Zamknij rano wszystkie okna, wieczorem sobie podziękujesz. To sprawdzona metoda

mamadu.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Ochłodzenie mieszkania w ciągu dnia pomoże wieczorem zasnąć. Fot. 123rf.com


Podejrzewam, iż większość z nas nie ma pojęcia, jak ochłodzić mieszkanie, gdy temperatury sięgają 30 stopni. jeżeli znasz zasady, o których napisało Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW na swoim profilu – chapeau bas! Choć przy takich upałach kapelusz lepiej mieć na głowie.


Na wstępie zaznaczę: to nie jest poradnik z niezawodnymi trikami stosowanymi jeszcze przez nasze babcie. Przyznaję, metoda egipska z wilgotnym prześcieradłem kusi, ale by chronić siebie i bliskich, warto posłuchać fachowców. W tym przypadku – ekspertów z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW, którzy podzieli się trzema zasadami, których należy przestrzegać w upały. Dzięki nim w mieszkaniu będzie chłodniej.

Jak ochłodzić mieszkanie w upał?


Zasada nr 1. Rano, zanim temperatura na zewnątrz zacznie wzrastać, a powietrze się ogrzewać, zamknij okna w całym mieszkaniu. Zanim się obruszysz: dzięki temu gorące powietrze z zewnątrz nie będzie się mieszać z tym chłodniejszym w mieszkaniu. Logiczne, prawda?

Zasada nr 2. Korzystaj z zasłon lub rolet, zwłaszcza przy dużym nasłonecznieniu. Dzięki temu ograniczysz nagrzewanie się pomieszczenia z zewnątrz.

Zasada nr 3. Okna otwórz dopiero wieczorem, kiedy temperatura znacząco spadnie. IMGW zaleca otwieranie okien, gdy temperatura obniży się do 21-24 stopni Celsjusza.



Domowe sposoby na upał


Eksperci z IMGW przypominają, iż upały są ogromnym obciążeniem dla organizmu, który pracuje na zwiększonych obrotach, by uchronić nas przed przegrzaniem. Warto więc nieco go wesprzeć w tej nierównej walce. "Taka wentylacja pomieszczeń poprawi twój komfort i zapewni lepsze warunki do snu oraz chłodniejsze powietrze wewnątrz na kolejny dzień" – czytamy w poście opublikowanym przez CMM.

A jeżeli należysz do grona osób, które uwielbiają alternatywne metody, przykryj się tym mokrym prześcieradłem albo choćby wywieś je w oknie (o ile okno otworzyłaś dopiero wieczorem...). Inne nietypowe sposoby, które mogą pomóc w upał to:

picie ciepłych napojów, zamiast takich prosto z lodówki


robienie chłodnych okładów na kark


chłodny (ale nie zimny!) prysznic


dieta bogata w warzywa i owoce, które zawierają dużo wody


postawienie przed wentylatorem miski z zimną wodą lub lodem.


Znacie inne sprawdzone sposoby na upał? Podzielcie się nimi.

Idź do oryginalnego materiału