Na jak długo zostawić dziecko w pierwszych dniach przedszkola? Poradnik dla rodzica

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Na początku września małe dziecko powinno zostawać w przedszkolu na krócej. fot. Piotr Mecik/East News


Dla dziecka, które zaczyna przygodę z przedszkolem, zostawanie w obcym miejscu i z obcymi osobami może być wyjątkowo trudnym doświadczeniem. Dlatego zaleca się, żeby na początku 3-latka, który zaczął chodzenie do przedszkola, odbierać wcześniej. Według wielu doświadczonych nauczycieli przedszkolnych optymalnym sposobem jest stopniowe wydłużanie czasu w placówce.


Łagodne zmiany


Początki w przedszkolu bywają różne – choćby dzieci, które są nastawione pozytywnie albo wcześniej chodziły np. do żłobka, mogą doświadczać kryzysów. Warto pamiętać o tym, iż w pierwszych dniach, tygodniach, a czasem choćby miesiącach dziecko potrzebuje zaadaptowania się do nowego otoczenia. Nikt z nas nie lubi być rzucany na głęboką wodę, a małe dzieci nie stanowią wyjątku od tej reguły.

Szczególnie jeżeli maluch źle znosi początki chodzenia do przedszkola, warto zastosować się do kilku zasad. Te poniżej dotyczą czasu, jaki dziecko spędza w placówce: na początek nie zostawiaj go na cały dzień, bo to właśnie stawia je przed zbyt trudnym zadaniem i wymaga, aby kilkulatek poradził sobie sam z nową, niełatwą sytuacją.

1. Nie zostawiaj w całkiem obcym środowisku


Zanim zostawimy dziecko w placówce, dobrze jest zapoznać się z przedszkolem, żeby maluch pierwszego dnia nowego roku szkolnego nie zostawał w całkowicie obcym miejscu, w sali, której nie zna i z opiekunami, których widzi pierwszy raz. Kiedy to sobie wyobrazimy, łatwo nam będzie zrozumieć to, iż dziecko płacze – nie jest to dla niego komfortowa sytuacja. Dziecko traci poczucie bezpieczeństwa, które ma np. w domu z rodzicami.

Po to są dni adaptacyjne przed rozpoczęciem przedszkola: żeby poznać salę, nauczycielki, inne dzieci. jeżeli jednak nie mogliście sobie pozwolić na chodzenie w wakacje na zajęcia adaptacyjne (albo w waszej placówce odbyły się w bardzo okrojonym zakresie), zadbaj o to, by dziecko przeszło łagodnie adaptację we wrześniu.

2. Stopniowo wydłużaj pobyt


Nie zostawiaj malucha w placówce w pierwszych dniach września na 8-10 godzin. Pierwsze dni, a choćby tygodnie, dziecku powinno się wydłużać czas przebywania w przedszkolu. W niektórych miejscach zaleca się zaczynanie od 2-3 godzin w grupie z paniami wychowawczyniami. Można też zacząć od zaprowadzania na śniadanie, czas zabawy i obiad. Wtedy to często trochę więcej niż 3 godziny, ale daje dziecku jasną informację, iż "mama przyjdzie zaraz po obiedzie".

Następnie – po zapoznaniu się z planem dnia przedszkolaków – można się umawiać z dzieckiem na odbieranie go po leżakowaniu, spacerze, zabawie, czytaniu bajki, podwieczorku. Dzięki temu łagodnie i stopniowo będziecie wydłużać czas rozłąki i dziecku łatwiej będzie się przyzwyczaić, iż zostaje docelowo na 9 godzin, podczas których rodzice są w pracy.

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na takie stopniowe wydłużanie, spróbuj chociaż przez kilka pierwszych dni odbierać dziecko wcześniej – nie każdy ma babcię, nianię czy inne osoby, które pomagają w opiece nad dzieckiem, kiedy rodzice są w pracy. jeżeli też jesteś w takiej sytuacji, rozwiązaniem na kilka pierwszych dni może być urlop albo elastyczne godziny pracy, dzięki którym będziesz mogła np. wyjść z pracy w ciągu dnia, żeby odebrać dziecko.

3. Zawsze dotrzymuj obietnicy o odebraniu


Jeśli w szatni mówisz dziecku, iż odbierzesz je zaraz po obiedzie, to powinnaś zawsze dotrzymywać słowa i faktycznie zjawiać się po malucha punktualnie o umówionej godzinie. To ważne szczególnie na początku, bo daje dziecku poczucie, iż po umówionej godzinie jego tęsknota się skończy i będzie już spokojne w ramionach rodzica. jeżeli nie masz losowych wypadków, nie nadszarpuj zaufania dziecka i nie zostawiaj go na dłużej, niż obiecałaś. Dzięki temu łatwiej mu będzie znieść rozłąkę.

Jeśli mówisz dziecku, iż zostaje tylko na trochę i iż zaraz po śniadaniu je odbierzesz (co nie jest prawdą), ono w pewnym momencie przestanie wierzyć w twoje zapewnienia, jeżeli ich nie spełnisz. Dla dorosłego to niewinne kłamstewka, które mają zapewnić chwilowy sukces (zostawanie w przedszkolu bez płaczu), ale sprawiają, iż maluch traci poczucie bezpieczeństwa i zaufanie wobec tego, co mówi mama i tata. Z czasem dziecko oswoi się z placówką i bez problemu będzie zostawało – niezależnie od tego, czy na 4, czy na 8 godzin.

Idź do oryginalnego materiału