Niezwykłych 9 prezentów na zakończenie roku szkolnego — coś dla śmiałej odkrywczyni i coś dla słodkiego księcia

kosmosdladziewczynek.pl 1 rok temu

Stereotypy dotyczące płci? Jest ich mnóstwo wokół. Warto zdawać sobie z nich sprawę – i starać się nimi nie kierować. Po co? Dla lepszego świata, w którym żyją i będą żyć nasze dzieci.

Zbliża się zakończenie roku szkolnego. W wielu szkołach realizowane są narady rodzicielskich trójek klasowych: czym tym razem obdarować dzieci? Wyobraźcie sobie, iż padło kilka propozycji, i waszym zadaniem jest wybrać jedną z opcji [1]pytanie pochodzi z Warsztatów o stereotypach prowadzonych przez Fundację Kosmos dla dziewczynek:
a) Lego dla wszystkich: dla chłopców zestaw podróżnika arktycznego, a dla dziewczynek zestaw Lego Friends Koci Hotel;
b) dla dziewczyn różowy mikrofon na baterię, a dla chłopców sterowane auto;
c) żadne z powyższych.

Żadne z powyższych, prawda? Dlaczego? Bo powyższe są pełne stereotypów! Takie stereotypy najczęściej dotyczą dziewczynek, ale nierzadko też chłopców. „Dziewczynki są lepsze w tym, a chłopcy w owym”. „Chłopcom wolno tamto, ale dziewczynkom wolno to”. Takie krzywdzące przekonania często bardzo widoczne są przy końcu roku szkolnego, kiedy zarówno rodzice, trójki klasowe, jak i kadra nauczycielska szykują dla dzieci miłe prezenty w ramach podziękowania za całoroczną pracę. Książki o kosmosie dla chłopców, a zestawy małej pięknisi dla dziewczyn? Nie musi tak być! Warto pokazać dzieciom, iż mogą być, kim chcą – mogą podążać za swoimi prawdziwymi pasjami. Warto je w tych pasjach wspierać!

Pozornie wykluczające się upodobania wcale nie muszą się rozmijać. Wystarczy tylko mieć otwarty umysł. Jak to zrobić? Podsuwamy kilka pomysłów.

#1. DLA DOCIEKLIWYCH – I TOWARZYSKICH

Książka Wszystko o różnorodności (Felicity Brooks, Ilustracje: Mar Ferrero, Wydawnictwo Papilon, 2022). Pokazuje świat prawdziwy, czyli pełen różnic. I iż to nie tylko jest okej – ale też może być wspaniałą inspiracją. Książka mówi wprost: to, co wybierają chłopaki – bez problemu mogą też wybierać dziewczyny. I na odwrót. To wielka siła tej książki – szansa na wzmocnienie obdarowanego nią dziecka. Pozycja przeznaczona dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych, ale naszym zdaniem z zainteresowaniem przeczytają i obejrzą ją również starsze dzieci.

#2. DLA CICHYCH – I CHCĄCYCH POZNAĆ SWOJĄ WARTOŚĆ

Dziennik moich mocy. Zaczniemy od tłumaczeń: dlaczego polecamy nasz własny produkt? Bo jesteśmy absolutnie przekonane, iż niesie on dobro, mądrość i zmianę na lepsze! Pięknie zilustrowana, mądra i wciągająca publikacja, dzięki której, na bazie wyników badań psychologicznych, dziecko będzie mogło samodzielnie odkryć swoje mocne strony, zwane nie bez przyczyny mocami. To taki prezentowy strzał w dziesiątkę: podarunek, za pomocą którego dziecko autentycznie przyjemnie spędzi czas – a zarazem zrobi coś dobrego dla własnego rozwoju.

Zapraszamy do niezwykłej podróży, podczas której poznasz swoje MOCE!

DZIENNIK MOICH MOCY

Przejdź do sklepu

Zapraszamy do niezwykłej podróży, podczas której poznasz swoje MOCE!

