Zastanawiasz się, czy jesteś dobrym rodzicem? 7 oznak, iż świetnie sprawdzasz się w tej roli

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Po tym poznasz, że jesteś naprawdę dobrym rodzicem pexels


Chyba każdy rodzic zadaje sobie czasem pytanie, czy wychowuje dzieci we adekwatny sposób, czy daje im wszystko, co powinien, czy jest mamą/tatą na miarę potrzeb swoich dzieci. Zwłaszcza iż rodzicielstwo jest pełne wyzwań i nieraz wystawia naszą cierpliwość na ogromną próbę. jeżeli jednak kiedykolwiek zwątpiłaś w swoje matczyne/ojcowskie zdolności, oto 7 oznak, iż robisz to dobrze.


Chcemy wychować nasze dziecko najlepiej, jak potrafimy, dać mu poczucie bezpieczeństwa i odpowiadać na jego potrzeby.

Czasem, gdy brakuje nam sił i cierpliwości do dzieci, zastanawiamy się, czy na pewno jesteśmy dobrymi rodzicami.

Oto 7 oznak, iż świetnie sprawdzasz się w rodzicielskiej roli.


Rodzicielstwo nie jest proste. Zapewniasz dziecku poczucie bezpieczeństwa, dbasz o jego rozwój, chcesz go nauczyć umiejętności, dzięki którym da sobie radę w życiu i oczywiście wychować go na empatycznego i przyzwoitego człowieka.

7 oznak, iż jesteś dobrym rodzicem


Chyba każdemu z nas zdarzają się takie momenty, iż zaczyna wątpić w swoje rodzicielskie zdolności. Prawda jest bowiem taka, iż nikt tak jak nasze dziecko nie potrafi wyprowadzić nas z równowagi i nadwyrężyć naszej cierpliwości. Nie myśl jednak, iż jesteś niewystarczająco dobrym rodzicem. Oto 7 oznak, iż świetnie radzisz sobie w tej roli.

1. Twoje dziecko czuje się swobodnie w twoim towarzystwie. jeżeli twoje dziecko chętnie z tobą rozmawia, zwierza ci się, lubi spędzać z tobą czas, to znaczy, iż łączy was naprawdę bliska relacja.

Twoje dziecko musi czuć się swobodnie w twojej obecności – nie powinno być spięte, zdenerwowane, tym bardziej przestraszone. Gdy przychodzi i bez oporów opowiada ci o swoich problemach, czy trudnościach, które napotyka na swojej drodze, to oznaka otwartego i pozytywnego rodzicielstwa.

2. Twoje dziecko wyraża przy tobie swoje emocje. jeżeli masz silną więź ze swoim dzieckiem, ono nie boi się okazać przy tobie swoich trudnych emocji, takich jak złość, smutek, frustracja, gniew czy rozczarowanie. Oczywiście, nie jest to łatwa sytuacja dla rodzica, gdy musisz mierzyć się z takimi emocjami dziecka, z drugiej strony oznacza, iż dzieli się ono z tobą swoimi najgłębszymi uczuciami.

3. Twoje dziecko jest pewne siebie i czuje się sobą. jeżeli widzisz, iż twoje dziecko nie ma problemu z wyrażaniem siebie, mówieniem tego, co myśli, jest pewne siebie – pomyśl, iż to twoja zasługa. Gdy okazujesz mu wsparcie, podkreślasz jego wyjątkowość, pomagasz mu w odkrywaniu jego tożsamości, przyczyniasz się do tego, iż zawsze będzie dobrze się czuło we własnej skórze.

4. Twoje dziecko nie czuje się przez ciebie osądzane. Wiadomo, iż chcemy dla naszych dzieci jak najlepiej, ale wychowywanie w poczuciu ciągłego osądzania przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Jesteś naprawdę wystarczająco dobrym rodzicem, kiedy nie porównujesz swojego dziecka z innymi, nie krytykujesz jego zachowania, unikasz etykietowania go. Nie zawsze musisz zgadzać się ze swoim dzieckiem, ale wasza relacja zawsze jest oparta na wzajemnym szacunku.

5. Twoje dziecko okazuje ci szacunek. To podstawa zdrowej relacji – wzajemny szacunek i okazywanie sobie empatii. jeżeli twoje dziecko jest odpowiedzialne, troskliwe, chętnie pomaga, to znak, iż twoje rodzicielstwo zmierza we adekwatnym kierunku.

6. Twoje dziecko wie, iż kochasz je bezwarunkowo. Według terapeutki Angeli Pruess bezwarunkowa miłość to rodzaj uczucia, które nie ma granic, jest niezmienne, a przede wszystkim nie wiąże się z żadnymi oczekiwaniami. Jak na co dzień możemy okazać naszemu dziecku bezwarunkową miłość?

Oferujesz mu swój czas (nawet kwadrans, ale prawdziwego zaangażowania dziennie), stajesz po jego stronie, akceptujesz dziecko takim, jakie jest. Niektóre cechy jego osobowości w ogóle mogą nie być nam bliskie, ale nie znaczy to, iż mamy zmieniać dziecko "na swoje podobieństwo”. Zaakceptuj je i wspieraj je w realizacji jego potrzeb.

7. Twoje dziecko z każdym dniem staje się coraz bardziej niezależne. Dobre rodzicielstwo polega na tym, iż pozwalamy dorastać naszym dzieciom. Nie jesteśmy nadopiekuńczy, nie trzymamy ich "pod kloszem”, ale z każdym dniem, miesiącem, rokiem pozwalamy im na coraz większą niezależność. W końcu nasza rodzicielska rola polega na tym, by w którymś momencie wypuścić dziecko w świat ze świadomością, iż da sobie radę w dorosłym życiu.

Idź do oryginalnego materiału