Piżamka czy śpiworek? Jak ubrać dziecko do snu w zależności od pory roku?

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Odpowiedni strój to warunek komfortu w czasie snu. Fot. Pixabay/Pexels


To temat, który spędza sen z oczu niejednej mamie - jak ubrać dziecko do snu, aby czuło się komfortowo. Maluszek może przecież zmarznąć. Co zrobić, by co chwilę nie sprawdzać, czy wszystko z nim w porządku? Są na to sprawdzone sposoby.


Jak ubierać dziecko do snu, to problem, który musi rozwiązać każda mama. Inaczej ubiera się niemowlęta, a inaczej małe dzieci.

Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca rezygnację z kocyków i kołderek z uwagi na zespół śmierci łóżeczkowej. Dziecko może spać bez tych okryć.

Body z długim rękawem i śpiochy dla niemowlęcia, bawełniana piżamka dla starszego dziecka - dowiedz się, jak ubierać dziecko do snu o każdej porze roku.


Jak ubierać dziecko do snu?


Zastanawia się nad tym każda mama. Pytanie to pojawia się wraz z przyjściem dziecka na świat. Choć w przypadku noworodka temat nie pozostało tak wyraźny. Czy jest dzień, czy noc – nie ma to większego znaczenia ani dla niego, ani też dla jego rodziców. I tak co 2-3 godziny trzeba dziecko przewinąć, a często także przebrać.

Problemy zaczynają się kilka tygodni później. Gdy niemowlę zaczyna intensywnie ruszać rączkami i nóżkami, istnieje pewne prawdopodobieństwo, iż może wciągnąć sobie kocyk na głowę, lub przeciwnie – skopać go i zmarznąć. Wtedy zaczynamy się zastanawiać, czy przykrywanie dziecka w ogóle ma sens i dowiadujemy się, iż choć same lubimy zaszyć się kołdrą, w przypadku dzieci jest to niezalecane!

Lepiej po prostu ubrać je tak, by czuły się komfortowo bez żadnego przykrycia. Jak zrobić to dobrze i jak dostosować strój do każdej pory roku?

Jak ubierać dziecko do snu jesienią i wiosną


Najistotniejsze jest to, jaka temperatura panuje w naszym mieszkaniu. W przejściowych porach roku zwykle jest to 18-21 st. C. Dopasowanie ubioru dziecka do tych warunków to podstawa.

Noworodka ubieramy nieco cieplej niż starsze dzieci, bowiem w tym wieku nie ma jeszcze w pełni rozwiniętej termoregulacji. Może to być body z długim rękawem i pajacyk, a do tego lekkie okrycie, najlepiej specjalny śpiworek. Kilkudniowe dzieci i wcześniaki mogą także potrzebować czapeczki. Ubierając tak małe dziecko, powinnaś mieć na uwadze, iż ten strój ma być wygodny podczas częstego przewijania.

Młodsze niemowlę ubieramy jeszcze według tego schematu, ale już od około 4-5 miesiąca życia, dziecko możemy ubrać podobnie do siebie. Dorośli zwykle śpią w piżamie i przykrywają się kołdrą. Dziecko możesz zatem ubrać w body z długim rękawem, a do tego śpiochy lub półśpiochy i lekki śpiworek.

Warto naprawdę rozważyć zakup takiego śpiworka. Śpiworki do spania dla niemowląt mogą mieć rękawki lub tylko szelki i w przejściowych porach roku te ostatnie będą idealnym rozwiązaniem. Śpiworek można rozsunąć z przodu i wygodnie przewinąć dziecko w razie potrzeby. Ma on tę zaletę, iż uniemożliwia dziecku odkrycie się lub, co gorsza, naciągnięcie sobie przykrycia na głowę.

Uwaga! Ze względu na SIDS, potocznie zwany nagłą śmiercią łóżeczkową, zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP) mówią, że:

nie należy przegrzewać dziecka, zarówno w kontekście ubioru, jak i temperatury pomieszczenia, w którym przebywa


niezalecane jest stosowanie żadnych okryć "ruchomych", czyli kołder, kocyków, poduszek, gdyż dziecko może zakryć sobie nimi drogi oddechowe. Niewskazane jest również układanie w łóżeczku pluszaków oraz wykładanie brzegów łóżka miękkim ochraniaczem


Małe dziecko, czyli takie, które ma 1-3 lata, stosunkowo najtrudniej jest ubrać do snu. Dzieci w tym wieku śpią bardzo intensywnie, często kręcą się i bywa, iż budzą się z głową w nogach łóżka. Kołderki, choćby gdyby można je było stosować, i tak by się nie sprawdziły. Również śpiworek może być kłopotliwy, bo jeżeli dziecko skręci go na sobie tak, iż nie będzie mogło się ruszyć, w końcu obudzi się, a nie o to przecież nam chodzi. Trudno także rano będzie mu wstać lub gwałtownie pozbyć się śpiworka, kiedy na przykład uczy się korzystać z nocnika.