DZIENNIK MOICH MOCY

Przejdź do sklepu

#3. DLA KOCHAJĄCYCH ODKRYCIA – I KOLOR RÓŻOWY

Poduszka małej odkrywczyni i małego odkrywcy. Świetnym pomysłem, żeby wzmocnić ciekawość świata, żeby powiedzieć: tak, odkrywaj! – będzie drobny, miły gadżet, jak miękka poduszeczka z fajnym napisem i dynamiczną rakietą, idealna w podróży, w hotelu, na biwaku. Ale czy zdarzyło wam się szukać prezentu ze wzmacniającym dzieci hasłem – i znajdować tylko hasła skierowane wyłącznie do chłopców? „Debeściak”, „dzielny mały facet”… Tak jakby tylko oni mogli być dzielni, silni, sprawczy i odkrywczy. A przecież świat, w którym odkrycia należą tylko do chłopców, odchodzi w przeszłość! Dziewczynki też mogą być odkrywczyniami. I przy tym, jeżeli lubią akurat kolor różowy, nie muszą się go wyrzekać. Dlatego warto – choćby w internecie – poszukać prezentów z napisami zarówno w rodzaju męskim, jak i żeńskim. Jak „poduszka małego odkrywcy” i „poduszka małej odkrywczyni”. A jeżeli nie poduszka – to można poszukać też kubków, magnesów ze wzmacniającymi hasłami – w obu formach i w najróżniejszych kolorach, również różowym!

#4. DLA KOCHAJĄCYCH BŁYSKOTKI – I PRZYGODY

Wyprawa w poszukiwaniu bursztynów. Niemal wszystkie dzieci mają w sobie ciekawość świata – a do nas, dorosłych, należy im go pokazać. I to dosłownie! Co powiecie zatem na wyprawę nad morze, której ukoronowaniem nie będzie leżenie plackiem na plaży, a wielka wyprawa nad brzeg morza po bursztyny? Jak to zrobić, opowiada jedna z bohaterek 35. numeru „Kosmosu dla dziewczynek” – Twój żywioł, Julia Hladiy. Przeczytajcie – i wyruszajcie! Tę przygodę można odbyć zarówno z pojedynczym dzieckiem, rodzeństwem, jak i z grupą, na przykład całą klasą.

#5. DLA CIEKAWYCH ŚWIATA – I LUBIĄCYCH SIEDZIEĆ W DOMU

Roczna prenumerata „Kosmosu dla dziewczynek” (świetnie będzie zamówić ją dla całej klasy albo do szkolnej biblioteki, wtedy z prezentu skorzysta wiele uczennic i uczniów, przez cały rok!). „Kosmos dla dziewczynek” to takie pismo, o którym i dziewczyny, i chłopcy, gdy je poznają, krzyczą: KOCHAM „KOSMOS”! I nie bez przyczyny. Dlatego warto kupić prenumeratę „Kosmosu”; można z niego dowiedzieć się mnóstwa rzeczy, nie wychodząc z domu. I do wyjścia z domu się zainspirować! A może choćby do zdobywania świata? Kto wie?

W prenumeracie oszczędzasz 25%.

Podaruj dziewczynce prezent na cały rok!

Sprawdź i zamów

W prenumeracie oszczędzasz 25%.

Podaruj dziewczynce prezent na cały rok!

