Rodzice muszą się spieszyć. Zostały już tylko dwa miesiące na skorzystanie z wyjątkowego przywileju

gazeta.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: fot.pexels-rdne


Masz dziecko w wieku do 14 lat? jeżeli tak, to przysługuje ci z tego tytułu wyjątkowy przywilej, ale możesz z niego skorzystać tylko do końca roku kalendarzowego. Tylko musisz spełnić pewne warunki. Jakie to wymogi? I co to adekwatnie za świadczenie? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.
Każdy rodzic pociechy nie starszej niż 14 lat do 31 grudnia danego roku kalendarzowego może skorzystać z dwóch dodatkowych dni (lub 16 godzin) urlopu "na opiekę nad dzieckiem". Trzeba tylko pamiętać, iż przysługuje on wyłącznie osobom zatrudnionym na umowę o pracę (w tym spółdzielczą), a także mianowania, powołania lub wyboru. Co więcej, to świadczenie jest przyznawane na wniosek. A w jaki sposób i gdzie go należy złożyć? Zobaczcie sami.


REKLAMA


Zobacz wideo Sprawdzamy, co dzieci wiedzą o pracy. "Wypłata? To jest nagroda"


Urlop "na opiekę nad dzieckiem" wymaga wniosku. I kilku ważnych informacji
Aby móc skorzystać z dwóch dodatkowych dni urlopu "na opiekę nad dzieckiem" rodzic musi przedtem złożyć do pracodawcy wniosek o ich przyznanie. Koniecznie jest zawarcie w dokumencie następujących informacji:


terminu dodatkowego urlopu,
wymiaru wolnego - dni bądź godziny, który obowiązuje cały urlop, przy czym w przypadku niepełnego etatu, czas ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu tej pracy, a niepełną godzinę zwolnienia zaokrągla się w górę do pełnej godziny,
oświadczenia o nieskorzystaniu przez drugiego rodzica (gdy skorzysta tylko jedno z nich) lub podziale czasu urlopu na opiekę nad dzieckiem.


Przy czym pracodawca może odmówić rodzicowi udzielenia urlopu "na opiekę nad dzieckiem" wyłącznie z ważnego i obiektywnego powodu. W takim przypadku może nakazać wybranie innego terminu.


Urlop "na opiekę nad dzieckiem" jest płatny? To też trzeba o nim wiedzieć
Urlop "na opiekę nad dzieckiem" jest w 100 proc. płatny i zawsze ma taki sam wymiar - dwa dni (16 godzin). I to niezależnie od liczby dzieci w rodzinie, a także tego, czy rodzice są małżeństwem, w separacji, po rozwodzie bądź po prostu w związku partnerskim. Przy czym rodzice muszą pamiętać, iż skorzystać mogą z niego oboje połowie, albo tylko jedno z nich, ale za to w całości.


Oczywiście decyzję o ewentualnym podziale dodatkowego wolnego muszą uwzględnić we wniosku, który składają do pracodawcy. Co więcej, za niewykorzystanie tego urlopu nie przysługuje żaden ekwiwalent pieniężny. Nie ma też możliwości przeniesienia tych dni na kolejny rok. W takim przypadku po prostu przepadają. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału