Sprawdzili, czy popularne zabawki na mikołajki są bezpieczne. Zobacz, zanim dasz dziecku

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Robiąc świąteczne zakupy, warto zadbać o to, by prezent był przede wszystkim bezpieczny dla dziecka. fot. Jakub Kaminski/East News


To, iż zabawki są skierowane do dzieci, niestety nie oznacza, iż w 100 procentach są dla nich bezpieczne. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nadzoruje rynek i dba o to, by na sklepowych półkach były tylko bezpieczne produkty. Gdy na takie trafi, zarządza ich wycofanie. Najnowszy raport pokazuje, iż rodzice mimo to powinni bardzo uważać, co kupują.


Przed nami gorący okres zakupowy. Warto pamiętać, iż świąteczne prezenty powinny być przede wszystkim bezpieczne.

UOKiK stale kontroluje produkty dostępne na sklepowych półkach, jednak kolejne raporty pokazują, iż jest wśród nich wiele niebezpiecznych zabawek.

Rodzice powinni dokładnie obejrzeć każdą zabawkę, jaką ma się bawić dziecko.


Rynek zabawek kontrolowany jest przez UOKiK rzez cały rok, także we współpracy z innymi organami, np. skarbowymi, które zatrzymują wadliwe produkty już na granicy. Eksperci sprawdzają nie tylko oznaczenia, ale także konstrukcje zabawek oraz testują je w różnych sytuacjach. Niestety każdy raport udowadnia, iż w sklepach pozostało wiele zabawek, które nie nadają się dla dzieci.

Zabawki: kontrola UOKiK


Podczas ostatnich kontroli UOKiK przetestował łącznie 85 modeli zabawek z różnych kategorii. Wyniki nie zachwycają. Zakwestionowane zostało 10 na 51 modeli zabawek dźwiękowych. To aż 20 proc. tych zabawek. 5 z nich była zbyt głośna, miała za małe części lub zbyt łatwy dostęp do wypełnienia zabawki. 5 było błędnie oznakowanych (brak instrukcji, sprzeczne ostrzeżenia, błędne dane producenta w deklaracji zgodności).


Znaleziono także problemy konstrukcyjne w 7 na 20 zabawek pociskowych (co stanowi 35 proc.). Problemem była zbyt duża siła rażenia pocisku, za małe części, zbyt ostre krawędzie i zakończenia.


Przetestowano także 14 rodzajów tablic manipulacyjnych dla dzieci poniżej 3 lat. Zakwestionowano aż 8 modeli (przy czym w pojedynczym modelu mogło być stwierdzona więcej niż jedna niezgodność). 58 proc. tablic miało za małe części, za długie linki, ostre krawędzie i zakończenia, był zbyt głośna lub miała złe oznaczenia.


Producenci skontrolowanych zabawek wdrożyli działania naprawcze. W sumie UOKiK wszczął 13 postępowań administracyjnych o wycofanie produktów z rynku.

Jak wybrać bezpieczną zabawkę?


Sprawdź, czy ma znak CE;

dostosuj ją do wieku dziecka;

uważaj na małe części i czy nie jest zbyt głośna dla maluszka (przy zabawkach na baterie, warto przyjrzeć się, jak są one zabezpieczone);

zwróć uwagę na solidność wykonania;

sprawdź, czy nie ma ostrych krawędzi, sztywnych lub wystających elementów;

czytaj instrukcje i ostrzeżenia.


- Zabawka, która spełnia wszystkie wymagania, to zabawka pewna, taka, która wspiera rozwój różnych umiejętności najmłodszych, a jednocześnie jest bezpieczna. Wyniki kontroli dowiodły, iż na rynku dostępnych jest coraz więcej grzechotek, szumiących pluszaków i podobnych im zabawek dźwiękowych dla niemowląt, które nie budzą zastrzeżeń. Z kolei kontrole zabawek pociskowych wskazują, iż niezgodności o charakterze konstrukcyjnym w tym segmencie rynku pozostają na niezmiennym poziomie i dotyczą przede wszystkim zabawek importowanych. Po raz pierwszy przetestowaliśmy tablice manipulacyjne dla dzieci poniżej 3. roku życia i niestety, ponad połowa z nich była wadliwa – podsumowuje raport Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Idź do oryginalnego materiału