Interakcje z rodzicami mają wpływ na to, jak dzieci myślą o sobie. Jak siebie postrzegają, co widzą, patrząc w lustro. Choć nie zawsze jesteś w stanie uchronić swoje dziecko przed tym, co złe, to możesz zapewnić mu komfort, który wzmocni jego samoocenę. Akceptując uczucia, modelujesz szacunek do samej/samego siebie, który jest najważniejszy dla zdrowego poczucia własnej wartości.
Superbohater, który lata
Twoim pierwszym celem jest skłonienie dziecka do zastanowienia się nad tym, co sprawia, iż czuje się pewne siebie i dumne. Niech narysuje superbohatera, a następnie razem wymyślcie historię jego podróży. Zastanówcie się też, z jakim problemem musiał się zmierzyć i jakie supermoce pomogły mu go pokonać.
Możesz narysować swojego bohatera, który i tobie będzie miał coś do powiedzenia. W ten sposób podzielisz się z dzieckiem swoimi przeżyciami, doświadczeniami i wnioskami, które udało ci się wyciągnąć. Niech superbohater towarzyszy twojemu dziecku każdego dnia, a szczególnie wtedy, gdy przyjdzie mu się zmierzyć z trudną sytuacją. Ten niewidoczny bohater będzie dodawał otuchy i wzmacniał pewność siebie. Pokazywał, iż choćby największe trudności i niepowodzenia można pokonać, trzeba tylko chcieć.
Potwór, który przeraża
Dzieci boją się ciemności, zamkniętych pomieszczeń, mrocznych bajek. Przekrój "potworów" jest szeroki. Każdy ma swoje lęki, a jedynym (i zarazem najlepszym) antidotum jest rozmowa o nich. Potwora, który przeraża i paraliżuje najlepiej oswoić. Można też posunąć się o krok dalej i spróbować się z nim zaprzyjaźnić. Jednak zadanie to wymaga już o wiele większego nakładu pracy.
Od czego zacząć? Zaproś swoje dziecko do rozmowy. Poproś, by opowiedziało o tym, co je przeraża. Niech opisze potwora, który być może śni mu się po nocach. Najważniejsze, by twoje dziecko poczuło się na siłach, by się z nim zmierzyć. Stawienie czoła temu, co złe, przezwyciężenie lęku i strachu pomoże uwierzyć w siebie i swoje możliwości. Wzmocni pewność siebie i zwiększy samoocenę.
Wulkan, który wybucha
Twoje dziecko mierzy się z negatywnymi emocjami. Wszystko zaczyna w nim buzować, złość przybiera na sile. Technika zwana wulkanem, jest doskonałym sposobem na spowolnienie i opanowanie gwałtownego przypływu energii, jaki towarzyszy silnym uczuciom. Praktyka ta przyda się, gdy zauważysz, iż twoje dziecko się denerwuje. Pozwoli przepracować różne rzeczy i spojrzeć na pewne sprawy z innej perspektywy.
Poproś dziecko, by narysowało, co czuje, kiedy jest zdenerwowane czy wściekłe. By zilustrowało to, co się z nim dzieje, kiedy traci nad wszystkim kontrolę. A teraz czas na najważniejsze. Spróbujcie zastanowić się nad tym, co mu pomoże uporać się z tym, co złe. Co może powstrzymać wybuch wulkanu?
Kiedy znajdziecie rozwiązanie, dziecko poczuje, iż jest w stanie stawić czoła problemom. Gdy już opanujecie jakąś metodę, zachęć dziecko, by spróbowało ją zastosować, kiedy zauważy, iż budzi się w nim wulkan. Kiedy poczuje, iż negatywne emocje przybierają na sile.