Krakowskie uczelnie rozwijają współpracę. AGH z Comarch, Politechnika Krakowska z francuskimi ośrodkami naukowym

krknews.pl 4 godzin temu

Krakowskie uczelnie nawiązują strategiczne partnerstwa, które mają na celu rozwój innowacyjnych technologii oraz wspieranie edukacji i nauki. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz firma Comarch podpisały porozumienie o współpracy, które wpłynie na podniesienie jakości usług w sektorze nowoczesnych technologii informacyjnych. Równocześnie Politechnika Krakowska łączy siły z francuskimi ośrodkami naukowymi, koncentrując się na innowacyjnych rozwiązaniach w stomatologii, ekobudownictwie i medycynie.

20 stycznia Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz firma Comarch zawarły porozumienie o współpracy. Ma ono wpływać między innymi na obszar edukacji i nauki oraz podnosić jakość usług świadczonych przez firmę, w szczególności w sektorze nowoczesnych technologii informacyjnych.

– Porozumienie o współpracy z firmą Comarch jest dla nas przedłużeniem wymiany doświadczeń, która odbywa się między AGH a firmą od początku jej założenia przez nieobecnego już z nami prof. AGH Janusza Filipiaka. Wieloletnie działania naszej uczelni z firmą Comarch w obszarze teleinformatyki są dowodem na to, iż połączenie wiedzy akademickiej z doświadczeniem biznesowym owocuje innowacyjnymi rozwiązaniami i realnym wpływem na rozwój nowoczesnych technologii. Cieszymy się na kontynuację tych działań i dalszą współpracę nad doskonaleniem infrastruktury IT, niezwykle ważnej
w dzisiejszych czasach – podkreśla prof. Jerzy Lis, rektor AGH w Krakowie.

Marcin Kaleta, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Sektora Telekomunikacja w Comarch dodaje – Podpisanie porozumienia o współpracy z AGH to dla nas szczególny moment i powrót do korzeni po ponad trzydziestu latach od powstania Comarch w pokoju nr 415 na tej uczelni. Z ekscytacją czekamy na możliwość połączenia wiedzy akademickiej z naszym doświadczeniem biznesowym, dzięki którym będziemy mogli wspólnie realizować projekty, również w skali międzynarodowej. Ta wymiana doświadczeń jest nie tylko szansą na rozwój zarówno AGH, jak i Comarch, ale także okazją do dyskusji na temat potrzeb współczesnej infrastruktury IT. Z chęcią odpowiemy na te potrzeby, wcielając w życie innowacyjne pomysły i rozwiązania dla telekomunikacji.

W ramach zawartego porozumienia uczelnia i firma zakładają między innymi rozwój współpracy naukowej, badawczej, wzmocnienie potencjału przedsiębiorczości i innowacji, realizację wspólnych projektów w zakresie działalności edukacyjnej, naukowej i przedsiębiorczości, kształcenie oraz podnoszenie kompetencji kadry AGH oraz pracowników firmy Comarch, popularyzację zagadnień związanych z nowoczesnymi technologiami informacyjnymi.

Ze strony AGH umowa będzie realizowana przez Instytut Telekomunikacji Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji. Jednostka będzie odpowiadała przede wszystkim za wspieranie działań mających na celu budowanie współpracy krajowej
i międzynarodowej w obszarach edukacji, nauki, przedsiębiorczości i innowacji,
w tym w szczególności w sektorze nowoczesnych technologii informacyjnych.

„Stawianie czoła wyzwaniu dekarbonizacji – kompozyty geopolimerowe z włóknami odnawialnymi” to projekt badawczy, który Politechnika Krakowska zrealizuje we współpracy z Uniwersytetem w Nantes. Przedsięwzięcie, którego polskim koordynatorem jest dr hab. inż. Kinga Korniejenko, prof. PK z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki PK, koncentruje się na rozwoju przyjaznych środowisku materiałów dla branży budowlanej i technologii druku 3D.

– Projekt odpowiada na najważniejsze wyzwania współczesnego budownictwa, takie jak konieczność dekarbonizacji, efektywnego wykorzystania zasobów oraz minimalizacji odpadów. Branża budowlana, będąca jednym z największych emitentów CO₂, szczególnie potrzebuje nowatorskich rozwiązań, które ograniczą negatywny wpływ na środowisko – mówi dr hab. inż. Kinga Korniejenko.

Głównym celem projektu jest opracowanie kompozytów geopolimerowych na bazie odpadów budowlanych i rozbiórkowych (CDW) wzmocnionych włóknami naturalnymi. Nowe materiały mają znaleźć zastosowanie w technologii druku 3D, zwłaszcza przy użyciu metody ekstruzji (Fused Deposition Modeling – FDM). Kluczowym aspektem projektu jest opracowanie materiałów o niskim śladzie węglowym, które będą efektywne, zasobooszczędne i zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju.

Innowacyjne kompozyty, które mogą posłużyć do produkcji materiałów budowlanych, wytwarzanych w technologii druku 3D, znajdą zastosowanie w budowie i odbudowie infrastruktury z wykorzystaniem materiałów rozbiórkowych (co ograniczy eksploatację surowców naturalnych) czy realizacji projektów w trudnych warunkach środowiskowych, np. w miejscach dotkniętych klęskami żywiołowymi lub konfliktami. Polsko-francuska kooperacja naukowa ma potencjał, by odegrać kluczową rolę w odbudowie infrastruktury zniszczonej w wyniku wojny, np. na Ukrainie. Dzięki zastosowaniu materiałów z odpadów i druku 3D możliwe będzie szybkie i efektywne prowadzenie prac budowlanych na szeroką skalę.

