Intensywny dzień w przedszkolu lub szkole? Rodzinna wycieczka w weekend? Zbyt dużo bajek przed snem? To wszystko to może wypływać na problemy z usypianiem.
Bardziej wrażliwym dzieciom może być trudniej układać się do snu choćby każdego dnia.
Są sposoby, by skutecznie wyciszyć dziecko. Jednym z nich są masaże.
Trik na lepszy sen
Jak pomóc dziecku, które ewidentnie chce spać, ale usnąć nie może? Eksperci od lat przekonują, iż dzieci potrzebują schematów. Jednak są maluchy, które mimo uporządkowanego dnia i wieczornych rytuałów przez cały czas mają problem z wyciszeniem się. U jednych dzieje się od czasu do czasu, inni "walczą" każdego dnia. Jest jednak jeden trik, który pozwoli się dziecku momentalnie wyciszyć! Każdy rodzic powinien wprowadzić to do wieczornej rutyny u malucha, przedszkolaka, a choćby dziecka w wieku szkolnym.
Prosty masażyk wykonywany tuż przed snem, nie tylko pozwoli dziecku się zrelaksować ze względu na jego sensoryczne adekwatności. Jak przekonuje autorka filmiku, metoda ta bazuje również na wyobraźni dziecka. Bo nie tylko masowana jest głowa, ale mama również skutecznie wyganiana z niej potwory i koszmary. To dodatkowo bardzo uspokaja dziecko przed spaniem.
Wystarczy tuż przed snem masować głowę dziecka, wykonując powoli małe kółeczka, kończąc obrót, należy energicznie wyciągając palce i delikatnie pociągnąć za włosy. Takie "wyganianie złych snów" z pewnością pomoże maluchowi spokojnie usnąć.
Masaż przed snem
Dlaczego maluch się wierci? Po ciężkim dniu, gdy bodźców było zdecydowanie zbyt dużo, naturalną reakcją przeciążonego układu nerwowego jest próba rozładowania i odreagowania nadmiaru wrażeń. Przejawia się to znacznie podniesionym poziomem pobudzenia dziecka np. wierceniem się w łóżku, a czasem także rozdrażnieniem, płaczliwością, czy agresją.
Jak pomóc dziecku się wyciszyć? Rodzice często intuicyjnie bawią się włosami, masują główkę, plecki lub stopy dziecka. Warto poszukać metody, która pasuje najbardziej twojemu maluchowi.
Jeśli jednak zauważasz, iż nic nie pomaga, warto udać się do terapeuty SI. Specjalista sprawdzi, czy dziecko nie ma problemów z integracja sensoryczną i głębokim czuciem. Niektóre dzieci potrzebują mocniejszego ucisku, stosuje się także szczotkowanie szczotkami sensorycznymi, czy specjalne kołdry obciążeniowe. Terapeuta pomoże dobrać odpowiedni masaż i ćwiczenia, a które pomogą mlauchowi skutecznie się wyciszyć.