Ze względu na wysokie zanieczyszczenie środowiska coraz częściej sięgamy po domowe oczyszczacze powietrza. Przed zakupem warto dowiedzieć się jednak, jak dokładnie działa taki sprzęt i w jaki sposób można go wykorzystać.
Jak działa oczyszczacz powietrza?
Oczyszczacze powietrza do niedawna uważane były za gadżet, który zajmuje sporo miejsca w mieszkaniu. Z biegiem czasu do sprzętu przekonuje się jednak coraz więcej osób, które są świadome zagrożeń, jakie czyhają na nas w powietrzu. Co jest szczególnie niebezpieczne? Przede wszystkim bakterie i wirusy, ale i również mikrocząsteczki pyłu o średnicy cząstek poniżej 2,5 µm. Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż substancje te znajdują się nie tylko na zewnątrz, ale także i w naszych domach. Co więcej, wewnątrz mieszkań występują bardzo małe i tym samym wyjątkowo toksyczne drobinki smogu i cząsteczki alergenów. Pozbycie się ich w naturalny sposób nie jest możliwe.
Zdrowotne skutki smogu
Jakie są zdrowotne skutki smogu? Tutaj lista jest bardzo długa. Substancja ta powodować mogą m.in. kaszel, niewydolność płuc czy przewlekłe zapalenia oskrzeli. Długotrwały kontakt z tą substancją doprowadzić może także do rozwoju chorób układu nerwowego, oddechowego i krążenia. Smog zwiększa także ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Szacuje się, iż każdego roku z powodu smogu przedwcześnie umiera choćby kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Oczywiście walka ze smogiem powinna być podejmowana na szeroką skalę, a troska o środowisko jest kwestią systemową. Nie ma jednak wątpliwości, iż z ta podstępną substancją możemy walczyć także na własną rękę. Najlepszym sposobem na to jest inwestycja w domowy oczyszczacz powietrza.
Nie tylko smog, czyli jak filtrować powietrze?
Oczywiście w naszych domach występuje znacznie więcej zagrożeń niż tylko smog. O wielu z nich nie mamy zielonego pojęcia. Tutaj szczególnie warto wymienić wirusy i bakterie, które wywołać mogą sezonowe infekcje, szczególnie groźne zwłaszcza dla dzieci. Innym zagrożeniem są alergeny, przede wszystkim kurz, sierść zwierząt czy pyłki roślin. Wiele osób broni się przed oczyszczaczem powietrza, twierdząc, iż dokładnie sprząta dom. Nie jest to jednak takie łatwe, choćby z pomocą wysokiej jakości odkurzaczy. Warto mieć bowiem świadomość, iż wiele z wyżej wymienionych substancji osiada w bardzo trudno dostępnych miejscach lub na przedmiotach, które nie są regularnie sprzątane. Weźmy na przykład zasłony lub firany. To prawdziwe siedlisko alergenów, a z pewnością mało kto dokładnie odkurza je każdego dnia.
Oczyszczacz powietrza dla palaczy – jak poprawić jakość powietrza w domu?
Kolejną grupą osób, które szczególnie powinny zainteresować się oczyszczaczem powietrza, są palacze. Chodzi zarówno o osoby, które palą w domu, jak i o tych, którzy na przysłowiowego dymka, wychodzą na balkon. W wielu przypadkach podczas palenia w domu pozostaje otwarte okno, co powoduje, iż cały dym wraca do mieszkania. Innym zagrożeniem są palący sąsiedzi, przez których dym papierosowy ląduje w naszym domu. Warto wiedzieć, iż bierne palenie jest równie szkodliwe, co aktywne. Bierni palacze wdychać mogą choćby kilka tysięcy szkodliwych substancji. Wiele z nich uważanych jest za rakotwórcze i szkodliwe dla zdrowia. Oczywiście najlepszym wyjściem jest rzucenie palenia. Nie możemy jednak zmusić do tego sąsiadów, czy osób, które odwiedzają nasz dom, dlatego w takim przypadku najlepszą inwestycją będzie właśnie jakościowy oczyszczacz powietrza. Jak adekwatnie działa takie urządzenie?
Jak oczyszczacz powietrza usuwa zanieczyszczenia?
