29 października rząd zaakceptował projekt zmian w Kodeksie pracy oraz niektórych innych ustaw. W ramach tego projektu zostanie znacznie wydłużony urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci, u których po narodzinach konieczna jest hospitalizacja. Przy czym istotne będą tu takie czynniki jak tydzień ciąży, w którym doszło do porodu, waga noworodka czy czas owego pobytu malucha w szpitalu. A ile będzie trwał taki uzupełniający urlop macierzyński i jak złożyć wniosek o jego przyznanie? Zobaczcie sami.
REKLAMA
Zobacz wideo Mamy wcześniaków radzą rodzicom, którzy dopiero wkraczają na tę drogę. "Siwe włosy gwałtownie przybywają"
Uzupełniający urlop macierzyński. Długość będzie zależna od czasu hospitalizacji
Co do zasady urlop macierzyński trwa od 20 do 37 tygodni, zależnie od liczby pociech, które przyszły na świat podczas jednego porodu. Można z niego skorzystać w dniu porodu, jak i do sześciu tygodni przed nim. Z kolei uzupełniający urlop macierzyński będzie trwał odpowiednio:
przed zakończeniem 28. tygodnia ciąży lub ważącego mniej niż 1000 g - tydzień za tydzień do końca 15. tygodnia po porodzie,
od zakończenia 28. i przed zakończeniem 37. tygodnia ciąży i ważącego więcej niż 1000 g - tydzień za tydzień do końca ósmego tygodnia po porodzie
po zakończeniu 37. tygodnia ciąży i przynajmniej dwudniowego pobytu w szpitalu w okresie od piątego do 28. dnia po porodzie - tydzień za tydzień od piątego dnia do końca ósmego tygodnia po porodzie.
Przy czym, aby móc z niego skorzystać rodzice (biologiczni, adopcyjni bądź zastępczy) lub opiekunowie prawni będą musieli złożyć wniosek i dołączyć do niego m.in. zaświadczenia z placówki leczniczej, w której przebywa dziecko.
Czy uzupełniający urlop macierzyński jest płatny? To też trzeba o nim wiedzieć
Jak już wspomnieliśmy powyżej, uzupełniający urlop macierzyński będzie przyznawany na wniosek. Jednorazowo i przynajmniej 21 dni przed zakończeniem korzystania z niego. Poza tym będzie też płatny w 100 procentach, a jak podaje serwis Infor.pl, przy obliczaniu jego długości będą brane pod uwagę również niepełne tygodnie pobytu dziecka w szpitalu. W jaki sposób? Zostaną zaokrąglone w górę, do pełnego tygodnia.
Co więcej, okresy hospitalizacji będą się sumowały i to choćby wtedy, gdy pojawią się między nimi jakieś przerwy. A kiedy owo świadczenie wejdzie w życie? Co do zasady po trzech tygodniach pod ogłoszenia, więc najprawdopodobniej pod koniec pierwszego lub na początku drugiego kwartału 2025 r. Oczywiście, o ile wspomniana nowelizacja zostanie uchwalona w tym roku, na co jest wbrew pozorom naprawdę duża szansa. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.