Sony Semiconductor Solutions Corporation (SSS) zapowiedziało wprowadzenie na rynek szerokokątnego czujnika obrazu CMOS z globalną migawką, o rozdzielczości poziomej 8K i efektywnej rozdzielczości około 16,41 megapiksela. Model IMX901 jest przeznaczony do użytku z obiektywami C-mount, powszechnie stosowanymi w przemyśle. Wyróżnia się wysoką jakością obrazu i dużą szybkością działania.
Po co tak wysokiej rozdzielczości sensor w zastosowaniach przemysłowych? W dobie AI dokładność obrazowania rzutuje na precyzję algorytmicznych analiz obrazu, co z kolei zwiększa potencjalne spektrum zastosowań takich rozwiązań. Oto co na temat nowego czujnika ma do powiedzenia jego producent.
Sony Semiconductor Solutions opracował moduł zbierający energię z… elektromagnetycznego szumu
Nowy czujnik odznacza się wysoką rozdzielczością – 8K w poziomie i 2K w pionie – i szerokim polem widzenia. Wykorzystano w nim również technologię globalnej migawki Pregius S ze specjalną konstrukcją pikseli, zapewniającą niski poziom szumów, wysoką jakość, dużą szybkość działania, brak zniekształceń obrazu i małe wymiary.
SSS wprowadzi na rynek również model IMX902 o efektywnej rozdzielczości około 12,38 megapiksela (6K poziomo × 2K pionowo), powiększając w ten sposób ofertę czujników z globalną migawką. Pierwsze dostawy egzemplarzu próbnych nowych sensorów mają być realizowane jeszcze w lipcu br. (w przypadku modelu IMX901), natomiast w przypadku układu Sony IMX902, przewidywany początek dostaw próbnych komponentów to wrzesień 2024 r.
We współczesnych systemach logistycznych stosowane są przenośniki taśmowe o większej szerokości i prędkości przesuwu taśmy. W rezultacie rośnie zapotrzebowanie na czujniki obrazu zdolne rozszerzyć obszar odczytu kodów kreskowych oraz poprawić wydajność i efektywność obrazowania. Objęcie polem widzenia całego przenośnika wymaga na ogół użycia wielu kamer. Może to rodzić obawy o zwiększenie rozmiaru i kosztu systemu kamer.
Pole widzenia pojedynczej kamery z nowo zapowiedzianym czujnikiem pokrywa szeroką strefę poziomą, dzięki czemu pozwala zmniejszyć liczbę kamer i obniżyć koszty w stosunku do standardowych rozwiązań. Wykorzystanie opracowanej przez SSS technologii BSI o nazwie Pregius S zapewnia ponadto szybką rejestrację obrazu bez zniekształceń i wysoką jakość. Produkt odznacza się ponadto szerokim, przekraczającym 70 dB zakresem dynamicznym i wyraźnie utrwala gwałtownie poruszające się obiekty w tempie do 134 kl./s.
Ze względu na zdolność szybkiej rejestracji szerokokątnego obrazu o wysokiej jakości produkt ten może służyć między innymi do odczytu kodów kreskowych na przenośnikach taśmowych w obiektach logistycznych, jak również do inspekcji wizyjnej maszyn czy kontroli wyglądu w celu wykrycia drobnych wad i rys.
Sony IMX900 – ten mały element zabierze ludziom pracę
Nowy czujnik jest wyposażony w technologię SLVS-EC i umożliwia transmisję do 9,5 Gb/s na linię, dzięki czemu może rejestrować obrazy o wysokiej rozdzielczości z dużą liczbą klatek na sekundę. Duża szybkość przesyłania danych w każdej linii pozwala je zmniejszyć, a w rezultacie rozszerzyć możliwości użycia bezpośrednio programowalnych macierzy bramek (FPGA). Dodatkowo, poza powszechnie stosowanym w kamerach przemysłowych interfejsem SLVS, obsługiwany jest też interfejs MIPI, zapewniający elastyczną obsługę różnorodnych konfiguracji systemów kamer, odpowiednio do potrzeb użytkownika.