Za nic nie może wydmuchać noska? Poznaj 5 domowych sposobów na zapalenie zatok u dzieci

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Przy chorych zatokach ciężko wydmuchnąć nos. Pexels


Okres jesienno-zimowy to moment, kiedy dopada nas zapalenie zatok. Chorują wszyscy - dzieci, dorośli i osoby starsze. Katar i zapchany nos to nic przyjemnego. Jak można walczyć z zapaleniem zatok?


Sposoby na zapalenie zatok


Domowe sposoby na zatoki świetnie sprawdzają się w wielu przypadkach zapalenia zatok, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Czasem jest tak, iż gdy tylko poczujemy ból, ucisk i rozpieranie w okolicy nosa i czoła, w pierwszej kolejności kierujemy się do apteki, by kupić „coś na zatoki”. Często są to suplementy proponowane nam przez farmaceutę, które okazują się mało skuteczne, jak również drogie. Za to w domowym zaciszu można zupełnie za darmo samemu przeprowadzić sobie i swojemu dziecku kurację, która nie tylko przyniesie ulgę, ale wręcz wyleczy zapalenie zatok.

Czym w ogóle są zatoki? Są to przestrzenie pomiędzy kośćmi twarzoczaszki wypełnione powietrzem. Wyściela je błona śluzowa produkująca wydzielinę. U zdrowej osoby wydzielina ta jest na bieżąco usuwana na zewnątrz, ale gdy dojdzie do jej zapalenia, zwykle na tle wirusowym (zapalenie zatok mogą wywoływać adenowirusy, rinowirusy, orbiwirusy, wirus grypy, paragrypy czy wirus RS), sprawa nie jest już taka prosta. Wirusy się namnażają, śluzówka zaczyna puchnąć i wydzielina nie może się wydostać na zewnątrz. Oddychanie przez nos w pewnym momencie staje się niemożliwe, do tego dochodzi ból zatok. Zatem, co na zatoki znajdziemy w domowej apteczce?

Domowe sposoby na zatoki u dzieci


Inhalacje i „parówki” - możesz skorzystać z profesjonalnego inhalatora, czy nebulizatora, do którego wlewamy sól fizjologiczną o stężeniu 0,9%. Zadziała ona oczyszczająco i nawilżająco na błonę śluzową zatok. Mocniejsza, o stężeniu 1,5 lub 3% (hipertoniczna) pomoże choćby upłynnić zalegającą wydzielinę i spowoduje, iż dziecku łatwiej będzie wydmuchnąć nos. jeżeli nie masz takiego sprzętu, wystarczy, iż dziecko pochyli się nad naczyniem z parującą wodą z dodatkiem soli, olejku eterycznego (eukaliptusowego lub sosnowego), możesz także zaparzyć zioła: rumianek, tymianek lub szałwię. Inhalacje na zatoki nie mają żadnych ograniczeń wiekowych, są zarówno dobre na zatoki dla dziecka, jak i dla dorosłego. Oczywiście należy pilnować malucha, by się nie oparzył, a olejków eterycznych nie używać u niemowląt i małych dzieci.

Ciepłe okłady – ciepło rozrzedza zalegającą w zatokach wydzielinę, a także działa uśmierzająco na ból. Świetnie sprawdzają się tu okłady z soli, która dodatkowo paruje pod wpływem temperatury, ułatwiając oddychanie. W tym celu sól, na przykład himalajską, wsyp do woreczka (skarpetki) i podgrzej na patelni lub w piekarniku. Ciepły – ale nie gorący! - woreczek przykładaj na bolące zatoki. Do woreczka możesz wsypać także groch albo gorczycę. W roli ciepłego okładu sprawdzi się także zwykły termofor czy rozgrzany na grzejniku ręcznik.

Naświetlenia – idealna do tego celu jest lampka na podczerwień, ale i zwykła lampka z klasyczną żarówką da radę. Naświetlanie działa podobnie jak ciepłe okłady. Ma za zadanie ogrzać zatoki, a to z kolei ułatwia rozrzedzanie i odprowadzanie zalegającej wydzieliny. jeżeli chcesz zastosować naświetlanie na zatoki u dziecka, upewnij się, iż światło nie będzie świeciło mu prosto w oczy. Najlepiej, by podczas tego domowego zabiegu zamknęło oczy i dodatkowo założyło okulary przeciwsłoneczne.

Płukanie zatok – to już metoda wymagająca pewnych umiejętności. W aptekach dostępne są specjalne butelki z dokładną instrukcją płukania zatok, które kupujemy z zapasem specjalnej soli do rozpuszczania. Jednak kiedy skończą ci się te saszetki, z powodzeniem możesz użyć zwykłej soli kuchennej. Płukanie nosa i zatok nie boli, nie szczypie, jest całkowicie obojętne, trzeba tylko dobrze to zrobić. W sieci znajdziesz na temat filmiki instruktażowe. Płukać zatoki z powodzeniem mogą także dzieci. jeżeli jednak twoja pociecha nie chce się przekonać do płukania zatok, może przyjmie wersję bardziej przystępną, czyli psikanie do nosa solą morską w aerozolu (dostępne są także hipertoniczne).

Aromaterapia – z zapaleniem zatok dobrze radzą sobie liczne olejki eteryczne, które wkrapia się do specjalnych kominków i dyfuzorów. Na przykład olejek eukaliptusowy działa przeciwzapalnie, antyseptycznie i tonizująco. Olejek sosnowy bakteriobójczo, przeciwbólowo i rozgrzewająco. Natomiast olejek lawendowy również przeciwbólowo, przeciwzapalnie i antyseptycznie. Korzystajmy z nich, nie tylko pięknie pachną, ale i pomagają leczyć wiele schorzeń. Aromaterapia nie powinna jednak być stosowana u niemowląt i małych dzieci.


Co, zrobić, gdy domowe sposoby na zatoki nie wystarczą


Zapalenia zatok mogą przebiegać nie tylko (choć najczęściej) na tle wirusowym. Zdarza się, iż podłoże choroby jest bakteryjne, grzybicze lub alergiczne. Czasem zapalenia zatok wywołują polipy lub skrzywiona przegroda nosowa. Nie zawsze domowe sposoby na zatoki zadziałają tak, jak byśmy tego chcieli. Nie ale się – ani swojego dziecka! - za wszelką cenę na własną rękę. jeżeli po kilku dniach ból zatok nie ustąpi, należy udać się do lekarza. Być może włączy lek sterydowy lub antybiotyk. jeżeli zapalenie zatok u twojego dziecka nawraca, prawdopodobnie lekarz zleci wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

Idź do oryginalnego materiału