Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza 23 listopada (sobota) o godz. 15.00 na oprowadzanie autorskie po wystawie obrazów Doroty Wejchert – artystki, prywatnie córki Hanny i Kazimierza Wejchertów (głównych projektantów Tychów). Ekspozycja prezentuje prace malarskie związane z pięknem natury, a konkretnie irysami – kwiatami, które hodowali rodzice Doroty Wejchert. Przewodnikami będą: sama Dorota Wejchert, i Patryk Oczko, kurator wystawy.
Jak pisze o sobie sama artystka: „Wychowałam się w ogrodzie”. To tam, w malowniczym zakątku w Tychach, zaprojektowanym przez Kazimierza Wejcherta, rosły irysy. Właśnie te kwiaty – hodowane przez lata i przywożone z całego świata – stały się inspiracją jej twórczości artystycznej.
Irysy przedstawia w realistycznych akwarelach, a także w pracach na pograniczu abstrakcji. Z kolei technika, polegająca na połączeniu akwareli z ekoliną, pozwala opowiedzieć artystce o gorzko-słodkim zapachu kwiatów i ich krótkim czasie kwitnienia.
Jak informuje nas Agnieszka Woszczyńska, kierownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum Miejskiego w Tychach, zapisy na autorskie oprowadzanie prowadzone są pod tel. 887 450 212 (także SMS-em) lub za pośrednictwem e-maila:, g.oleksy@muzeum.tychy.pl. Wstęp jest wolny.
Irysowe „garden party” organizowane przez Kazimierza Wejcherta
Dla samego Kazimierza Wejcherta irysy były swoistym pretekstem do spotkań – z rodziną
i z przyjaciółmi. Odbywały się one corocznie w maju lub w czerwcu – w czasie kwitnienia tych kwiatów, którymi fascynował się ten architekt i urbanista. Spotkania te miewały różne nazwy – np. „Irys-party”, „Irys-show”, czy „Garden party”. Śladem po nich są chociażby zaproszenia, listy i fotografie – wypełniają albumy rodzinne, znajdujące się w zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach. I to te cenne pamiątki korespondują na wystawie z pracami artystki.
O Dorocie Wejchert
Dorota Wejchert to absolwentka Wydziału Architektury na Politechnice Warszawskiej
oraz architektury wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, obroniła tytuł doktora nauk technicznych. Bohaterami jej dyplomowej wystawy i aneksu z malarstwa u prof. Grzegorza Pabla na warszawskiej ASP były właśnie irysy.
Przez lata przekazywała swoją wiedzę jako wykładowczyni Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego. w tej chwili kontynuuje karierę akademicką, pełniąc funkcję wykładowczyni na Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Jako artystka stworzyła wiele autorskich, innowacyjnych programów związanych z edukacją
artystyczną, np. dla przedszkolaków („Zmyślne ręce” i „Arte-Gra”), czy dla uczennic i uczniów szkół podstawowych („Dzień sztuki”) oraz dla licealistek i licealistów („Świętowanie”).
Podyplomowe studia arteterapii na Uniwersytecie Warszawskim poszerzyły zainteresowania artystki o terapeutyczne działanie sztuki.
Jej malarstwo związane jest z pięknem natury, pejzażem i kwiatami. Podczas licznych wystaw prezentowała prace w technice akwareli i suchej pasteli: „Zairysowanie” (czerwiec 2017), „Pastelowe pejzaże” (maj 2019), „Kwiaty” (październik 2020), „Sztuka i terapia” (listopad 2021).
Cyfrowe albumy
Wystawa i autorskie oprowadzanie towarzyszy projektowi „Cyfrowe albumy architektów Hanny Adamczewskiej-Wejchert i Kazimierza Wejcherta z lat 1948–1994”, prowadzonemu przez Muzeum Miejskie.
Projekt obejmuje digitalizację, opracowanie i udostępnienie na stronie internetowej muzeum 36 albumów z lat 1948–1994 wykonanych przez Hannę Adamczewską-Wejchert (1920–1996) i Kazimierza Wejcherta (1912–1993). To ok. 4500 stron stanowiących spuściznę po generalnych projektantach Tychów.
Zasób zawiera materiał biograficzny, faktograficzny i ikonograficzny, m.in.: rysunki architektoniczne, plany sytuacyjne, mapy, fotografie rodzinne i z życia zawodowego, wycinki prasowe, korespondencję prywatną i służbową, notatki, dokumenty związane z pracą w tyskim Miastoprojekcie czy na Politechnice Warszawskiej.
Projekt „Cyfrowe albumy architektów Hanny Adamczewskiej-Wejchert i Kazimierza Wejcherta z lat 1948–1994” dofinansowany jest w kwocie 63 000 zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
(J)