Znasz je z memów, ale choćby nie wiesz, iż chłopcy o tym imieniu są ambitni i oddani

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Janusz chce podbijać świat. Fot. Luna Lovegood/Pexels


Śmiejemy się z "typowych Januszy", a prawda jest taka, iż to imię powinno nieść raczej pozytywne skojarzenia. Janusz kocha dom i jest oddany swojej rodzinie. To ambitny mężczyzna, który pragnie zawojować świat. No, i nie zapominajmy, iż Januszem był Korczak.


Typowy Janusz to mężczyzna z wąsem, w średnim wieku, w białej siatkowanej podkoszulce na ramiączkach, skarpetkach naciągniętych prawie pod kolano i w sandałach. Obowiązkowo – z reklamówką z dyskontu w ręce. Żoną typowego Janusza jest również typowa, nierozgarnięta Grażyna. To ulubiona para Polaków, bohaterowie wielu memów, z których zawsze można się pośmiać i trochę podbudować.

Januszów jest już coraz mniej


Być może z tego powodu w roku 2020 tylko 19 chłopcom dano tak na imię, w 2021 – 11, a w 2022, jak dotąd – 10. Dla porównania Antosiów urodziło się 3431. Czy niedługo przestaniemy w ogóle nazywać tak dzieci? Możliwe, nikt nie chce przecież, by żartowano z jego pociechy. Dawniej jednak, zwłaszcza w latach 50., Janusz był imieniem popularnym i nic dziwnego.

Początkowo Janusz był zdrobnieniem od imienia Jan, ale już od około XII wieku (najstarsze zapisy pochodzą z lat 1145 i 1178) funkcjonuje samodzielnie, choć regionalnie przez cały czas Jana zdrabnia się do Janusza. Poza tym, jest to imię bardzo popularne na Węgrzech. W starożytnym Rzymie Janus był bogiem, który patronował wrotom, bramom i wszelkim początkom, ponieważ miał dwie twarze i spoglądał zarówno w przód, jak i w tył. Współcześni Januszowie także lubią każdą rzecz oglądać z różnych punktów widzenia i mają rozległe zainteresowania.

Jaki charakter ma Janusz?


Janusz jest człowiekiem, który chce wszystko zrozumieć, sprawdzić, rozłożyć na czynniki pierwsze, wszystkiego doświadczać. Kolekcjonuje w pamięci przeróżne historie i historyjki, lubi przytaczać bajki, moralizować, a także opowiadać dowcipy. Wielu Januszów odkrywa w pewnym momencie talent pisarski lub aktorski. Oto słynni Januszowie:

Janusz Gajos (aktor)


Janusz Józefowicz (aktor, reżyser)


Janusz Panasewicz (muzyk)


Janusz Rewiński (aktor, satyryk)


Janusz Kondratiuk (aktor)


Janusz Korwin-Mikke (polityk)


Janusz Palikot (filozof, polityk)


Janusz Weiss (dziennikarz, satyryk)


Janusz Morgenstern (reżyser)


Janusz Kurtyka (historyk)


Janusz Leon Wiśniewski (pisarz)



Januszowie to indywidualiści, pionierzy i zdobywcy. Są uparci i wytrwali. Lubią i potrafią przewodzić innym, nie znoszą szufladkowania, utartych schematów i prostych rozwiązań. Bywa, iż się zamyślają, a wtedy uciekają w swój własny świat, stają się enigmatyczni i zamknięci w sobie. Przeważnie jednak Januszowie są szlachetni i przyjaźni. To dusze towarzystwa!

Mają co prawda pewną skłonność do dominacji, z drugiej strony są bardzo oddani swojej rodzinie oraz kochanym osobom, i potrafią się dla nich poświęcić. Najszlachetniejszym Januszem w historii był niewątpliwie Korczak, lekarz, pedagog i działacz społeczny, który został zagazowany razem z dziećmi żydowskimi podczas drugiej wojny światowej.

Co jeszcze warto wiedzieć o Januszu?


Imieniny obchodzi 21 listopada, jest numerologiczną jedynką, odpowiada mu kolor czerwony i kamień jadeit, a patronuje mu planeta Merkury. Zdrobnieniem imienia Janusz może być Januszek, Jasio, Janek, Jasio, Jaśko itp. Janusz powinien odnaleźć się w takich zawodach jak lekarz, historyk, dziennikarz, rzemieślnik, aktor, pisarz czy polityk.

Idź do oryginalnego materiału