Zamknięte szkoły po powodzi
W wyniku powodzi w woj. dolnośląskim, opolskim, lubuskim i śląskim zajęcia zawieszono w ponad 600 szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych – poinformowało we wtorek 17 września Ministerstwo Edukacji.
Problemem nie są tylko zalania, bark prądu czy brak możliwości dojazdu do szkół, ale także to, iż niektóre budynki szkolne są wykorzystywane jako miejsca schronienia dla ewakuowanych.
ZUS przypomina, iż w razie takiego nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, rodzic opiekujący się zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia ośmiu lat ma prawo do zasiłku opiekuńczego.
Powódź 2024: komu przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego?
Aby ubiegać się o zasiłek opiekuńczy, należy być ubezpieczonym i płacić składkę chorobową. Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje rodzicom, których dzieci do 8 roku życia nie mogą uczęszczać do żłobka czy szkoły z powodu ich nieprzewidzianego zamknięcia.
Nieprzewidziane zamknięcie placówki to takie, o którym rodzic dowiaduje się mniej niż 7 dni przed faktycznym zamknięciem. Zasiłek opiekuńczy przysługuje na maksymalnie 60 dni w roku kalendarzowym i jest to limit zbiorczy dla wszystkich uprawnionych członków rodziny.
Jak uzyskać zasiłek opiekuńczy z powodu powodzi?
Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, należy złożyć wniosek Z-15A i zaświadczenie, iż żłobek, klub dziecięcy, przedszkole lub szkoła, do których uczęszcza dziecko, zostały nieprzewidzianie zamknięte.
Zasiłek opiekuńczy wypłacany jest w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku i przysługuje od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.