– Zaangażowanie międzynarodowego zespołu ekspertów i interdyscyplinarne podejście do wyzwań badawczych, które podejmiemy, daje szansę na osiągniecie ważnych celów – zmniejszenie negatywnego wpływu budownictwa na środowisko w odpowiedzi na globalne wyzwania związane z ochroną klimatu – podkreśla Kinga Korniejenko.

„Oszacowanie najgorszego przypadku w biomechanicznym modelowaniu złożonych modeli stawów w czasie zbliżonym do rzeczywistego” będzie przedmiotem projektu badawczego koordynowanego po stronie polskiej przez dr. inż. Adama Ciszkiewicza z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane we współpracy z Université Gustave Eiffel. Międzynarodowa kooperacja naukowa politechnicznych i francuskich inżynierów może wspomóc lekarzy w diagnostyce uszkodzeń stawów kolanowych i skokowych, a potem planowaniu operacji i minimalizowaniu związanych z nimi ryzyk dla pacjenta.

– Niedobory personelu medycznego oraz starzenie się społeczeństwa to ważne wyzwania społeczne, z którymi będziemy musieli się zmierzyć w nadchodzących latach. Do tego dochodzi stosunkowo wysoki odsetek pacjentów niezadowolonych z zabiegów medycznych, np. w zakresie endoprotezoplastyki stawu kolanowego. Jednym z potencjalnych rozwiązań tych problemów jest dostępność wiarygodnych i zwalidowanych modeli biomechanicznych i biomedycznych typu „wirtualny bliźniak”. Takie modele mogą zwiększyć skuteczność zabiegów medycznych i zmniejszyć stres personelu medycznego związany z przepracowaniem. Ale przygotowanie takich modeli wymaga odpowiednich narzędzi – mówi dr inż. Adam Ciszkiewicz. – Metoda, którą proponujemy w naszych badaniach – analiza najgorszego przypadku – jest w tym zakresie bardzo interesująca. Pozwala potraktować pacjenta jako jednostkę, a nie statystyczny wynik, czym także wpisuje się w aktualny trend personalizowanej medycyny.

Celem projektu jest opracowanie nowoczesnej metody, która pozwoli oszacować „najgorszy przypadek” w biomechanicznych modelach stawów człowieka. Chodzi o znalezienie takich parametrów modelu, które prowadzą do najbardziej ekstremalnych wyników biomechanicznych. Metoda oparta na zaawansowanych algorytmach optymalizacyjnych i modelach zastępczych ma działać w czasie zbliżonym do rzeczywistego, co oznacza szybkie generowanie wyników – choćby w mniej niż 5 sekund. Projekt koncentruje się na trójwymiarowych modelach stawu kolanowego i skokowego, które znajdują zastosowanie kliniczne, np. w planowaniu przedoperacyjnym. Wyniki uzyskane z analizy najgorszego przypadku mogą poprawić i wzbogacić procedury planowania operacji, mogą też pomóc w lepszym rozumieniu mechaniki stawów człowieka.

We współpracy z francuskim University Paris-Est Creteil zespół dr hab. inż. Joanny Ortyl, prof. PK z Katedry Biotechnologii i Chemii Fizycznej Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej rozpoczyna innowacyjny projekt badawczy pn. „Nowe udoskonalone systemy fotoinicjujące do zaawansowanych materiałów dentystycznych pochodzenia naturalnego”. Celem przedsięwzięcia jest opracowanie biokompatybilnych, ekologicznych i nietoksycznych materiałów dentystycznych, w tym dedykowanych do aplikacji związanych z drukiem 3D w stomatologii. Mogą one zrewolucjonizować rynek medyczny, przynosząc korzyści zarówno pacjentom, jak i branży stomatologicznej.

Projekt odpowiada na rosnące potrzeby społeczne i gospodarcze, takie jak zwiększenie dostępności wysokiej jakości wypełnień dentystycznych i obniżenie kosztów leczenia stomatologicznego. Opracowywane materiały mają być nie tylko przyjazne dla środowiska, ale przede wszystkim bezpieczniejsze i bardziej efektywne dla pacjentów niż w tej chwili dostępne produkty. – Przy wykorzystaniu związków pochodzenia naturalnego i proekologicznych źródeł światła oraz odnawialnych źródeł energii chcemy stworzyć ekologicznie fotoutwardzalne żywice, które będzie można wykorzystać jako materiał do druku 3D w technologii SLA lub DLP. Dokładne opracowanie tego typu materiałów pozwala na polepszenie jakości życia ze względu na lepsze dopasowanie materiałów dedykowanych do stomatologii rekonstrukcyjnej. Wykorzystanie związków pochodzenia naturalnego będzie bezpieczniejszą alternatywą dla w tej chwili dostępnych komercyjnie żywic i wypełnień dentystycznych – wyjaśnia Joanna Ortyl, kierownik polskiej części projektu. Naukowcy mają także nadzieję, iż wytwarzanie materiałów z naturalnie dostępnych surowców wpłynie na obniżenie kosztów leczenia dentystycznego i jego szerszą dostępność dla pacjentów.

Jednym z kluczowych założeń projektu jest wykorzystanie monomerów pochodzenia naturalnego – związków chemicznych pozyskiwanych z odnawialnych surowców biologicznych. Monomery te stanowią ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych składników syntetycznych. Ich zastosowanie w stomatologii pozwoli na tworzenie żywic polimerowych o wysokiej biokompatybilności i ograniczonej toksyczności. Do utwardzania materiałów wykorzystywany będzie proces fotopolimeryzacji w świetle widzialnym, który umożliwia utwardzanie materiałów dzięki choćby promieniowania świetlnego, w tym światła słonecznego lub energooszczędnych diod LED. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie zużycia energii oraz eliminacja szkodliwych substancji, co wpisuje się w globalne trendy proekologiczne.

Idź do oryginalnego materiału