Buduje wewnętrzną siłę i pewność siebie. Pokolenie "dzieci jogi" posiada bezcenne umiejętności

mamadu.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: Dlaczego dziecko powinno praktykować jogę? 123 rf


Czy możliwy jest świat, w którym dzieci potrafią radzić sobie z emocjami lepiej niż niejeden dorosły? Gdzie nauka skupienia, samodyscypliny i równowagi jest czymś zupełnie normalnym – a rodzice wspólnie z dziećmi pielęgnują swoje relacje podczas spędzania wspólnego czasu w macie?


Dzięki zajęciom, które proponuje Agnieszka Lasota, nauczycielka jogi dla dzieci i jogi rodzinnej z PortalYogi, taka sytuacja jest jak najbardziej realna. Zdaniem Agnieszki to właśnie joga może być kluczem do zdrowego i harmonijnego dzieciństwa. Już w najbliższy weekend – w sobotę 15 czerwca – będzie można przekonać się o jej dobroczynnych adekwatnościach podczas Dnia Jogi nad Wisłą, który odbędzie się w godzinach 12-21 na terenie obiektu Przystań Warszawa.

Mamadu: Uczysz jogi dzieci, promujesz jogę rodzinną – to właśnie z nimi pojawisz się w sobotę w Warszawie podczas Dnia Jogi nad Wisłą. Dlaczego to, czym się zajmujesz, jest takie ważne?

Agnieszka Lasota: Powodów jest całe mnóstwo! Joga pomaga dzieciom rozwijać zdrowie fizyczne i psychiczne, w tym pracować z emocjami, promuje samoświadomość, buduje koncentrację, a jednocześnie uczy relaksacji. To również doskonała alternatywa dla klasycznych dziecięcych aktywności fizycznych. Joga, której uczę, to połączenie dynamiki ze statyką, co sprawia, iż dzieci czerpią euforia z dbania o prawidłową postawę ciała, nauki skupienia, koordynacji oraz panowania nad własną równowagą. Ponadto nauka jogi pomaga im zbudować wewnętrzną siłę, pewność siebie oraz uważność w kontekście własnej osoby i innych, co jest w dzisiejszych czasach bezcenne. Kiedy uczymy dziecko uspokajać się poprzez oddech, pracujemy nad jego emocjami i pokazujemy, jak sobie z nimi radzić, dając narzędzia, których będzie mogło używać także w przyszłości. Zabawne pozycje poprawiają pamięć poznawczą, a ich utrzymywanie – koncentrację i cierpliwość. Dzieci, które mają trudności z emocjami, uczą się, jak je regulować i niwelować złość czy frustrację właśnie poprzez praktykę uważności i medytację. Dzięki moim zajęciom dzieci skupiają się na swoim oddechu, ciele i zakresach ruchowych, przez co budują relację ze sobą i swoim ciałem na macie. Joga zmniejsza stres i niepokój, poprawia równowagę oraz motorykę. Buduje silne, zdrowe ciało i tak samo silną głowę. Mogłabym tak wymieniać bez końca.

Mamadu: Joga dla dzieci czy joga rodzinna? Czym się różnią te rodzaje jogi i jakie mają zalety?


Agnieszka Lasota: Praktyka rodzinna ma mnóstwo zalet, a wady adekwatnie ciężko mi znaleźć. Stworzyłam programy autorskie do kursów instruktorskich, szkoląc w całej Polsce z jogi dla dzieci i jogi rodzinnej, zwracając szczególną uwagę na metodykę prowadzenia zajęć. W dzisiejszym dynamicznym świecie, znalezienie czasu w kontakt z rodziną bywa trudne. Joga jest świetnym sposobem na nawiązanie więzi z bliskimi i wspólne spędzenie czasu w macie. Joga rodzinna to przyjemna i zdrowa aktywność, która – poprzez praktykę ćwiczeń, wspólny czas i zabawę – buduje więź. Nauka relaksowania się razem poprzez oddech czy masaż to okazja do autentycznego wyrażania empatii, wsparcia i zachęty oraz uczenia się od siebie nawzajem. Zajęcia jogi dla dzieci koncentrują się na budowaniu relacji z własnym ciałem i umysłem, podczas gdy joga rodzinna skupia się na relacji z rodzicem lub opiekunem – właśnie poprzez praktykę jogi, technik oddechowych i relaksacyjnych. Zajęcia rodzinne to też czas na budowanie późniejszych, zdrowych nawyków w rodzinie.


