Wysoko wrażliwe dzieci
Dzieci wysoko wrażliwe stanowią 15-20 proc. populacji. To dzieci, które odbierają świat "bardziej" ze względu na swój układ nerwowy. Maluchy wysoko wrażliwe mogą silnie odczuwać emocje - radość, smutek, ból. Często są wrażliwe na zapachy i zmiany w otoczeniu. Bardzo głęboko przeżywają cierpienie innych, potrafią zadawać egzystencjalne pytania i prowadzić rozważania. Nie będą miłośnikami miejsc, gdzie jest głośno, preferują raczej cichą, samodzielną zabawę.
Wysoko wrażliwe mogą być wszystkie dzieci, nie tylko dziewczynki. Chłopcy o wysokich potrzebach emocjonalnych potrzebują jednak specjalnego wsparcia od rodziców, podczas gdy społeczeństwo przez cały czas nie przyzwala na uczuciowość synów.
Wychowanie wysoko wrażliwego syna
Ważne jest stworzenie dla niego optymalnego środowiska do rozwoju, w którym bezpiecznie będzie mógłrozwijać swoje kompetencje emocjonalne. Oto jak to powinna zrobić mama:
Unikać dyscyplinowania i krytyki - surowy styl wychowania jest bardzo krzywdzący dla wrażliwych chłopców.
Nauczyć obsługiwać emocje - wrażliwi chłopcy mogą zdawać sobie sprawę ze swoich "przesadzonych" emocjonalnych reakcji, nie należy jednak ganić ich za wybuchy entuzjazmu lub jęk bólu, a raczej pracować nad metodami, które pozwolą im nazwać i poradzić sobie z trudnymi sytuacjami.
Oduczyć perfekcyjności - wysoko wrażliwi synowie mają tendencję do wykonywania wszystkiego na 110 procent i bycia niezadowolonymi z efektów, które osiągnęły, ważne, aby wspierać dziecko w jego niedoskonałościach i podkreślać wagę procesu, by budować w nich poczucie własnej wartości.
Podążać za instynktem - wysoko wrażliwy chłopiec będzie bardzo długo zastanawiał się nad kolejnym krokiem, stopniem czy napisaniem kolejnej literki, dlatego ucz go ufać własnej intuicji i pogłębiaj wiarę we własne możliwości.
Przytulać - być może kiedyś chłopiec usłyszy, iż przytulanie do mamy nie jest fajne, ale ty wykorzystaj wszystkie możliwe momenty, aby obdarzyć syna bliskością i troską, a także wzmocnić w nim przekonanie, iż bliskość fizyczna z osobą, którą się kocha, jest wyznacznikiem zaufania i miłości.
Pozytywna więź matki i syna jest bardzo ważna na wszystkich etapach rozwoju rodziny. Wrażliwy chłopiec musi mieć w matce oparcie, które pozbawi go lęku przed społecznym oskarżeniem o "nadwrażliwość". Zdrowa relacja z matką daleka jest od rozpieszczania i wychowywania "maminsynka". Przyzwolenie na emocje ze strony rodziców, pokazuje dziecku, iż nie jest ono inne i ma prawo do ich odczuwania na poziomie wrodzonym.
Być może świat powie kiedyś temu wysoko wrażliwemu chłopcu, iż "chłopaki nie płaczą", ale on zgodnie z wyniesionym z domu wsparciem będzie wiedział, iż smutek jest równie istotną emocją i zasobem, który pozwala dowiedzieć się wiele o sobie i otaczającym go świecie.