Sprawdź i zamów

#6. DLA UWIELBIAJĄCYCH SIĘ STROIĆ – I UWIELBIAJĄCYCH POMAGAĆ

Kolorowe stroje lub akcesoria fair trade produkowane w krajach Afryki. Są na rynku polskim przynajmniej dwa świetne sklepy, które przez internet sprzedają fair trade’ową odzież produkowaną w Ghanie czy Tanzanii. Mają tam na przykład odjazdowe ogrodniczki, które spodobają się dzieciom, które lubią się wyróżniać! Kupując je, można sprawić dziecku prezent na przekór stereotypom, które mówią, iż dziewczynki mają chodzić w spódniczkach, a chłopcy w ciemnych kolorach. Przy okazji można też złamać innego rodzaju stereotyp: iż rzeczy wytwarzane przez osoby mieszkające w krajach afrykańskich nie mogą być fair.
Taki pomysł najlepiej się sprawdzi, gdy chcemy wydać sporo na pojedynczy prezent. A jeżeli ma się mniejszy budżet, można nabyć też saszetkę-nerkę lub frotkę: dla dziecka noszącego długie włosy, niezależnie od płci.

#7. DLA GWIAZD – I DLA WALECZNYCH

Kalambury lub karaoke. Wspólne wyjście – albo zorganizowanie zabawy w domu! Kalambury to wersja dla tych gwiazd, które lubią aktorstwo, a karaoke oczywiście dla tych, które lubią piosenkarstwo. Zaszalejcie razem!!! Czemu nie? I uwaga: gwiazdy mogą być zarówno dziewczynkami, jak i chłopcami! Zdolności artystyczne są rozłożone w populacji po równo. A co z tego będą mieć te dzieci, które są waleczne? No oczywiście – rywalizację, na niej przecież obie zabawy polegają – a przy tym, co jest nieczęstym połączeniem, gwarantują kupę śmiechu.

#8. DLA ZAINTERESOWANYCH NOWYMI TECHNOLOGIAMI – I SZTUKĄ ORAZ/LUB PRZYRODĄ

Apki: Picture This, Daily Art. Pierwsza z apek pozwala identyfikować fotografowane rośliny, druga zapewnia codzienną porcję dobrej międzynarodowej sztuki z każdej epoki prosto na telefon. Obie są płatne, abonament roczny waha się między 50 a 120 zł w zależności od wybranej opcji.

Fotografia: Unsplash

#9. DLA KOCHAJĄCYCH SZKOŁĘ – I NIEZNOSZĄCYCH JEJ

Osobiście zrobione karteczki na każdy dzień wakacji. Sporo dzieci w wakacje, bez ram, jakie ich życiu nadają plany lekcji, doświadcza nudy. I to, choćby jeżeli bynajmniej nie tęsknią za szkołą. Takie pomysłowe karteczki z hasłami albo rysunkami mogą te ramy nadać: mogą pomóc naprawdę cieszyć się wolnym czasem w wakacje.
Można przygotować je manualnie (wtedy warto zacząć nad tym pracować wcześniej niż noc przed zakończeniem roku szkolnego) lub w programie komputerowym i następnie wydrukować w odpowiedniej liczbie kopii (gdy karteczki przeznaczone są dla grupy dzieci). Przykłady haseł? „To dziś jest ten dzień!”; „Co fajnego zrobisz dzisiaj?”; „Łał, ile dzisiaj możesz zrobić po swojemu!!”; „Zrób dzisiaj coś, czym pochwalisz się we wrześniu!”.

Obdarowujmy dzieci! Na zakończenie roku szkolnego i nie tylko. Z okazji rozpoczęcia WIELKIEJ, ZASŁUŻONEJ LABY. Książkami, zabawkami, wspólnymi aktywnościami, manualnie wykonanymi atrakcjami. Wszystkim tym, co może im się spodobać. Bez oglądania się na to, w czym „lepsi są chłopcy”, a w czym „lepsze są dziewczyny”. Bo różnie to bywa i nie ma reguły, a pozory najczęściej mylą. I co najważniejsze, żeby móc się sprawdzić, i chłopcy, i dziewczyny MUSZĄ dostać takie same MOŻLIWOŚCI.
A edukację bez stereotypów buduje się również w wakacje <3

Źródła[+]

Źródła 1
pytanie pochodzi z Warsztatów o stereotypach prowadzonych przez Fundację Kosmos dla dziewczynek
Idź do oryginalnego materiału