Małe dziecko ubieraj zatem w średniej grubości piżamkę i ewentualnie skarpetki bez ciasnych ściągaczy. Znowu – istotne jest dostosowanie ubioru do temperatury panującej w domu. Może być tak, iż piżamka flanelowa w zupełności wystarczy, ale czasem przyda się cieplejszy dresik.

Jak ubierać dziecko do snu zimą


Sprawa jest nieco prostsza, gdy ogólnie jest zimniej. Temperaturę w mieszkaniu mamy stałą, kaloryfery pracują w pewnym rytmie, a nie tak, jak na przykład jesienią, kiedy czasem włączają się codziennie, a czasem przez kilka dni w ogóle. Można więc przyjąć zasadę, iż ubieramy dziecko zawsze ciepło.

Noworodek będzie potrzebował body z długimi rękawami i pajacyka także z długimi rękawkami, a na wierzch cieplejszego śpiworka.

Małe niemowlę ubieramy podobnie, starsze – wystarczy grubsze body z długim rękawem i śpiochy lub półśpiochy, ewentualnie pajacyk albo rampers i skarpetki. Rozważamy śpiworek – może tym razem z rękawami lub wełnianą kamizelkę.

Małe dziecko można ubrać w ciepłą piżamkę, na przykład z flaneli lub polaru. Możesz dodać mu ciepłą kamizelkę i to naprawdę wystarczy. Chcąc dla dziecka jak najlepiej, często doprowadzamy do jego przegrzania, a to nic dobrego. Lekarze podkreślają, iż lepiej dla dziecka, by czasem trochę zmarzło, niż przez wiele godzin leżało w łóżku spocone. Przegrzewanie osłabia organizm, obniża odporność.

Jak ubierać dziecko do snu latem


Jeśli na zewnątrz jest przyjemnie ciepło, a w mieszkaniu mamy około 22-23 st. C, sprawa jest dość prosta:

Noworodek potrzebuje body z długim rękawem i śpioszków z szelkami lub cienkiego bawełnianego pajacyka. Małe niemowlę także, ale możesz już rozważyć krótki rękawek. Starszemu niemowlęciu załóż body z krótkim rękawkiem i półśpiochy. Małe dziecko ubierz tak samo, jak siebie. Krótka piżamka, a jeżeli z długimi rękawami i nogawkami, to z cienkiego materiału.

Jeśli natomiast mamy do czynienia z upałami, dziecko może spać w samej koszulce lub w choćby w samej pieluszce. Noworodka możesz przykryć pieluchą tetrową, ale pod warunkiem, iż czuwasz przy dziecku.

Jak sprawdzić czy dziecku jest zimno


To, czy dziecku jest zimno, czy ciepło, sprawdzamy na jego karku. Wsuń palce za koszulkę dziecka i jeżeli jest tam cieplutko, to oznacza, iż dziecko czuje się komfortowo. jeżeli kark jest chłodny, to znak, iż trzeba założyć mu dodatkową warstwę odzieży. A jeżeli dziecko jest spocone – masz pewność, iż przegrzałaś malucha.

TOG – czyli jak dobrać idealny śpiworek do spania


Śpiworki do spania mają specjalne oznaczenia TOG, dzięki którym łatwo można dobrać taki, który sprawdzi się dla dziecka w danej temperaturze:

cienkie (0,5-1 TOG),

średnie (1,5-2) TOG),

grube (2 TOG lub więcej)



Układając dziecko do snu, warto wziąć jeszcze pod uwagę, by materiały, z których uszyte są ubranka, były naturalne. Body, śpioszki i pajacyki najlepiej, by wykonane były ze 100 proc. bawełny. Coraz większą popularnością cieszy także wełna merynosów. Nadaje się zarówno na okrycia wierzchnie, jak i na bieliznę.

Idź do oryginalnego materiału