Zabawy taneczne dla dzieci
Zabawy taneczne dla dzieci to nie tylko sposób na wprowadzenie ruchu do codziennych aktywności, ale też metoda na skupienie rozproszonej uwagi dzieci, atrakcja na przyjęcie urodzinowe czy sposób na przełamanie lodów w grupie, która jeszcze nie zna się dobrze.
Zabawy taneczne dla dzieci są stałym punktem edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, ale z powodzeniem można się w nie bawić także w domu, choćby w kombinacji rodzic i jedno dziecko. Możesz poszukać gotowych klipów z instrukcjami na YouTube (poniżej znajdziesz kilka przykładów) lub po prostu puścić wodze fantazji i improwizować.
Namów dziecko do wymyślania własnych zabaw tanecznych. Dobra zabawa gwarantowana! Taniec pomaga też na trudne emocje, pozwala rozładować złość lub poprawić gorszy nastrój.
Zabawa taneczna dla dzieci: "Muzyczne stop"
Włącz piosenkę Śpiewających Brzdąców i przyłącz się do zabawy. Wykonujcie z dzieckiem instrukcje z piosenki. Ta zabawa taneczna sprawdzi się w domu, przedszkolu i wczesnych klasach szkolnych:
"Pstryk!". Zabawa taneczna dla dzieci w wieku przedszkolnym
W tej zabawie tanecznej, której sprostają choćby dwulatki, chodzi o to, by tańczyć do muzyki (możesz wybrać jakąkolwiek piosenkę, którą lubi dziecko... lub ty). Dzieci tańczą w dowolny sposób, mogą skakać, pląsać, kręcić się w kółko (uwaga na zawroty głowy!). W pewnym momencie mówisz "Pstryk!", a ich zadaniem jest zastygnąć w pozie, jakby pozowały do zdjęcia. Dla większego efektu możesz robić dłonią gest robienia zdjęcia aparatem fotograficznym.
Możesz też wykorzystać tę piosenkę z YouTube, z tekstem specjalnie utworzonym pod tę zabawę:
"Kółeczko": zabawa taneczna dla dzieci
Kółeczko to popularna zabawa taneczna z YouTube dla dzieci, szczególnie przedszkolaków. Klip zespołu Maskotki ma na YouTube ponad 40 mln wyświetleń, nic dziwnego, ta taneczna zabawa jest bardzo popularna w przedszkolach. Tekst piosenki to instrukcja dla dziecka, jak ma się poruszać do muzyki:
Ja gram na gitarze,
na pianinie także,
w ręce sobie klaszcze
i w kolana też.
Teraz wszyscy łapmy ręce, tańczmy kółeczko,
Śpiewać będę troszkę szybciej, heja, heja, ho.
Zabawa taneczna dla przedszkolaków: "Ślimaczek"
Inną propozycją zabawy tanecznej dla przedszkolaków autorów hitu "Kółeczko" jest "Ślimaczek". Dzieci tańczą w wężyku, "kreśląc" kształt ślimaka. Ostrzegamy jednak, iż jeżeli nie lubicie disco polo, zabawy z piosenkami Maskotek nie są dla was!
Zabawa taneczna dla dzieci w wieku szkolnym: "Belgijka"
Belgijka to taniec, który szturmem wziął polskie szkoły. Tańczy się go na lekcjach WF-u, balach ósmoklasisty, a choćby studniówkach! Nic dziwnego, kroki nie są skomplikowane, a muzyka łatwo wpada w ucho. Belgijkę tańczy się do utworu "t`Smidje" zespołu Lais.
Tu znajdziesz bardzo jasną instrukcję, jak tańczyć Belgijkę:
Zabawy taneczne dla dzieci w domu
Możecie po prostu tańczyć dowolnie do ulubionej muzyki – to zawsze świetna zabawa ruchowa. Ale jeżeli potrzebujecie czegoś bardziej zorganizowanego, wykorzystajcie zasoby YouTube, np. ten filmik:
Z pomocą przychodzą także aplikacje na telefon i gry na konsole. Do tych najpopularniejszych aplikacji należy "Just dance now". Z tą darmową aplikacją można nauczyć się choćby choreografii do tańców grupowych, ale możliwości jest wiele: od najprostszych, którym sprosta choćby przedszkolak do tych dużo bardziej wymagających. Dziecko z pewnością chętnie zatańczy do "Despacito", a rodzic do hitów Lady Gaga czy "Happy" Pharrella Williamsa. W aplikacji jest kilkaset utworów do wyboru.
