W tym roku święta w wielu domach będą skromniejsze. Drożyzna w sklepach będzie miała wpływ na ilość jedzenia na stole i prezentów pod choinką.
Warto się zastanowić, co tak naprawdę jest ważne w Boże Narodzenie.
Odpowiednie nastawienie i przygotowanie do skromniejszych świąt może sprawić, iż będzie to naprawdę piękny i wyjątkowy czas.
To przez cały czas mogą być wesołe święta
Inflacja w październiku osiągnęła poziom 17,9 proc., ceny na sklepowych pólkach przerażają, a raty kredytu dobijają... jednocześnie o podwyżkach w pracy czy premiach często można zapomnieć. Wiele osób coraz głośniej mówi o tym, iż w tym roku święta będą skromne. Jak wynika z Barometru Providenta, Polacy na zorganizowanie Bożego Narodzenia zamierzają wydać średnio 1259 złotych, zatem o 307 zł więcej w porównaniu do ubiegłego roku. Mimo to co czwarty badany twierdzi, iż w tym roku zabraknie mu środków na wszystkie podstawowe wydatki związane z organizacją świąt.
Będą mniej wystawne kolacje, a także mniej... prezentów. No i pojawia się kolejny problem, jak wyjaśnić to dzieciom, skoro sama sytuacja jest niezwykle trudna i niezręczna dla dorosłych? To wyzwanie dla rodziców, jednak przez cały czas mogą to być bardzo wesołe święta.
Święta to nie kłopot, święta to radość
Trudno o euforię, gdy chce się zorganizować fajne święta, ale najpierw trzeba zapłacić ratę kredytu czy opłacić rosnące rachunki. Jak znaleźć więc radość? Przede wszystkim warto sobie przypomnieć, jak wyglądały święta, gdy sami byliśmy mali. Nikt nas nie zasypywał prezentami, a i najpewniej stół też nie uginał się od jedzenia.
Zamiast na mnogość rzeczy, które zwykle nas otaczają w Boże Narodzenie, warto postawić na tworzenie wspólnych wspomnień. To coś, co zostanie z twoim dzieckiem na całe życie. Poniżej znajdziesz kilka rad, jak sprawić, by te święta mimo wszystko były wyjątkowe:
1. Najpierw zadbaj o siebie
Choć może brzmieć to dość egoistycznie, to nie możesz zapominać osobie. Masz wiele zmartwień i wyzwań, z którymi sobie musisz poradzić, a świąteczny czas to okazja, by naładować baterie. Znacznie łatwiej być spokojnym i pozytywnym rodzicem, gdy masz szansę na regenerację.
Planując święta, wytycz zadania, podziel obowiązki. Organizujesz wigilię? Ustal, kto co przynosi. Obniży to nie tylko koszty, ale także sprawi, iż będziesz mniej zmęczona w święta. Zaangażuj partnera i dzieci do sprzątania i innych świątecznych przygotowań. Pamiętaj, nie chodzi o to, by było perfekcyjnie, ale miło.
2. Skup się na pozytywach
Dzieci są bardziej świadome tego, co się dzieje, niż mogłoby się wydawać. Czują twój stres i niepokój, choćby jeżeli nie chcesz ich tym obarczać. Oczywiście nie chodzi o niepotrzebne straszenie czy martwienie dziecka, ale o szczerość.
Wykorzystaj tę sytuację do pokazania, jak można sobie radzić z takimi przeciwnościami losu. Zamiast skupiać się na wydatkach i tym z czego musicie zrezygnować, używaj słow "podekscytowany" czy "zabawny".
Sposób, w jaki formułujesz wypowiedzi, będzie miał olbrzymi wpływ na samopoczucie dziecka. Zamiast skupiać się na rozczarowaniu, wydatkach i wysokich cenach, przypomnij o innych pozytywnych aspektach świąt, na które warto czekać.
Podkreśl wagę wspólnie spędzanego czasu. Zróbcie pan na święta: zaplanujcie wspólne gry i zabawy czy inne aktywności, które uprzyjemnią wam czas.
4. Ogranicz żądania
Warto jeszcze w okresie oczekiwania na święta ustalić limit prezentów. Bez względu na to czy dziecko wierzy w Mikołaja, czy też nie, ustal konkretną liczbę podarków. W ten sposób przygotujesz dziecko na to, co zastanie pod choinką. Dzięki otwartej komunikacji sprawisz, iż oczekiwania pokryją się z rzeczywistością. W ten sposób unikniesz rozczarowania w Wigilię.
Stawianie na jakość, a nie na ilość, może być cenną lekcją. I wcale nie chodzi o drogą rzecz, ale o dobrze przemyślane życzenie. Dziecko doceni prezent, o którym naprawdę marzy lub którego potrzebuje.
5. Zróbcie prezenty własnoręcznie
Jednym z pomysłów na organiczne wydatków na prezenty jest losowanie (każdy otrzymuje po jednym prezencie), a innym robienie prezentów składkowych (jeden duży od wszystkich). Kolejnym pomysłem, który sprawdzi się u nieco starszych dzieci, jest wykonanie własnoręcznych prezentów. W końcu w święta chodzi o obdarowywanie innych!
Oprócz tego "tanie prezenty" to również świetna okazja do dobrej zabawy i tworzenia miłych wspomnień z dziećmi. Skupianie się na pomysłowości i wysiłku dzieci będzie naprawdę cenną lekcją.
6. Porozmawiaj o alternatywie
Jeśli prezenty w liście do Mikołaja przez cały czas są zbyt drogie, poszukajcie tańszych zamienników. To także okazja, by ze starszymi dziećmi porozmawiać o mądrym wydawaniu pieniędzy. Można np. ustalić, iż drogie prezenty powyżej określonej kwoty będą takimi, na które dziecko samo odkłada pieniądze. Rodzice mogą się dołożyć, ale nie kupią całego prezentu. To dobra i potrzebna lekcja.
7. Zacznijcie nową tradycję
Zamiast świątecznej atrakcji, za którą co roku płacicie, wybierz coś darmowego, np. oglądanie iluminacji lub zorganizujcie w domu np. ozdabianie pierniczków czy robienie ozdób choinkowych. To idealna okazja, by tworzyć wasze nowe tradycje.
Rewelacyjnym pomysłem jest kalendarz adwentowy z zadaniami, który umili wam czas przygotowań do świąt, ale pozwoli także zaszczepić świątecznego ducha bez ponoszenia zbędnych kosztów. jeżeli dzieci zauważą, iż sprawia ci to przyjemność, także będą się świetnie bawić.