Matka trzecioklasistki: Dzieci wykluczyły moją córkę. Nauczyciel rozkłada ręce, a ja nie wiem, co robić

gazeta.pl 10 godzin temu
Zdjęcie: shutterstock.com/ChameleonsEye


8-latka czuje się wyobcowana na tle klasy. Bezradna mama nie wie, co robić. "Jedna dziewczynka robi wszystko, by uniemożliwić mojej córce kontakt z innymi. Przekonała pozostałe dzieci, żeby się z nią nie przyjaźniły i wykluczały ją z różnych gier" - twierdzi.
Matka opublikowała wpis na forum Reddit, w którym podzieliła się przykrą sytuacją z udziałem dzieci. Zdarzenie miało miejsce w szkole jej córki. Dziewczynka ma 8 lat i w tej chwili chodzi do 3 klasy. "Od początku nowego roku jest prześladowana przez koleżankę z klasy. Wcześniej były przyjaciółkami, a wydarzyło się coś, przez co przestały się dogadywać" - zaczęła.


REKLAMA


"Przekonała inne dzieci, żeby się z nią nie przyjaźniły"
Początkowo kobieta doradziła córce, aby się nie przejmowała. Sądziła, iż niesnaski między dziećmi gwałtownie się skończą. Niestety, była w błędzie. "Ta dziewczynka robi wszystko, by uniemożliwić mojej córce kontakt z innymi. Przekonała pozostałe dzieci, żeby się z nią nie przyjaźniły i wykluczały ją z różnych gier na szkolnym podwórku" - stwierdziła.
W końcu kobieta postanowiła interweniować i poszła do szkoły. Tam jedna z dziewczynek potwierdziła, iż koleżanka, która dręczy córkę kobiety, zabroniła się innym z nią bawić. "Skoro to jest powtarzający się problem, można go uznać za dręczenie. Moja córka codziennie po powrocie ze szkoły mówi, iż jakiemuś dziecku zakazano się z nią kolegować" - przyznała.


Zobacz wideo Jaką mamą jest Anna Wendzikowska? "Jeśli ktoś krzywdzi moje dziecko, budzi się we mnie matka lwica"


"Oceny córki się pogorszyły, ma więcej nieobecności"
Wykluczona dziewczynka próbowała przedstawić nauczycielowi całą sytuację, ale ten twierdził, iż ma zbyt mało informacji, aby zareagować. Nie była to w końcu fizyczna przemoc, ani głośne wyzwiska. "Minęło już kilka miesięcy i ta sytuacja poważnie wpłynęła na moją córkę. Jej oceny się pogorszyły, ma też więcej nieobecności, ponieważ nie chce chodzić do szkoły. Stresuje ją to, iż nie ma przyjaciół" - podkreśliła matka.
Zmartwiona kobieta poszła do szkoły, aby omówić całą sytuację z wicedyrektorem. W jej opinii potraktował tę sytuację nieco poważniej od wychowawcy, bo przyglądał się przez kilka dni interakcjom dziewcząt. "O ile wiem, nikt jednak nie powiedział tej dziewczynce, iż jej zachowanie jest po prostu złe" - dodała.


Matka 8-latki rozważa przeniesienie córki do innej szkoły. Uważa jednak, iż nie powinna być do tego zmuszona. Szczególnie, iż zajście dotyczy bardzo małych dzieci. "Szkoła powinna wykonać swoją pracę i jasno przekazać tej dziewczynce, niż nie może innym zabraniać przyjaźni z moją córką" - podsumowała.
Gdzie szukać pomocy?
Często zdarza się tak, iż dzieci i młodzież przystępują do grup stosujących przemoc, aby samemu nie stać się ofiarą. Reakcja otoczenia na agresywne zachowania jest kluczowa, ponieważ aprobata grupy może je podtrzymać, a dezaprobata, sprawić, iż wygasną. "Dlatego tak ważne jest edukowanie nastolatków przez szkołę i przez rodziców. W moim odczuciu zbyt mało mówi się o tym, iż jako świadkowie mogą wiele zmienić" - mówi Katarzyna Talacha, konsultantka telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.


o ile ty lub twoje dziecko doznajecie przemocy, lub jesteście jej świadkami, nie czekajcie ze zwróceniem się o pomoc. Znajdziecie ją na przykład pod tymi numerami telefonów:


Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli 800 080 222
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12
Ogólnopolski Policyjny Telefon Zaufania 800 120 226
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" 801 120 002
Ogólnopolski Telefon Zaufania 801 199 990
Anonimowa policyjna linia specjalna 800 120 148
Razem Pokonać Przemoc bezpłatna linia 800 559 975
Pomoc dzieciom i młodzieży w sytuacjach zagrożenia w Internecie bezpłatny nr 800 100 100
Ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży potrzebujących wsparcia psychologicznego, doświadczających i będących świadkami przemocy 116 111


A czy Twoje dziecko zostało odrzucone przez rówieśników bądź doświadczyło przemocy w szkole? Napisz na maja.kolodziejczyk@grupagazeta.pl. Wasze historie są dla mnie ważne. Gwarantuję anonimowość.
Idź do oryginalnego materiału