"Mojemu synowi topili mu plecak w ubikacji, wyrzucali zeszyty przez okno"

gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Przemoc w szkole. Chłopiec napisał poruszający list do św. Mikołaja/ Zdjęcie ilustracyjne/ Fot. Shutterstock/Evgeniya Grande


Dzieci potrafią być bezwzględne, gdy upatrzą sobie ofiarę. Bardzo często działają w grupie: jest lider i są świadkowie. "Przystępują do takiej grupy po to, żeby samymi nie stać się taką ofiarą" - uważa jeden z czytelników eDziecko.pl.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Przemocy i Nękania w Szkole, który wypada 2 listopada, na eDziecko.pl opublikowaliśmy artykuł: Dlaczego dzieci niszczą dzieci. "Zabrały podpaski, wyzywały od szmat, bo nie miałam chłopaka". Pod artykułem wywiązała się dyskusja czytelników na temat przemocy rówieśniczej w szkołach.

REKLAMA







Zobacz wideo Po czym poznać, iż dziecko ma skrócone wędzidełko? Logopedka mówi o "domowym teście"



Dziewczynki dręczą inaczej niż chłopcy?
Jeden z czytelników napisał, iż przemoc rówieśnicza u dziewcząt wygląda inaczej, niż u chłopców: "U chłopców przeważa przemoc fizyczna. U dziewcząt przeważa przemoc psychiczna". Ktoś inny się zgodził: "Pełna zgoda, dziewczyny ubliżają sobie, ośmieszają się. U chłopców przemoc fizyczna, zastraszanie, wymuszanie haraczy, wymuszanie odrabiania lekcji za drani. Mojemu młodemu topili tornister w ubikacji, wyrzucali zeszyty przez okno, a i była kradzież odzieży z szafki na WF-ie."
Nie oznacza to, iż tak jest zawsze i wszędzie. Przemocy fizycznej i psychicznej mogą się dopuszczać zarówno dziewczęta, jak i chłopcy. - Mój syn był ofiarą przemocy psychicznej ze strony chłopców, a jedna z dziewczynek u niego w klasie doświadczyła przemocy fizycznej ze strony koleżanek. Jak widać - nie ma tu reguły - mówi w rozmowie z eDziecko.pl Laura (nazwisko do wiadomości redakcji).





Psychoteraputka: Dziś najczęstszą formą przemocy rówieśniczej jest cyberprzemoc (fot: Shutterstock.com) Psychoteraputka: Dziś najczęstszą formą przemocy rówieśniczej jest cyberprzemoc (fot: Shutterstock.com)


Ktoś zauważył, iż często przemocy dopuszcza się cała grupa uczniów: "Duża część dzieci idzie za liderem - jakimś wpływowym w grupie dzieckiem". Ktoś inny dodał: "Problemem nigdy nie jest pojedyncze dziecko. Problemem jest zawsze toksyczna grupa, która idzie za liderem i która znajduje sobie ofiarę. Dzieciaki najczęściej przystępują do takiej grupy po to, by samymi nie stać się taką ofiarą". Ktoś jeszcze inny napisał: "Zadaniem wychowawcy klasy powinna być szybka neutralizacja takiej grupy, a przede wszystkim rozpoznanie i neutralizacja lidera, bo bez lidera taka grupa błyskawicznie się rozpada".



Katarzyna Talacha, konsultantka telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę uważa, iż taka grupa to zwykle jedynie świadkowie, ale ich rola jest w całym procederze bardzo ważna, bo może podtrzymywać agresywne zachowania, a brak aprobaty bądź reakcja dezaprobaty - wpływać na ich zanikanie. - Dlatego tak ważne jest edukowanie nastolatków przez szkołę i przez rodziców. W moim odczuciu zbyt mało mówi się o tym, iż jako świadkowie mogą wiele zmienić - mówi.


Przemoc rówieśnicza. Winni są rodzice?
Sporo osób stwierdziło, iż za przemoc rówieśniczą odpowiedzialni są rodzice dzieci, które się jej dopuszczają. Jeden z internautów napisał: "A jakie sankcje spotykają dzieci, które znęcają się nad innymi? Żadne. Nie można bowiem karać dzieci, a rodzice też pozwalają swoim pociechom na wszystko". Ktoś inny dodał: "W sytuacji gdy nie można ukarać dziecka, to moim zdaniem odpowiedzialność karna powinna spotkać rodziców". Ktoś jeszcze inny stwierdził: "Nic tak nie działa na rodziców i ich dzieci jak pozbawienie ich dóbr materialnych. A także wolności".


Gdzie szukać pomocy?
Na przykład pod tymi numerami telefonów:

Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli 800 080 222
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12
Ogólnopolski Policyjny Telefon Zaufania 800 120 226
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" 801 120 002
Ogólnopolski Telefon Zaufania 801 199 990
Anonimowa policyjna linia specjalna 800 120 148
Razem Pokonać Przemoc bezpłatna linia 800 559 975
Pomoc dzieciom i młodzieży w sytuacjach zagrożenia w Internecie bezpłatny nr 800 100 100
Ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży potrzebujących wsparcia psychologicznego, doświadczających i będących świadkami przemocy 116 111

A Ty? Doświadczyłeś w szkole przemocy rówieśniczej? Chętnie poznam twoją historię: ewa.rabek@grupagazeta.pl
Idź do oryginalnego materiału