Zabawy taneczne integracyjne dla dzieci
Zabawy taneczne integracyjne to świetny sposób na zbliżenie grupy. Poproś dzieci, by stanęły w kręgu. Pierwsza osoba wykonuje dowolny gest, kolejna go powtarza i dodaje własny, następna powtarza oba ruchy i dodaje kolejny itd. Ostatniej osobie przypadnie zadanie odtworzenia wszystkich gestów. Kiedy skończy, tańczcie i bawcie się razem, wykonując jednocześnie wszystkie ruchy w takiej kolejności, w jakiej były wprowadzane do zabawy.
Piosenka dowolna, można bawić się w to w domu, na dworze, szkole czy przedszkolu.
Zabawy muzyczne i rytmiczne dla dzieci
A na koniec jeszcze kilka zabaw muzycznych i rytmicznych:
Kuchenna orkiestra – zabawa rytmiczna, której nie należy powtarzać zbyt często, bo jest dość… wymagająca. Ale raz na jakiś czas możecie ogłosić nabór do kuchennej orkiestry. Potencjalni muzykanci wchodzą do kuchni niczym do sklepu z instrumentami i wybierają, na czym chcą grać. Oczywiście, w 9 przypadkach na 10, będą to garnki i drewniane łyżki, bo to one robią najwięcej hałasu – musicie się z tym liczyć.
Aby zminimalizować poziom hałasu, możecie spróbować pograć na szklankach wypełnionych wodą. To również interesujący eksperyment: posprawdzajcie, jak kształt naczynia i poziom wody wpływają na wydawany dźwięk.
Orkiestra marchewkowa. Czy wiecie, iż z warzyw można zrobić świetne, w pełni funkcjonalne instrumenty? Można. Wydrążając środek i wycinając dziurki, stworzycie warzywny flet. Z dyni czy arbuza można natomiast wyczarować bębenek, a przy okazji – obiad.
Rysowanie muzyki. Muzyka budzi rozmaite skojarzenia. Jesteście ciekawi, jak dzieciaki "widzą" jazz? Albo arie operowe? Nie ma żadnych przeszkód, aby to sprawdzić. Posłuchajcie wspólnie różnych utworów i postarajcie się każdy z nich narysować, a następnie opowiadać, z czym wam się kojarzą.
Domowe studio nagraniowe. Czy macie w domu gwiazdę muzyki? Można się o tym łatwo przekonać, nagrywając się na dyktafon w telefonie. jeżeli rzeczywiście czujecie gwiazdorski potencjał, spokojnie możecie zachęcić dzieciaki do przygotowania całego muzycznego show: od specjalnych kostiumów, przez dekorację "sceny" aż po późniejsze spotkanie z fanami i rozdawanie autografów.
Polowanie na dźwięki. Ta zabawa świetnie sprawdzi się podczas spaceru. Przed wyjście stwórzcie listę różnych dźwięków, na przykład "rzężenie silnika", "szum wody", "pisk opon", "muczenie krowy" i tak dalej. Wspólne postarajcie się wytypować miejsca, w których można spotkać poszczególne odgłosy.
Co to za instrument? Nauka dźwięków wytwarzanych przez różne instrumenty nie jest łatwa. jeżeli nie pracujecie w filharmonii, teoretycznie ciężko byłoby pokazać dzieciom różnorodność świata dźwięków. Ale od czego mamy internet? Filmiki, takie jak ten, uczą dzieciaki, jak brzmią poszczególne instrumenty, jednocześnie wprowadzając element rywalizacji.
Podaj dalej. Gra sprawdza się idealnie, gdy macie pod opieką kilkoro dzieci. Potrzebne będzie małe pudełko, do którego wsadzicie nagrodę – cukierek lub plastikową figurkę. Następnie owijacie pudełko jedną warstwą papieru do pakowania, potem kolejną i kolejną i kolejną. Warstw powinno być znacznie więcej niż uczestników gry. Pomiędzy warstwami chowacie małe nagrody – cukierki, naklejki, konfetti itp. Gra polega na podawaniu sobie pudełka z rąk do rąk, ale tylko wtedy, gdy gra muzyka. Kiedy ucichnie, osoba, która trzyma pakunek, może odwinąć jedną warstwę. Aby otrzymać nagrodę – śpiewa piosenkę.
Muzyczne przebieranki. Zabawa w której "podawanie" również jest istotnym elementem. Tym razem jednak z rąk do rąk przechodzić będzie tajemnicza torba, wypakowana… ubraniami. Kiedy gra muzyka torba wędruje z rąk do rąk. Ten, kto będzie w jej posiadaniu, kiedy zapadnie cisza, musi otworzyć zamek i wylosować jedną część garderoby i założyć na siebie. Postarajcie się, aby do torby trafiły małe, ale dość niespodziewane akcesoria: kolorowe skarpety, czapki, rękawiczki, apaszki. Możecie choćby przyznawać dodatkowe punkty za najbardziej kreatywną stylizację.