Mamadu: Czy każde dziecko może praktykować jogę? Czy są jakieś ograniczenia wiekowe, np. czy dwulatki mogą uczestniczyć w takich zajęciach?

Agnieszka Lasota: Każde dziecko może wejść na matę i rozpocząć swoją praktykę. Mam opracowane metodyki dla dzieci w różnym wieku – od dwulatków, które świetnie odnajdują się na zajęciach Yoga Family, przez grupy przedszkolne od 3 do 6 lat, po grupy szkolne od 7 do 11 lat oraz grupy dla nastolatków. Stworzyłam programy, które szkolą rady pedagogiczne i wprowadzają jogę do szkół oraz przedszkoli w całej Polsce. Dwulatki mogą uczestniczyć w zajęciach, natomiast najczęściej jest to forma jogi rodzinnej, gdzie praktykują razem z rodzicami.

Mamadu: A co z dziećmi z niepełnosprawnościami? Czy joga może być dla nich również dostępna?


Agnieszka Lasota: Jak najbardziej – joga może okazać się niezwykle korzystna dla dzieci z niepełnosprawnościami czy schorzeniami. Każdą pozycję można modyfikować lub dostosowywać do potrzeb dziecka. Asany da się wykonywać siedząc na krześle lub wózku inwalidzkim. Nie uważam, iż joga może kogokolwiek wykluczyć – wręcz przeciwnie, powinna stanowić uzupełnienie istniejącej opieki medycznej, terapii czy programu ćwiczeń. Pracuję indywidualnie z dziećmi, które mają różne potrzeby, dostosowując praktykę do ich możliwości czy ograniczeń.

Mamadu: Gdzie można praktykować jogę dla dzieci – w domu, przedszkolu, szkole jogi, a może w klubach fitness?

Agnieszka Lasota: We wszystkich wymienionych miejscach, a choćby w szpitalach. Z najmłodszymi pracuję często w przedszkolach, gdzie zajęcia są zabawowe, ale wymagają dużego zaangażowania. W szkołach jogi dzieci mogą skupić się na spokojniejszych elementach praktyki. W klubach fitness joga dla dzieci może być bardziej dynamiczna, zachowując elementy zabawy i utrzymania mobilności. Joga w szpitalach to wspaniała forma wsparcia dla dzieci, które zmagają się z chorobami lub są w trakcie rehabilitacji. Prowadzę też zajęcia na obozach letnich, koloniach, a choćby w bibliotekach, gdzie możemy łączyć jogę z czytaniem książek. Możliwości jest wiele, a dyscyplina ta na szczęście może być praktykowana w dowolnym miejscu i czasie, co daje szerokie pole do działania.

Mamadu: Czy przygotowałaś coś specjalnego na Dzień Jogi, na który przyjeżdżasz do Warszawy?


Agnieszka Lasota: Na to wyjątkowe święto przygotowałam specjalny zestaw zajęć w wydaniu maksimum. Popraktykujemy asany, techniki oddechowe i relaksacyjne w taki sposób, aby ukazać, jak dużo korzyści i euforii można czerpać z jogi – właśnie w grupie jej najmłodszych odbiorców oraz ich opiekunów.

Mamadu: Rozumiem, iż jeżeli komuś nie uda się dotrzeć na wydarzenie, to może zawsze zajrzeć na PortalYogi i włączyć jedną z sesji jogi dla dzieci z Tobą?

Agnieszka Lasota: Dokładnie tak! jeżeli nie uda się być z nami tego dnia, zapraszam do odwiedzenia strony: www.portalyogi.pl, gdzie można znaleźć sesje jogi dla dzieci i jogi rodzinnej, specjalnie przygotowane do praktyki własnej – razem z dzieckiem. Dzięki nim można wskoczyć na matę i poćwiczyć ze mną w dowolnym czasie i dowolnym miejscu.

Mamadu: Podsumowując, jeżeli jesteś rodzicem, nauczycielem, pedagogiem lub opiekunem, warto wyposażyć dzieci w narzędzia, które daje joga, prawda? Mamadu gorąco do tego zachęca. Dziękuję ci, Agnieszko, za rozmowę.

Agnieszka Lasota: Również dziękuję i zapraszam wszystkich 15 czerwca na Dzień Jogi do Przystań Warszawa. Zajęcia ze mną odbędą się w godzinach 12:30-13:00 i 14:30-15:00. Do zobaczenia!


Agnieszka Lasota, prekursorka jogi dla dzieci i jogi rodzinnej w Polsce.

Idź do oryginalnego materiału