Jak dbać o siebie w ciąży? Najważniejsze porady dla przyszłych mam. Zatroszcz się swoje i maluszka

rodzice.pl 1 miesiąc temu

Upragnione dwie kreski na teście, potwierdzona przez lekarza dobra nowina, szalona euforia Twoja, partnera i Waszych bliskich. Lub wręcz przeciwnie – totalne zaskoczenie, niedowierzanie, być może początkowa złość – bez względu na to, czy ciąża była planowana czy nie, jedno jest pewne: od tej chwili zmienia się wszystko. Jesteś w ciąży i musisz zacząć dbać nie tylko o siebie, ale również o malutkiego człowieka, za którego już jesteś odpowiedzialna.

Początek ciąży. Jak dbać o siebie w 1 trymestrze ciąży?

Pierwsze tygodnie ciąży mogą być ciężkie ze względu na mdłości, które często dokuczają przyszłym mamom. Z definicji są one “poranne”, ale w praktyce niektóre kobiety cierpią na nie przez całą dobę. Pojawia się nadwrażliwość na zapachy. Możesz być również senna i ociężała. W Twoim organizmie szaleje prawdziwa burza hormonów. Mogą z niej wynikać zmienne nastroje, rozdrażnienie, smutek, a także stany radosnej euforii.

Na początku ciąży należy bezwzględnie rzucić palenie oraz zaprzestać picia alkoholu

Początki ciąży to także czas na pierwsze wyrzeczenia: jeśli palisz papierosy to powinnaś natychmiast o nich zapomnieć, o ile nie na zawsze, to na pewno na kilkanaście kolejnych miesięcy. W odstawkę powinien iść także alkohol i wszelkie inne używki. Zrezygnuj z kawy lub znacząco zredukuj jej wypijane ilości. Uważaj także na środki uśmierzające ból. Skonsultuj z lekarzem, które możesz zażywać, a jakich lepiej unikać.

Dbaj również o środowisko, w którym przebywasz i unikaj miejsc potencjalnie szkodliwych – zadymionych lub wypełnionych szkodliwymi substancjami – chemikaliami, lakierami, pyłami. Unikaj także osób chorych i miejsc, w których możesz się zarazić grypą lub infekcjami wirusowymi czy bakteryjnymi.

Jak dbać o siebie w ciąży?

Musisz pamiętać, iż znajdujesz się teraz w specjalnym stanie. Co prawda ciąża to nie choroba, ale nie ma się co oszukiwać, iż można żyć bez zmian. Zrezygnuj z niebezpiecznych sportów, które mogą doprowadzić do urazów groźnych dla kobiety w ciąży.

Dbaj o swoje zdrowie psychiczne. Pamiętaj, iż Twoje nastroje odbijają się na dziecku. Staraj się nie stresować oraz dbać o swój dobry nastrój. Wysypiaj się, dużo spaceruj, dbaj o zdrowe odżywianie (ale nie jedz za dwoje!) i daj się rozpieszczać najbliższym. Zacznij także dbać o swoje ciało. Regularne smarowanie się balsamami nawilżającymi i wykonywany przy tej okazji masaż skóry, zapobiegną powstawaniu rozstępów.

Pamiętaj także o regularnych wizytach u ginekologa. Wykona on wszelkie niezbędne badania, w tym USG, które potwierdzą, iż z Twoim maluszkiem wszystko w porządku. Pilnuj kolejnych wyznaczonych przez lekarza wizyt oraz przyjmuj zgodnie z zaleceniami wszelkiego rodzaju witaminy oraz leki, które zapisze.

5 rzeczy, które warto robić w ciąży, żeby Twoje dziecko było zdrowe

  1. Aktywność fizyczna – Gdy ćwiczymy regularnie, a jednocześnie nie przemęczamy się, nie tylko lepiej się czujemy. Badania prowadzone przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych potwierdzają, iż nasza aktywność fizyczna podczas ciąży może wpłynąć na… inteligencję dziecka. Dzieci mam aktywnie gimnastykujących się miały lepszą kondycję, szybciej się uczyły, a choćby wykazywały lepsze umiejętności językowe. Mama przyszłego geniusza nie powinna więc siedzieć w domu.
  2. Relaks – Każdy ma prawo do drobnych przyjemności. Ma je więc również przyszła mama zastanawiająca się, jak dbać o siebie w ciąży, aby dziecko było zdrowe. Stres nie służy ani jej, ani dziecku, każdy sposób relaksowania się jest więc gorąco rekomendowany przez lekarzy.
  3. Czekolada – Zdrowa ciąża, która bazuje na czekoladzie? Fińscy naukowcy już ponad dziesięć lat temu udowodnili, iż nie jest to wcale szokujące połączenie. Substancje znajdujące się w czekoladzie poprawiają nastrój, okazuje się przy tym, iż zyskuje na tym i kobieta, i płód. Oczywiście, żadna przesada nie jest dobra. Czekolada pozostaje posiłkiem kalorycznym, a ciężarne nie mogą zapominać i o tym, iż jednym z jej składników jest kofeina. Tą można przyjmować w ciąży, nie powinno się jednak przekraczać dawki 200 mg w ciągu dnia.
  4. Witaminy – jeżeli przez cały czas nie mamy pewności, iż robimy wszystko, aby nasze dziecko było mądre, powinnyśmy zastanowić się i nad tym, czy otrzymuje ono odpowiednią ilość witamin. Nieoceniony okazuje się zwłaszcza kwas foliowy, który może zapobiegać wielu wadom wrodzonym. W ciąży warto też wzbogacić codzienną dietę o witaminę D. Buduje ona mocne kości dziecka i poprawia humor mamie.
  5. Ryby – Ryby to pokarm dla mózgu, dlaczego więc nie jeść ich w ciąży? Naukowcy z Kanady zalecają zwłaszcza tłuste ryby morskie bogate w kwasy omega-3. Wpływają one nie tylko na rozwój czuciowy, ale także – ruchowy i poznawczy. Nie można z nimi jednak przesadzać, dwie porcje w ciągu tygodnia z pewnością będą więc wystarczające.

Sprawdź też:

    Idź do oryginalnego materiału