Matematyka potrafi być nie tylko fascynująca, ale i pełna pułapek, szczególnie gdy w grę wchodzą zasady kolejności wykonywania działań. Doskonałym przykładem jest zagadka, która wzbudziła spore zamieszanie w internecie: 6÷2(1+2). Chociaż wygląda na proste wyrażenie, interpretacja tego, jak należy je rozwiązać, może prowadzić do różnych wyników.
Internauci mają wątpliwości
Przyjrzyjmy się temu krok po kroku. Zgodnie z zasadami matematycznymi, najpierw musimy wykonać działanie w nawiasie. Tu chyba nikt nie będzie miał wątpliwości! Stąd: 1+2=3, więc wyrażenie przyjmuje postać 6÷2(3).
Brak znaku przed nawiasem oznacza oczywiście mnożenie. Dalej zaczynają się schody. Część osób odczytuje to jako 6÷(2×3). Jednak zgodnie z powszechnie przyjętą zasadą kolejności działań, po wykonaniu obliczeń w nawiasach następnie wykonujemy dzielenie i mnożenie w kolejności ich występowania, czyli od lewej do prawej. Dlatego kolejne działanie to: 6÷2=3, a następnie 3×3=9.
To pokazuje, jak ważne są zasady kolejności wykonywania działań. W matematyce drobny błąd interpretacyjny może prowadzić do całkowicie różnych wyników. Dla uczniów – i nie tylko – to świetna lekcja precyzji i staranności w rozwiązywaniu zadań.