Dokładnie działanie oczyszczacza zależy oczywiście od wielu czynników, m.in. typu sprzętu. Mówiąc jednak ogólnie, praca tego typu urządzeń opiera się na wykryciu szkodliwych substancji w powietrzu i zastosowaniu 5-stopniowej filtracji. Oczyszczacze zasysają zanieczyszczone powietrzem, a następnie przepuszczają je przez filtry. Te z kolei mają za zadanie usunięcie zanieczyszczeń z powietrza, a następnie wydmuchanie go z powrotem do pomieszczenia. Aby oczyszczacz powietrza spełnił swoje zadanie oczyszczania powietrza, powinien być włączony całą dobę, najlepiej choćby wtedy, gdy nie przebywamy w pomieszczeniu. Takie użytkowanie pozwala cieszyć się możliwie jak najczystszym powietrzem.
Oczyszczacz powietrza – czy jest skuteczny i usuwa alergeny?
Wiele osób zastanawia się nad skutecznością i funkcjonalnością oczyszczaczy powietrza. Tutaj również wiele zależy od typu urządzenia i rodzaju zanieczyszczeń. Jakościowe sprzęty usuwają choćby 99,97 proc. pyłków, zarodników pleśni, roztoczy i zanieczyszczeń, które powodować mogą dolegliwości alergiczne.
Jaki oczyszczacz powietrza kupić?
Podejmując decyzję o zakupie oczyszczacza powietrza, należy uwzględnić zwłaszcza takie czynniki jak zaplanowany budżet oraz, co być może najważniejsze, wielkość mieszkania lub pomieszczenia, w którym znajdować ma się sprzęt. Trzeba bowiem wiedzieć, iż inny oczyszczacz powietrza sprawdzi się w dużym domu, a inny w kawalerce. W przypadku większych przestrzeni, warto rozważyć oczyszczacz powietrza Pure A9 620 marki Electrolux. Sprzęt zalecany jest do do pomieszczeń do 129 m2. Pure A9 to ciche urządzenie, które w żaden sposób nie wpływa na komfort. Na najniższym poziomie sprzęt powoduje hałas o wysokości zaledwie 17 dB. Z kolei na maksymalnej prędkości poziom hałasu wynosi 49 dB. To mniej niż standardowa rozmowa.
Liczy się odpowiedni system filtrów
W powyższym modelu zainstalowano innowacyjną 5-stopniową filtrację, która wychwytuje, a następnie usuwa 99,97 proc. smogu i alergenów. Co ważne, sprzęt samodzielnie kontroluje stan filtrów i informuje o tym, kiedy należy je wymienić. Należy o tym pamiętać i wykonywać to regularnie, ponieważ praca filtrów jest kluczowa dla prawidłowego działania oczyszczacza. Warto wspomnieć, iż do oczyszczaczy powietrza Electrolux możesz dobrać filtr odpowiedni do Twoich potrzeb i pory roku. Dla osób, które mieszkają w okolicy o niskim poziomie zanieczyszczenia powietrza idealnie sprawdzi się filtr HEPA, który skutecznie usuwa szeroką gamę lotnych związków z powietrza. Można również wybrać filtry antysmogowe, wychwytujące z powietrza pyły. Dostępne są również specjalne filtry przeciwalergiczne, przeciwbakteryjne czy przeciwwirusowe. Sprawdzą się one doskonale w okresie nasilenia pylenia roślin lub… okresie przeziębieniowym.
A może mniejszy oczyszczacz?
W przypadku niewielkich mieszkań lub w sytuacji, gdy zależy nam na oczyszczaniu jedynie jednego pomieszczenia, np. pokoju dziecięcego, można postawić na mniejszy sprzęt. Ciekawym produktem jest oczyszczacz powietrza Well A7 również marki Electrolux. Oczyszczacz zajmuje mało miejsca, a jego dodatkową zaletą jest także to, iż można zawiesić go choćby na ścianie. Osoby, którym zależy na świeżym powietrzu, choćby podczas wyjazdów, z pewnością ucieszy również przenośny charakter sprzętu. Oczyszczacz można wziąć do ręki i zabrać ze sobą na wakacje. Mimo niewielkich rozmiarów (sprzęt waży tylko 6 kg) Well A7 to skuteczny oczyszczacz powietrza, który usuwa choćby 99,97 proc. cząsteczek o rozmiarze 0,3 mikrometra.
Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux