pozytywną rekomendaję Instytutu Matki i Dziecka. Najważniejsze informacje o kosmetykach specjalnego przeznaczenia Bella Baby Happy znajdziecie na oficjalnej stronie marki oferującej również pieluszki, podkłady i chusteczki dla małych dzieci.