Dzieciom mogą towarzyszyć różne emocje związane z powrotem do szkoły, nie tylko ekscytacja, ale też strach i obawy.
Najbardziej powrotem do szkoły stresują się dzieci, które mają trudności z nauką lub niezbyt łatwo nawiązują kontakty z innymi.
Oto 4 strategie, jak złagodzić stres dziecka związany z powrotem do szkoły.
Dzieci mogą być podekscytowane na myśl o powrocie do szkoły, ale jednocześnie odczuwać niepokój. To normalne, bo przecież opuszczają domową strefę komfortu. Mogą odczuwać chociażby lęk separacyjny, obawiać się, czy spełnią oczekiwania nauczycieli lub nawiążą przyjazne relacje z rówieśnikami.
4 strategie, jak złagodzić stres dziecka przed powrotem do szkoły
Powrót do szkoły może być szczególnie stresujący dla dzieci, które mają trudnościami z nauką, niezbyt łatwo nawiązują kontakty z innymi, mają za sobą nieprzyjemne doświadczenia, np. wyśmiewanie czy zastraszanie.
Jest też tak, iż niektóre dzieci są bardziej podatne na stres, bo niepokój to często ich pierwsza reakcja na zmiany. Jak więc pomóc naszemu dziecku, gdy zauważymy, iż odczuwa lęk związany z powrotem do szkoły? Oto 4 skuteczne strategie.
1. Potwierdź uczucia dziecka. To bardzo prosty sposób, by zmniejszyć jego niepokój. Daj mu do zrozumienia, iż zdajesz sobie sprawę z tego, jakie emocje towarzyszą mu w związku z powrotem do szkoły. Możesz powiedzieć: "Wiem, iż czujesz się zdenerwowany/przestraszony/niespokojny, ale świetnie sobie radzisz”.
Pozwól dziecku wyrazić swoje obawy. jeżeli zaczyna rozmowę na temat szkoły, nie mów od razu, iż nie ma się czego bać i wszystko będzie dobrze. Wysłuchaj je, zapewnij mu komfort, by mogło powiedzieć, co naprawdę czuje. Jego lęk zmniejszy się, gdy będzie wiedziało, iż je dostrzegasz i wspierasz.
2. Ucz dziecko prostych technik oddechowych. Dzieci zwykle wyrażają przeżywany stres poprzez swoje zachowanie. Stają się nerwowe, niespokojne, rozdrażnione, szybciej wpadają w złość, czasem są agresywne. Do tego często nie potrafią jeszcze nazywać swoich emocji, więc tym trudniej poradzić im sobie z czymś, czego do końca nie rozumieją.
Dlatego powinniśmy od najmłodszych lat uczyć dziecko nazywania emocji i radzenia sobie z nimi. To niełatwa, ale ważna umiejętność, którą dziecko musi opanować, by strach, samotność, frustracja, złość, gniew nie zdominowały jego życia i nie zaważyły na jego zdrowiu psychicznym.
Najprostsza technika oddechowa polega na tym, by wydech był dłuższy niż wdech. Wdychamy powietrze (liczymy do 5), a następnie wydychamy (liczymy do 7). Gdy dziecko jest mniejsze, możesz wytłumaczyć mu to przy użycia piórka.
Gdy dziecko jest zdenerwowane, może wziąć do ręki piórko, przyłożyć je do ust i obserwować, jak urywany i niespokojny oddech porusza nim gwałtownie do przodu i do tyłu. Kiedy zacznie robić głębsze, powolniejsze wdechy i wydechy, gwałtowne ruchy piórka uspokoją się. Na koniec dziecko może wziąć głęboki wdech, a następnie wydech, by podnieść piórko do góry. Wykonujcie ćwiczenia oddechowe jak najczęściej, a najlepiej systematycznie, bo działają uspokajająco na układ nerwowy.
3. Zachęcaj dziecko do aktywności fizycznej. Badania dowiodły, iż spędzanie czasu w świeżym powietrzu zmniejsza poziom stresu, depresji i lęku. jeżeli w szkole dzieci nie mają zapewnionej odpowiedniej dawki ruchu, spróbuj zachęcić dziecko do aktywności fizycznej po szkole. Nie musi ona zajmować dużo czasu – wystarczy krótka przejażdżka rowerowa, wyjście na deskorolkę, a może dziecko chce chodzić na jakieś zajęcia dodatkowe związane ze sportem.
4. Buduj jego pewność siebie. Czasem, by zmniejszyć lęk dziecka, zachęcamy je do tego, by unikało rzeczy czy sytuacji, które wywołują w nich niepokój. To błąd, bo dziecko nie stawia czoła swojemu strachowi. jeżeli pokłóciło się z kolegą, musi skonfrontować się z tą sytuacją, jeżeli nie radzi sobie na WF-ie, nie wypisuj go z tych lekcji, bo nigdy nie przezwycięży tego lęku.
Szukaj sposobów, by załagodzić jego niepokój, ale nie ucz je taktyki unikania. Nie wzmacniaj też obaw dziecka. choćby jeżeli sama zastanawiasz się, czy poradzi sobie w szkole i czy wszystko będzie dobrze, to nie mów dziecku o swoim strachu. Dziecko ma prawo do lęku, ale ty zachowaj spokój. Pamiętaj, iż niespokojni rodzice wychowują niespokojne dzieci.