Pomaganie mamy w DNA

raportcsr.pl 5 godzin temu

Wspierali poszkodowanych w powodzi oraz osoby z niepełnosprawnościami, w tym reprezentantów Polski na Paralimpiadzie w Paryżu – to tylko niektóre z inicjatyw, które Grupa Hasco podjęła w tym roku, bo pomaganie, jak twierdzą, mają w DNA.

Grupa Hasco od lat prowadzi działania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Wśród nich są projekty wieloletnie, o mniejszej i większej skali, ale również wynikające z potrzeby chwili – takie jak pomoc poszkodowanym w powodzi, która dotknęła województwa opolskie i dolnośląskie we wrześniu tego roku. Większość działań koordynuje Fundacja Hasco-Lek, która w tym roku obchodzi jubileusz 18-lecia. Zapraszamy do podsumowania najważniejszych z nich.

Na pomoc powodzianom

Głównymi celami Fundacji Hasco-Lek jest promocja i ochrona zdrowia, otaczanie opieką dzieci, realizowanie działań na rzecz rozwoju edukacji i młodych talentów, pomoc w pokonywaniu barier oraz wsparcie sportowców z niepełnosprawnościami. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy trzeba podjąć działania ad hoc.

Takim wydarzeniem była z pewnością tegoroczna powódź. Poszkodowani zostali w niej mieszkańcy województwa dolnośląskiego i opolskiego. Decyzja o pomocy dla powodzian zapadła naprawdę szybko. Łącznie do Nysy, Kłodzka, Lądka-Zdroju, Bystrzycy Kłodzkiej i Lewina Brzeskiego wyruszyło 20 transportów, a w ręce instytucji pomocowych i powodzian trafiło łącznie 7225 litrów preparatów do dezynfekcji produkcji Hasco-Lek, 1500 masek medycznych i 7600 opakowań materiałów opatrunkowych.

Pomoc Hasco-Lek dla ofiar powodzi

Ponadto dostarczono również niezbędny sprzęt, taki jak rękawice robocze, osuszacze, myjki ciśnieniowe, pompę oraz agregat prądotwórczy. Hasco-Lek z marką IBUM wsparło również bloki charytatywne w TV, dzięki czemu do powodzian trafiła pomoc o łącznej wartości prawie pół miliona złotych.

Wspierają reprezentantów Polski

Fundacja Hasco-Lek od 2019 roku wspiera sportowców z niepełnosprawnościami. W tym roku część z nich reprezentowała Polskę na XVII Letnich Igrzyskach Paralimpijskich w Paryżu. Reprezentacja zajęła tam ostatecznie 16 miejsce w klasyfikacji zdobywając 23 medale – osiem złotych, sześć srebrnych i dziewięć brązowych. W szczególności cieszą sukcesy wspieranej przez fundację Lucyny Kornobys. Zdobyła ona srebrny medal w pchnięciu kulą, broniąc po raz trzeci w karierze tytułu wicemistrzyni świata.

Daleko w zawodach paraolimpijskich „doszli” również inny zawodnicy. Tuż za podium rywalizację zakończyła pływaczka Oliwia Jabłońska. Wysokie lokaty w finałach dyscyplin zajęli również Alan Ogorzałka (pływanie), Mateusz Surwiło (kajaki), Monika Kukla (kanadyjki) oraz Katarzyna Kozikowska (kajaki). Fundacja, jak co roku, współpracowała również z Wrocławskim Klubem Sportowym Osób Niesłyszących „ŚWIT”, zrzeszającym osoby niesłyszące oraz z wadami słuchu.

Piszkowice i Everest

Grupa Hasco prowadzi także szereg innych działań. Od 2015 r. Fundacja Hasco-Lek wspiera Zakład Leczniczo-Opiekuńczy w Piszkowicach, który jest domem dla około 50 dzieci z niepełnosprawnościami. Co roku przed świętami i na Dzień Dziecka podopieczni otrzymują upominki. Ośrodek dostaje również wyposażenie, które pomaga w rehabilitacji najmłodszych.

Od 2015 r. Fundacja Hasco-Lek wspiera Zakład Leczniczo-Opiekuńczy w Piszkowicach, który jest domem dla około 50 dzieci z niepełnosprawnościami.

Grupa Hasco dba również o zdrowie i zaangażowanie społeczne swoich pracowników. W tym roku po raz kolejny Hasco-Lek było sponsorem głównym Biegu Firmowego. W jego tegorocznej edycji wzięło udział 12,5 tysiąca osób, z czego aż 100 reprezentowało barwy producenta leków. Za każdą z nich, która przebiegła 5 km, wsparcie otrzymali podopieczni Fundacji Everest.

Nie tylko charytatywnie

W mijającym roku poza działaniami charytatywnymi Grupa Hasco rozpoczęła projekt polegający na zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami. Jest to niezwykle istotny krok z punktu widzenia aktywizacji zawodowej tej grupy społecznej, ale również z perspektywy budowy inkluzywnej kultury organizacyjnej. Do pięciu firm z grupy dołączyło 25 osób z niepełnosprawnościami. Pracują one m.in. w dziale personalnym, komunikacji i zrównoważonego rozwoju oraz wspierają informatyków. Poza pracą w Grupie Hasco, pracownicy ci, realizują, pod okiem specjalistki ds. różnorodności, wspólne projekty. Jednym z nich jest stworzenie przewodnika dla pracodawców, którzy chcą zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami. Jego ogromną przewagą nad innymi tego rodzaju publikacjami będzie to, iż część zawartych w nim porad będzie wynikała z doświadczeń osób, które go tworzą.

To tylko kilka inicjatyw, które podjęła w tym roku Grupa Hasco i Fundacja Hasco-Lek. Jest ich znacznie więcej, bo jak sami o sobie mówią pomaganie mają w DNA.

Idź do oryginalnego materiału