Dożynki powiatu koneckiego i gminy Słupia Konecka w rytmach disco-polo [wideo, zdjęcia]

tkn24.pl 2 miesięcy temu

W sobotę po południu, na placu festynowym w Słupi, rozpoczęły się dożynki powiatu koneckiego oraz gminy Słupia Konecka. Było swojskie jadło, tradycyjne wieńce, a na zakończenie gala disco-polo i dyskoteka pod gwiazdami. Najważniejszym punktem dnia było wybranie najpiękniejszego tradycyjnego wieńca dożynkowego. Zwyciężyły gospodynie z Czerwonej Woli!

Wydarzenie rozpoczęło się po południu polową mszą świętą. Później wystąpiła młodzież szkolna w terenu gminy. O godzinie 16:30 miało miejsce oficjalne otwarcie imprezy. Następnie ruszył konkurs, podczas którego gospodynie z całego powiatu prezentowały własnoręcznie przygotowane wieńce i ośpiewały swoje dzieła.

Starostami tegorocznych obchodów zostali wybrani rolnicy Agnieszka Miśtal z Kłucka i Szymon Domagała z Czerwonej Woli.

W rolę gospodarzy wcielili się włodarze powiatu i gminy Słupia Konecka: starosta Grzegorz Piec z zastępcą Jarosławem Staciwą oraz członkami zarządu powiatu Dariuszem Banasikiem i Wojciechem Owczarkiem, a także wójt Robert Wielgopolan.

– „Wróciliśmy tak naprawdę do formuły wspólnej organizacji dożynek z gminami. W tym roku akurat tak dobrze się złożyło, bo wszyscy wiemy, iż gmina Słupia Konecka jest najbardziej rolniczą gminą powiatu koneckiego, doszliśmy do wniosku z panem wójtem Robertem Wielgopolanem, iż warto spróbować. Myślę, iż się udało, duże zainteresowanie, pogoda, dużo publiczności” – mówi starosta konecki Grzegorz Piec.

Na dożynki przybyli też przedstawiciele gmin z terenu Konecczyzny. Obecna była między innymi wójt Beata Janiszewska ze Smykowa, a Radoszyce reprezentował przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Zaleśny. Na wydarzeniu obecnych było też wielu radnych powiatowych. Ponadto na imprezę przybyli: posłowie na Sejm RP Mariusz Gosek, Krzysztof Lipiec i Jacek Włosowicz, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś. Radny powiatowy Michał Cichocki odczytał na scenie list w imieniu senatora Lucjana Pietrzczyka.

Wśród atrakcji, które zapewnili organizatorzy, znalazły się dmuchańce dla dzieci, rozmaite kramy, stoiska kół gospodyń wiejskich wypełnione po brzegi smakołykami. Stanęły tam też liczne stoiska profilaktyczne, w tym sanepidu, Wszechnicy Koneckiej, Domu Pomocy Społecznej w Rudzie Pilczyckiej czy Lasów Państwowych.

Należy pamiętać, iż obchody powiatowe połączone były z wydarzeniem gminy Słupia Konecka. Wójt Robert Wielgopolan opowiedział nam o rolnictwie w jego regionie: „Rolnictwo w naszej gminie jest naprawdę wysoko rozwinięte. Mamy młodych rolników, którzy dalej tradycyjne formy pielęgnują, propagują. Ale też rozwijają się, powiększają obszary swoich gospodarstw. Jak można zauważyć w naszej gminie, nie ma jakichś ugorów, jakichś odłogów, które leżałyby nieużytkowane, każdy kawałek ziemi rolnicy starają się wykorzystać”

Zanim rozpoczęły się koncerty disco-polowe, jury ogłosiło wyniki konkursu „Tradycyjny wieniec dożynkowy”. Wzięło w nim udział siedem kół gospodyń wiejskich i sołectw, a najpiękniejszą pracę wykonały panie z KGW Czerwona Wola z gminy Słupia Konecka. Dzieło będzie reprezentowało Konecczyznę podczas Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich.

Oto lista najlepszych wieńców w tym roku:

  1. KGW Czerwona Wola – 1000 zł
  2. KGW Smyków – 800 zł
  3. KGW „Magnatki” z Fałkowa – 600 zł

Wyróżnienie przyznano sołectwu Modliszewice z gminy Końskie. Przedstawiciele otrzymali 400 zł nagrody.

Na zakończenie scenę przejęły grupy disco-polowe, a usłyszeć mogliśmy takie zespoły jak: Model MT, Fox oraz Piękni i Młodzi z Dawidem Narożnym. Wydarzenie zwieńczyła zabawa pod gwiazdami z DJ.

Zdjęcia:

Idź do oryginalnego materiału