Kiedy młodzi najbardziej potrzebują wsparcia, skala pomocy jest za mała. Dlaczego? Przecież mniejsze podatki to większe stypendia, prawda? Wyobraźmy sobie ucznia albo studenta, który w kluczowym momencie swojego rozwoju dostaje szansę na stypendium. Świetnie, prawda? Ale zaraz pojawiają się bariery: od tej pomocy trzeba zapłacić podatek. Efekt? Stypendysta ma mniej pieniędzy na realizację swoich marzeń i talentów, a organizacje, które przyznają wsparcie, zmagają się z biurokracją i czasochłonnymi rozliczeniami. Stypendia są finansowane przez fundacje i stowarzyszenia dzięki prywatnym darczyńcom, którzy wierzą w młodych ludzi. Ale choćby oni napotykają przeszkody, przez które skala wsparcia nie jest taka, jakiej potrzeba.
Uzasadnienie
Koszty życia w ośrodkach akademickich są bardzo wysokie. W związku z tym wielu zdolnych młodych ludzi pochodzących ze wsi i małych miast, z niezamożnych rodzin, nie stać na studiowanie w ośrodkach akademickich. Podobnie koszty związane z rozwojem talentów są bardzo wysokie i przerastają możliwości rodzin niezamożnych. W efekcie osoby, których nie stać na realizację swoich marzeń i ambicji, rezygnują z nich lub podejmują pracę w szerokim wymiarze. Odbywa się to kosztem chronicznego zmęczenia, niższych wyników i braku czasu wolnego. W szerszym kontekście taka sytuacja ma wpływ na pogłębienie nierówności w dostępie do edukacji młodych ludzi i hamowanie rozwoju kapitału ludzkiego w Polsce. Rozwiązaniem tego problemu są stypendia przyznawane przez fundacje i stowarzyszenia osobom, które mają utrudniony dostęp do edukacji. Dotyczy to w szczególności osób pochodzących ze wsi i małych miast z niezamożnych rodzin.
Mniejsze podatki to większe stypendia
Postulujemy prostą, ale przełomową zmianę: zwolnienie stypendiów dla uczniów i studentów z podatku, do wysokości połowy płacy minimalnej miesięcznie. Co by dały mniejsze podatki?
- Więcej środków dla stypendystów na rozwój, naukę, realizację pasji.
- Mniej biurokracji dla fundacji i organizacji pozarządowych.
- Większą szansę dla młodych ludzi, by w pełni wykorzystali swoje talenty.
Prosimy o podpisanie, w imieniu swojej organizacji stypendialnej, ważnego apelu, który może realnie zmienić sytuację stypendystów w Polsce.
Zachęcamy wszystkie organizacje pozarządowe, zwłaszcza te tworzące programy stypendialne, do podpisania naszego apelu. Razem możemy doprowadzić do zmiany przepisów i stworzyć młodym ludziom w Polsce lepsze warunki do rozwoju. Nie pozwólmy, by ich potencjał marnował się przez bariery systemowe.
Forum Darczyńców w Polsce
Fundacja Dobra Sieć (prowadząca portal Moje Stypendium)
Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości
Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce
Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.