Pracownicy oświaty mają najwięcej wolnego? Nauczycielka opisała, jak wygląda jej rzeczywistość

gazeta.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl


To nie jest tylko kilka 45-minutowych lekcji w ciągu dnia, a potem już tylko czas dla siebie i rodziny. Nauczycielka wymienia, jakie ma obowiązki poza tymi wynikającymi z planu lekcji. Przypomina o wycieczkach, radach pedagogicznych etc.Za każdym razem, kiedy jakiś nauczyciel narzeka na kiepskie zarobki, słyszy o swoich dniach wolnych od pracy. Wiele osób uważa, iż dwa miesiące wolnego latem i dwa tygodnie zimą oraz przerwy świąteczne rekompensują niską pensję pedagogów. Jeden z użytkowników portalu X napisał: "Nie ma bardziej uprzywilejowanej grupy niż nauczyciele o ile chodzi o dni wolne od pracy".
REKLAMA






Zobacz wideo

Po czym poznać, iż dziecko ma skrócone wędzidełko? Logopedka mówi o "domowym teście"



Pedagodzy się z tym nie zgadzająNauczyciele przypominają, iż godziny spędzone przy tablicy, to niejedyny czas, który poświęcają na pracę. Do tego dochodzą aktywności, w których muszą brać udział, a za które nie dostają wynagrodzenia np. szkolne wycieczki, dyskoteki, bale etc. Do tego dochodzą zebrania z rodzicami i rady pedagogiczne. Każdego dnia z kolei sprawdzają kartkówki i sprawdziany, prace domowe, wypracowania, przygotowują materiały na kolejne lekcje etc. Wszystko jako bufor między kulejącym systemem edukacji a roszczeniowymi uczniami i rodzicami. A jakby tego było mało, ich praca nie cieszy się społecznym poważaniem.Zobacz też: Były nauczyciel o ocenach w szkole: Zlikwidować to szaleństwo Nie ma czasu w okienkachNa komentarz o dniach wolnych odpowiedziała internautka, która na portalu X funkcjonuje jako Krysia. Napisała: "Na okienku to siedzę na zastępstwach, bo brakuje nauczycieli. Chciałabym odwalić wtedy całą robotę". Wymieniła też zajęcia, które wypełniają jej ten czas: "Sprawdziany, kartkówki, próbne egzaminy, zeszyty, przygotowanie lekcji, prezentacji, wszelkiej dokumentacji dotyczącej uczniów, sprawozdań, dokumentacji wychowawcy, szkolenia rady, zebrania rodziców, wycieczki poza godzinami mojej pracy, dokumentacja wycieczki, dni tematyczne, apele, próby do apeli, gazetki na każdą okazję, wymyślanie konkursów, no i ukochane rozprawki". Praca nauczyciela nie taka kolorowaZawód nauczyciela, tak jak praca na każdym innym stanowisku, ma swoje plusy i minusy. Warto pamiętać, iż pedagodzy muszą funkcjonować w kulejącym systemie edukacji, stoją w rozkroku między uczniami, rodzicami, a dyrekcją. A ci mają coraz więcej wymagań i oczekiwań. Poza pracą przy tablicy mają wiele innych obowiązków, o których mało kto wie.


W tym wszystkim nie pomaga brak społecznego szacunku do pracy nauczyciela i niska pensja, jaką otrzymują za swoją pracę. Warto więc się dobrze zastanowić, zanim skrytykuje się pedagogów zatrudnionych w publicznych placówkach.A ty? Co sądzisz o sytuacji zawodowej nauczycieli w Polsce? Daj znać w komentarzu
Idź do oryginalnego materiału