O ubezpieczeniu dzieci myśli się zwykle jak o synonimie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NWW). Złamana ręka czy noga, pogryzienie przez zwierzę, konieczność krótkiej hospitalizacji – to najczęstsze scenariusze, które w przypadku dzieci bierze się pod uwagę, a następnie obejmuje ochroną medyczną i finansową. I to na ogół w ramach grupowego ubezpieczenia szkolnego ustalanego na pierwszym zebraniu.
Tymczasem dzieci tak samo zresztą jak dorosłych można ubezpieczyć na wypadek najróżniejszych okoliczności, również tych poważniejszych w kontekście sytuacji zdrowotnej, finansowej czy materialnej. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by dalej korzystać z podstawowego i rozumianego w przenośni "obowiązkowego" ubezpieczenia w szkole, a jednocześnie ubezpieczyć dzieci na inne nieprzewidywalne zdarzenia.
Jedną z opcji, która zdecydowanie warto rozważyć, jest wykup dla dziecka polisy na życie. Ubezpieczenie to niekoniecznie musi ograniczać się do wypłaty odszkodowania w razie ziszczenia się najgorszego z możliwych scenariusza, czyli śmierci. Może też dotyczyć poważniejszych wypadków czy zachorowań skutkujących całkowitym i trwałym inwalidztwem, choć nieprowadzących bezpośrednio do śmierci.
Mimo wszystko na ubezpieczenie na życie dla dzieci można spojrzeć z optymistycznej strony. Przecież przed nimi jeszcze całe życie i warto zrobić wszystko, co możliwe, by zapewnić im lepszy start w dorosłość. Dlatego słusznym kierunkiem wydaje się przekształcenie takiej polisy w produkt ochronno-oszczędnościowy. Innymi słowy, rozbudowanie go o możliwość gromadzenia środków do wydania na dowolny cel w przyszłości.
O tym, jak można skutecznie połączyć jedno z drugim, świadczy np. polisa "Lepszy Start – Ubezpieczenie na Życie i Dożycie Dziecka" przygotowana przez firmę Unum. Oprócz wypłaty pieniędzy w razie poważnej niepełnosprawności, choroby śmiertelnej czy śmierci dziecka zakłada ona przekazanie mu płaconych ze składek i chronionych przed inflacją oszczędności z chwilą osiągnięcia przez niego/nią pełnoletności.
Środki na start w dorosłość są gwarantowane, a ubezpieczenie może zostać zawarte na 15, 20 lub 25 lat. Co więcej, ubezpieczyciel bierze na siebie zobowiązanie, iż gdyby osoba ubezpieczająca, a więc opłacająca składki, umarła lub utraciła długotrwale zdolność do pracy zarobkowej, to wówczas przejmie za nią wpłacanie środków finansowych na konto oszczędnościowe dziecka do końca trwania polisy "Lepszy Start".
Myśląc o przyszłości dzieci w różowych barwach, warto też pomyśleć o niezbędnym wsparciu finansowym, które może okazać się niezastąpione w najmniej oczekiwanym momencie. Mowa tu o chorobie dziecka i jego pobycie w szpitalu, które generuje nie tylko stres, ale także koszty. W planie ubezpieczeniowym dobrze byłoby zatem uwzględnić ubezpieczenie na wypadek zachorowania dziecka, operacji, urazu oraz hospitalizacji.
Tego rodzaju polisę można zawrzeć w Unum jako umowę dodatkową do ubezpieczenia na życie. Katalog ryzyk, przed którymi chroni to świadczenie, obejmuje 59 poważnych chorób (w tym 11 chorób tropikalnych), 100 urazów oraz 258 operacji. Ponadto ubezpieczenie przewiduje dodatek wypadkowy za pierwsze 14 dni pobytu w szpitalu i wypłatę od pierwszego dnia. Ochrona obowiązuje na całym świecie przez całą dobę.
W ramach ochrony dziecka ubezpieczyciel proponuje też rodzicom ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania dziecka. Jest to umowa dodatkowa, która z kolei zapewnia wysokie świadczenie (nawet do 200 000 zł) w przypadku zdiagnozowania u dziecka jednej spośród 59 poważnych chorób (np. cukrzyca, borelioza, padaczka), w tym 11 chorób tropikalnych (m.in. malaria, dur brzuszny, żółta gorączka).
Więcej o komplementarnych rozwiązaniach, dzięki którym można zabezpieczyć przyszłość swoich dzieci, znajdziesz pod tym adresem. W każdym przypadku zostaje ci zapewnione wsparcie Life Protection Advisora, czyli profesjonalnego agenta ubezpieczeniowego, który dokona analizy potrzeb i przygotuje indywidualny plan ubezpieczeniowy dla twojego dziecka, a w trakcie trwania umowy dopasuje go do bieżącej sytuacji.