Według badań przeprowadzonych kilka lat temu przez Ministerstwo Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, aż 38 procent kobiet popala w ciąży, a 11 procent pali regularnie. Niestety mimo licznych kampanii informacyjnych i ostrzeżeń lekarzy, wiele kobiet przez cały czas lekceważy zagrożenie. Przypomina o tym dyskusja, która rozpoczęła się pod filmem aktorki Anny Zuch.
REKLAMA
Zobacz wideo Polacy o paleniu na balkonie:
Leżała na sali z palaczką. Mąż dowoził jej papierosy
Po porodzie dziecka pani Anna trafiła na salę z kobietą, która paliła papierosy. Co jakiś czas opuszczała pomieszczenie, aby zapalić na zewnątrz, a mąż dowoził jej do szpitala kolejne paczki. Film wzbudził spore zainteresowanie i wywołał zagorzałą dyskusję na temat palenia w ciąży i tuż po porodzie.
"Koleżanka jej przyniosła papierosy, żeby miała w szpitalu"
Wiele kobiet podzieliło się swoimi doświadczeniami. Co ciekawe, w dyskusji byli też i tacy, którzy stanęli w obronie kobiet palących w czasie ciąży. Ich zdaniem przyczyną takiego zachowania może być m.in. depresja. Jednak większość komentujących zdecydowanie sprzeciwiła się kontynuowaniu nałogu w czasie, gdy oczekujemy na poród dziecka.
Jak odwiedzałam siostrę, to leżała na sali z młodą dziewczyną w ciąży, do której przyszła koleżanka i razem poszły sobie na dymka. Koleżanka jej przyniosła papierosy, żeby miała w szpitalu. Serce mi się krajało.
Przed pierwszym porodem w łazience spotkałam dziewczynę, która jarała w kiblu. Była w ciąży.
Ja leżałam ze skurczami na ginekologii, a pani z łóżka obok, również przed samym porodem paliła w łazience na sali.
Paliłam nałogowo przed zajściem w ciążę, ale kiedy tylko zobaczyłam dwie kreski na teście ciążowym, rzuciłam. Oczywiście, nie było łatwo, ale zdrowie dziecka jest NAJWAŻNIEJSZE. Także podejście osób, które bronią tej Pani, jest słabe
Niektóre ciężarne palą papierosy vchal//shutterstock
Palenie w ciąży - dlaczego jest takie niebezpieczne?
Palenie papierosów w ciąży jest niezwykle szkodliwe. Niestety wbrew opiniom lekarzy i specjalistów wiele kobiet przez cały czas to robi. Naukowcy z University College w Londynie, którzy przeprowadzili badania dotyczące tej kwestii, twierdzą, iż palenie przez ciężarne wiąże się z wieloma zagrożeniami. Może prowadzić między innymi do: poronień, przedwczesnych porodów, niskiej masy urodzeniowej u dziecka. Poza tym nałóg zwiększa ryzyko wad rozwojowych.